Aktywny Układ Kierowniczy Volvo

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo

W najnowszym filmie Volvo Trucks pt. The Epic Split Jean-Claude Van Damme wykonuje jeden ze swoich słynnych szpagatów.

Van Damme stoi w rozkroku na lusterkach dwóch samochodów ciężarowych Volvo FM, które poruszają się do tyłu. Tego niesamowitego wyczynu udało się dokonać tylko dzięki Aktywnemu układowi kierowniczemu Volvo.

W filmie The Epic Split aktywny układ kierowniczy Volvo umożliwia kierowcom obydwu samochodów ciężarowych utrzymywanie stałej odległości i prędkości podczas cofania. Sprawność fizyczna Jean-Claude'a Van Damme’a i umiejętności kierowców miały kluczowe znaczenie dla powodzenia tego numeru kaskaderskiego, ale bez aktywnego układu kierowniczego byłby on po prostu nie do wykonania.

 

 

Zasadniczym elementem aktywnego układu kierowniczego Volvo jest silnik elektryczny sterowany sygnałami elektronicznymi z częstotliwością 2000 razy na sekundę. Aktywny układ kierowniczy Volvo pozwala wyjątkowo precyzyjnie i łatwo kontrolować tor jazdy podczas cofania.

Przy małej prędkości aktywny układ kierowniczy zmniejsza siłę wymaganą na kole kierownicy niemal do zera i ułatwia manewrowanie pojazdem. Ponadto, silnik elektryczny automatycznie kompensuje wszelkie zakłócenia przekazywane na koło kierownicy, będące skutkiem działania m.in. bocznego wiatru czy nierówności w nawierzchni drogi. W rezultacie, kierowca nie musi dokonywać ciągłych korekt toru jazdy. Co więcej, jeżeli kierowca zwolni koło kierownicy, aktywny układ kierowniczy Volvo automatycznie ustawia je w pozycji wyjściowej, co jeszcze bardziej zmniejsza wysiłek kierowcy. Aktywny układ kierowniczy Volvo ułatwia utrzymywanie prostoliniowego toru jazdy i pozwala o wiele bardziej precyzyjnie kontrolować ruch samochodu ciężarowego.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL