Co trzeci zarejestrowany pojazd pochodzi z zagranicy

Co trzeci zarejestrowany pojazd pochodzi z zagranicy

Tylko w bieżącym roku, w okresie od 1 stycznia do 30 listopada, na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) wpłynął ponad 1 miliard złotych z Krajowego Systemu Poboru Opłat ViaToll.

Z danych operatora systemu wynika, że znaczną część tych środków zostawiają w Polsce zagraniczni przewoźnicy. Co trzeci pojazd zarejestrowany w systemie pochodzi spoza naszego kraju.

System viaTOLL został uruchomiony w lipcu 2011 roku. Na samym początku system obejmował około 1,5 tysiąca kilometrów dróg. Od tamtej pory wiele się zmieniło, pierwsze rozszerzenie, z lipca 2012 roku pozwoliło uszczelnić system. Podobnie było z kolejnymi etapami rozbudowy ViaToll, w styczniu i marcu 2013 roku. Łącznie z poszerzeniami z 31 i 1 grudnia system objął swoim zasięgiem ponad 2,6 tysiąca kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad na terenie całego kraju.

Zgodnie z planem w 2018 roku elektroniczny system poboru opłat viaTOLL może działać na około 7 tysięcy kilometrów dróg zlokalizowanych w całej Polsce.

System nie od razu spotkał się z przychylną reakcją kierowców. Na większości odcinków, gdzie wprowadzono pobór opłat zanotowano początkowo spadek natężenia ruchu. - Spadek ruchu jest czymś normalnym na nowych odcinkach objętych systemem. Nasze doświadczenia z innych krajów pokazują, że dosyć szybko ruch wraca do normy - wyjaśniała wówczas Dorota Prochowicz, rzeczniczka operatora systemu ViaToll, firmy Kapsch. Późniejsze dane potwierdziły tę tezę. Zmianę nastawienia kierowców widać też w liczbie pojazdów, które rejestrują się w elektronicznym systemie poboru opłat. W momencie startu w systemie viaTOLL zarejestrowanych było nieco ponad 300 tysięcy pojazdów, jednak już po dwóch miesiącach liczba ta się podwoiła. Obecnie liczba zarejestrowanych pojazdów wynosi ponad 751 tysięcy. W ramach systemu wydano około 1,4 miliona urządzeń pokładowych viaBOX. W ciągu miesiąca za ich pomocą rejestrowanych jest łącznie ponad 50 mln transakcji, czyli pojedynczych przejazdów pod bramownicą.

Polska jest krajem tranzytowym, dlatego też nie powinno dziwić, że co trzeci zarejestrowany w systemie pojazd pochodzi z zagranicy. Użytkownicy krajowy stanowią nieco ponad 62 procent wszystkich zarejestrowanych. Wśród kierowców zagranicznych dominują Niemcy (5,8 procent), jednak zaraz za nimi znajdują się Litwini (3,6 procent) oraz Czesi (3,2 procent).

Użytkownicy zarejestrowani w systemie viaTOLL w przeważającej większości rozliczają się za pomocą kont przedpłaconych (pre-pay). Tylko co piąty (21,3 procent) korzysta z kont z odroczoną płatnością (post-pay).

Wszystkie opłaty dokonywane w ramach KSPO trafiają bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane są na inwestycje w nową infrastrukturę oraz modernizację obecnej sieci drogowej. Codziennie na konto KFD wpływa około 3,3 miliona złotych. Wszelkie wahania w zakresie wysokości wpływów związane są z sezonowością przewozów. Rekordowym miesiącem, w dotychczasowej historii systemu okazał się lipiec 2013roku. Według danych operatora system viaTOLL wygenerował wówczas przychody w wysokości ponad 113,45 miliona złotych.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL