Unimog BlueTec 6

Unimog BlueTec 6

Nowy Unimog jest już gotowy. Pierwsze egzemplarze Unimogów z zaprezentowanej wiosną tego roku generacji BlueTec 6, wyposażonej w silniki Euro VI i inne innowacje techniczne, zostały już dostarczone klientom.

Jest bardziej przyjazny środowisku, efektywniejszy i mocniejszy - takimi cechami odznacza się nowa generacja nośników narzędzi Unimog. Widocznym symbolem postępu technicznego jest tu supernowoczesna kabina o zwiększonej widoczności, w której zastosowano ważne innowacje w zakresie wyposażenia zewnętrznego i wnętrza. Z dużym uznaniem w oczach fachowców spotkało się nadzwyczajne technologiczne osiągnięcie naszych konstruktorów: silniki, spełniające teraz wymogi unijnej normy Euro VI, udało się doskonale zmieścić w bardzo kompaktowym podwoziu Unimoga. Oprócz nowych silników BlueEfficiency Power, dzięki którym Unimog stał się jeszcze przyjaźniejszy dla środowiska i oszczędniejszy nawet o 3 procent, znacząco ulepszono stanowisko pracy kierowcy, wydajność użytkową pojazdu oraz jego ekonomiczność w całym okresie eksploatacji. Do większej efektywności Unimoga przyczyniają się również nowe układy hydrauliczne - ponownie zwiększono ich wydajność i efektywność. Na uwagę zasługuje światowa premiera podwójnego napędu jezdnego EasyDrive, który umożliwia przełączanie z napędu hydrostatycznego na mechaniczną skrzynię biegów w trakcie jazdy. Wprowadzono nowy, intuicyjny układ elementów obsługowych, który pod licznymi względami zwiększa wygodę kierowcy. Nośniki narzędzi Unimog oferowane są obecnie w ośmiu typach: nowe kompaktowe modele wejściowe U 216 i U 218, będące następcami U 20, a także modele U 318, U 423, U 427, U 430, U 527 i U 530.

Nieprzeciętna konstrukcja w nowej odsłonie
Odnosząca sukcesy zasada konstrukcyjna Unimoga opiera się na jego kompaktowości i zwrotności, przy czym obecnie zalety te wzniesiono na jeszcze wyższy poziom. Zaprojektowane do pracy z osprzętem, nowe Unimogi kontynuują ogólne założenia konstrukcyjne - stanowią kompleksowe rozwiązanie motoryzacyjne cechujące się wręcz legendarną wielozadaniowością i uniwersalnością. Bazę stanowi tu zaawansowany układ jezdny ze stałym napędem na wszystkie koła, o dużym prześwicie uzyskanym dzięki osiom portalowym, służący dużym komfortem jazdy, z możliwością znacznego wykrzyżowania osi i posiadający blokady mechanizmów różnicowych w obu osiach. Uzupełnieniem systemu są cztery przestrzenie do montażu osprzętu i zabudowy, przy czym poszczególne urządzenia mogą być napędzane hydraulicznie, mechanicznie lub elektrycznie. Zwrotność na poziomie samochodu osobowego (średnica zawracania już od 12,60 m) oraz krótki rozstaw osi wynoszący od 2800 mm - dzięki takim właściwościom Unimog doskonale manewruje nawet w bardzo ciasnych miejscach. Kompaktowy i zwrotny Unimog cechuje się także wielką uniwersalnością w eksploatacji. Jego trwałość i solidność przyniosły mu sławę i niezrównaną pozycję samotnego lidera wśród pojazdów użytkowych. Unimog, profesjonalny nośnik narzędzi skonstruowany ponad 60 lat temu i od tamtej pory poddawany wielokrotnym udoskonaleniom, jest zadomowiony wszędzie.

Międzynarodowe partnerstwo - wyjątkowe walory systemu i nośnika narzędzi
Obecnie Unimog ma dla swoich użytkowników na całym świecie odpowiednie napędy i specjalistyczne urządzenia robocze, umożliwiające ponad 1000 zastosowań. Ściśle współpracując z wyspecjalizowanymi producentami zabudów i osprzętu stworzono pojazd o niezwykłej konstrukcji, przeznaczony dla klientów o najrozmaitszych profilach zastosowań, w przeróżnych branżach. Unimog posiada mianowicie cztery przestrzenie do montażu osprzętu i zabudowy - z przodu na znormalizowanej płycie czołowej, z tyłu, między osiami oraz na skrzyni ładunkowej lub na ramie. Urządzenia elektryczne można podłączać do czterech ustandaryzowanych gniazd, umiejscowionych w kabinie oraz na zewnątrz. Istotną nowością w zakresie eksploatacji osprzętu jest obciążalność okuć montażowych z tyłu pojazdu zwiększona o 2,5 t. Ustandaryzowane złącza pozwalają stosować kombinacje kilku urządzeń jednocześnie - ich obsługę bardzo ułatwia nowy, obecnie wyjmowalny joystick wielofunkcyjny. Krótko mówiąc Unimog, specjalnie zaprojektowany jako profesjonalny nośnik narzędzi, odznacza się niezwykłą wielofunkcyjnością i może być eksploatowany przez cały rok.

Przydatność dla rozlicznych branż, uniwersalność w eksploatacji
Przykładowo w zastosowaniach komunalnych: prace letnie (koszenie, mulczowanie, mycie i transport), zimowe (odśnieżanie pługiem i frezarką), logistyka komunalna i prace okresowe, jak rozdrabnianie odpadów drzewnych i przycinanie gałęzi, można wykonywać Unimogiem w zakładach usług komunalnych, w regionalnych zarządach dróg oraz w firmach usługowych. Możliwość wykonywania całkowicie odmiennych zadań tym samym pojazdem przez cały rok to podstawowy aspekt użyteczności i efektywności Unimoga. Poszczególne prace można wykonywać za jednym przejazdem, jak choćby pielęgnacja zieleni przy szosach za pomocą kombinacji składającej się z wysięgnika czołowego, kosiarki do poboczy oraz kosiarki tylnej.

Na Unimogu stosuje się różne kombinacje osprzętu do zimowego utrzymania dróg. Producenci oferują na przykład pługi śnieżne z regulowanym ogranicznikiem odchylenia oraz pługi klinowe o elastycznej geometrii. Nadają się one świetnie do odśnieżania ciasnych powierzchni. Posypywarki do Unimoga oferowane są ze zbiornikiem o pojemności do 4,4 m3, opcjonalnie z wyposażeniem do soli wilgotnej. Frezarki do śniegu napędzane są na Unimogu z przedniego wałka odbioru mocy. Z letnich i zimowych konfiguracji osprzętu i zabudów korzystają liczne zakłady usług komunalnych.

Unimog wyrobił sobie trwałą pozycję również w wielu innych branżach. Sprawdza się bowiem w rozlicznych pracach w energetyce, leśnictwie i rolnictwie, na budowach, na szynach i na lotniskach. Można na nim zamontować żuraw, profilarkę do rowów, termos do przewozu asfaltu czy też wiertarkę - Unimog wszędzie jest w swoim żywiole, i dlatego jest wśród pojazdów użytkowych taki niezwykły. Swoją niezwykłość udowadnia również w kombinowanej eksploatacji na szynach i na drodze: w takim zastosowaniu służy z jednej strony do manewrowania wagonami towarowymi w zakładach przemysłowych, w portach i na stacjach kolejowych, z drugiej zaś do letniego i zimowego utrzymania infrastruktury w powyższych obiektach - poruszając się z prędkością do 90 km/h.

Unimog w zastosowaniach rolniczych: dominującą tendencją w tej branży jest rosnące natężenie transportu. Niemieckie gospodarstwa rolne przewożą rocznie 500 milionów ton towaru na coraz większe odległości, i to zwykle pod dużą presją czasu oraz z naciskiem na ekonomiczność. Poruszając się po polach uprawnych, Unimog nie niszczy podłoża - jedzie przy tym równie pewnie i niezawodnie, jak na szosie, gdzie o jego wielkiej uniwersalności decyduje między innymi prędkość wynosząca 90 km/h (nieograniczona jazda po autostradach). Są też inne obszary zastosowań, między innymi aplikacja środków ochrony roślin przy użyciu specjalnych opryskiwaczy, praca z rozrzutnikiem obornika do dużych powierzchni, praca z kombinacją prasująco-zwijającą, czy też wspomniane już letnie i zimowe utrzymanie dróg.

W branży pożarniczej Unimog ma mocną pozycję na całym świecie, głównie jako wóz gaśniczy do gaszenia pożarów lasu, ale również na obszarach miejskich z ich wąskimi przejazdami, oraz w zakładowych strażach pożarnych. Ponadto Unimog okazuje się nieodzowny w energetyce i leśnictwie. Do jego specjalnych zadań należy tu układanie podziemnych kabli, frezowanie grubych kikutów korzeni czy też zrywka drewna w lesie. Lecz możliwych zadań jest znacznie więcej: szybka naprawa uszkodzonych jezdni w obsadzie jednoosobowej, mycie ścian tuneli, czyszczenie paneli słonecznych, usuwanie plam oleju z nawierzchni, usuwanie oznakowania poziomego na lotniskach i autostradach. Prawie nie istnieje praca, do której Unimog nie oferowałby stosownego rozwiązania.


4trucks.pl / Mercedes-Benz Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL