Od ronda po wiadukt

Od ronda po wiadukt

Inwestycje w drogi krajowe przekładają się na bezpieczeństwo.

Każdy nowy kilometr drogi ekspresowej, bezkolizyjny węzeł, sygnalizacja świetlna, rondo, wydzielony pas ruchu, azyl dla pieszych, utwardzone pobocze lub bariera ochronna przybliża nas do europejskich wskaźników bezpieczeństwa.

Zazwyczaj do mediów przebijają się komunikaty o nowych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych, mostów, obwodnicach. Dlatego tym razem proponujemy przegląd mniej spektakularnych, choć nie mniej ważnych inwestycji drogowych.

Rondo pasuje na piątkę
Kierowcy nie telepią sie już po betonowych płytach objazdu pod Kaczkowem na trasie ekspresowej nr 5 z Poznania do Wrocławia. Zakończono tam budową ronda. W przyszłości będzie ono połączone z węzłem Kaczkowo. Budowa była zaplanowana w ramach kontraktu na budowę drogi ekspresowej S5 z Kaczkowa do Korzeńska. Poprzedni wykonawca ogłosił jednak upadłość i przerwał budowę. Prace zabezpieczające, m.in. dokończenie ronda w Kaczkowie zlecono nowemu wykonawcy. - Firma zakończyła już układanie ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu - informuje Alina Cieślak, rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKIA.

Rowerowa zielona fala
Przy tej samej drodze krajowej nr 5, ale dalej , w Lesznie, drogowcy ułatwili życie kierowcom, pieszym i rowerzystom. Przejścia dla pieszych na całej długości krajówki zostały zmienione na przejścia z przejazdami dla rowerzystów. Rowerowa "Zielona fala" ułatwia przejazd przez miasto. Wcześniej przy wszystkich ulicach łączących się z krajową "piątką" były przejścia, ale tylko dla pieszych. Rowerzyści musieli się przed każdym przejściem zatrzymywać i przeprowadzać je na drugą stronę. Teraz przejścia służą jednocześnie za przejazdy dla rowerzystów. Są odpowiednio oznakowane.

Chodnik zamiast pobocza
We Franopolu (gmina Sarnaki) przy drodze krajowej nr 19 budowany jest chodnik. Powstaje poza pasem drogowym, od ulicy dzieli go rów. Chodnik na początku będzie utwardzony destruktem. Jeśli gmina Sarnaki znajdzie fundusze, zostanie tam położona kostka. Do tej pory okoliczni mieszkańcy zmuszeni byli przemykać poboczem obok pędzących samochodów. 600 metrów chodnika znacząco poprawi bezpieczeństwo.

Trasa do Płocka w remoncie
Trwa kolejny etap remontu włocławskiej alei Kazimierza Wielkiego, czyli odcinka drogi krajowej nr 62 w stronę Płocka i Warszawy. Zamknięty jest obecnie dla ruchu kołowego wschodni odcinek drogi prowadzący od skrzyżowania z aleją Chopina, czyli krajową "jedynką" aż do ulicy Zielnej. Samochody w obu kierunkach poruszają się jezdnią zachodnią, od strony osiedla. Na remontowanym odcinku obowiązują ograniczenia prędkości.

Wiadukt w Nowej Dębie
Zakończyła się budowa wiaduktu kolejowego w Nowej Dębie. Nowy obiekt w ciągu drogi krajowej nr 9 na odcinku Radom - Barwinek został wybudowany w miejscu dotychczasowego wiaduktu. Stary wyburzono. Nowy jednoprzęsłowy wiadukt ma długość prawie 34 m i szerokość ponad 14 m. Na wiadukcie powstały obustronne chodniki oraz bariery bezpieczeństwa. I te elementy korzystnie wpłyną na poziom bezpieczeństwa pieszych i kierowców w tym miejscu.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL