Kiedy autostrada A4 będzie płatna?

Kiedy autostrada A4 będzie płatna?

Kierowcy z województwa podkarpackiego mogą się cieszyć niedługimi bezpłatnymi odcinkami autostrady A4.

Jednak o nadchodzącej odpłatności przypominają tablice informujące o konieczności opłacenia przejazdu. Na razie zapisy są przekreślone - pisze "Gazeta Wyborcza".

Od ponad trzech tygodni z Krakowa do Rzeszowa można dotrzeć szybciej dzięki oddanemu odcinkowi autostrady A4 z Rzeszowa do Dębicy. Odcinek do Tarnowa wciąż jest w budowie, jednak w Tarnowie można wrócić na autostradę i dotrzeć do samej stolicy Małopolski.

Zgodnie z przyjętymi przez Ministerstwo Transportu stawkami, samochody osobowe zapłacą za przejazd 10 gr za 1 km. Drożej jest na odcinku z Katowic do Krakowa, którym zarządza Stalexport Autostrada Małopolska, gdzie za jeden przejechany kilometr trzeba zapłacić 29 gr.

Termin wprowadzenia opłat dla samochodów osobowych na Podkarpaciu nie jest jeszcze znany, o czym poinformował "Gazetę Wyborczą" Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu transportu. Trasa z Rzeszowa do Dębicy ma 33 km. Jeżeli do czasu wprowadzenia opłat stawki pozostaną takie same, za przejazd trzeba będzie zapłacić około 3 zł.

Poza samochodami osobowymi, opłaty są pobierane od pojazdów ciężkich. Objęcie odcinka autostrady z Rzeszowa do Dębicy systemem viaTOLL dla samochodów ciężkich o masie powyżej 3,5 tony zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Następny odcinek pozwalający skrócić podróż z Rzeszowa do Krakowa łączy Dębicę i Tarnów. Zgodnie z zapowiedziami ma on powstać pod koniec przyszłego roku. Powstał już prawie 7-kilometrowy odcinek będący częścią Rzeszowa oraz 18-kilometrowy fragment od węzła Jarosław Wschód w kierunku Przemyśla. Cała autostrada A4 w granicach województwa podkarpackiego będzie miała 167 km długości.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL