Można odpocząć przy A4

Można odpocząć przy A4

Kierowcy podróżujący autostradą A4 mają dogodniejsze warunki do odpoczynku na trasie.

Opolski Oddział GDDKiA zakończył rozbudowę czterech Miejsc Obsługi Podróżnych kategorii I na odcinkach A4 w województwie opolskim i śląskim.

Nowo oddane miejsca do postoju i wypoczynku to:
- MOP Wierzbnik - rozbudowa o 9 miejsc postojowych (poprzednio było 20),
- MOP Prószków - rozbudowa o 21 miejsc postojowych (poprzednio 15),
- MOP Przysiecz - rozbudowa o 23 miejsca postojowe (poprzednio 15)
- MOP Proboszczowice - rozbudowa o 26 miejsc postojowych (poprzednio 15).

- Przebudowa wszystkich MOP-ów ma na celu przede wszystkim zwiększenie liczby stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - wyjaśnia Krzysztof Szostek, naczelnik Wydziału BRD i Zarządzania Ruchem w opolskim Oddziale GDDKiA.

Zdarzało się, że z powodu braku miejsc na parkingach kierowcy parkowali samochody ciężarowe na pasach wjazdowych i wyjazdowych z MOP-ów, co stwarzało dodatkowe zagrożenie dla ruchu. Albo szukali miejsca na placach dla samochodów osobowych, trawnikach itp. niszcząc elementy parkingu. Obecnie łatwiej będzie znaleźć dogodne stanowisko na postoju.

Zakres przebudowy każdego MOP-u obejmował ponadto przebudowę kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągu, oświetlenia itp. oraz obiektów małej architektury (zwiększona została liczba wiat do wypoczynku oraz ławek i koszy na śmieci).

Trzy klasy MOP
Praktyczne Miejsca Obsługi Podróżnych powstają przy autostradach i drogach ekspresowych. Ich wyposażenie uzależnione jest od klasy. MOP klasy pierwszej zakłada między innymi budowę parkingu, urządzeń sanitarnych, wypoczynkowych. MOP klasy drugiej posiada dodatkowo stację benzynową i lokale gastronomiczne, a klasy trzeciej również motel.

Najlepszy odpoczynek
Podczas długiej podróży prędzej czy później kierowca zaczyna odczuwać zmęczenie. Co wtedy? Jeśli poczujemy pierwsze objawy zmęczenia (ciężkie powieki, ból głowy i opóźniona reakcja), najlepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Miejsca Obsługi Podróżnych nadają się idealnie. Odpoczynek, kilkunastominutowa drzemka da nam więcej energii niż kawa czy napoje energetyczne.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL