Ekspert rankomat.pl radzi

Ekspert rankomat.pl radzi

Zimą każdy problem z samochodem jest bardziej dokuczliwy i powoduje podwójny stres, więc jeśli zimowy wypoczynek organizujemy sobie sami i wybieramy się w podróż własnym autem, dobrze przygotujmy się na wypadek nieprzyjemnych niespodzianek na trasie. Koniecznie weźmy dokumenty, w tym ubezpieczenie, oraz obowiązkowe wyposażenie - różne w zależności od tego, gdzie się udajemy.

Udając się zimą w daleką podróż autem zawsze warto zabrać do bagażnika saperkę, wodoszczelne rękawiczki i ciepłą kurtkę, bo nie wiadomo czy nie będziemy musieli spędzić trochę czasu na mrozie. Nie zapomnijmy także o kamizelce odblaskowej, wymaganej w dużej części państw europejskich. Dobrze jest wziąć ze sobą dobrą linę poliamidową o wytrzymałości rzędu 2 - 3 t i długości 20 - 40 m w razie wpadnięcia do rowu bądź w śniegową zaspę.

- Wybierając się w góry za granicę warto sprawdzić, gdzie policja będzie wymagała od nas opon zimowych, a gdzie łańcuchów. W każdym bowiem kraju, obowiązkowe wyposażenie i dokumenty, którymi musimy się legitymować, są różne - mówi Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Równie ważne są dokumenty, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie. Warto mieć też ze sobą kartę ubezpieczenia zdrowotnego (wystawiana przez NFZ lub innego ubezpieczyciela), gwarantującą nam zwrot kosztów leczenia za granicą. Pamiętajmy, że od 1 maja 2004 r. polskie ubezpieczenie OC chroni nas na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Jeśli wybieramy się własnym samochodem na narty do któregoś z tych państw nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia OC.

Generalnie, jeśli dużo podróżujemy poza granicami Polski powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej polisie ubezpieczeniowej tak, aby chroniła nas także po przekroczeniu granicy. Ogromna ilość Towarzystw Ubezpieczeniowych na naszym rynku oferuje szeroki wybór, jednak czytanie warunków umowy poszczególnych ubezpieczycieli jest żmudne. Można   skorzystać z porównywarki internetowej i oszczędzić tym samym czas i nerwy. Może okazać się, że osoba, która dotychczas nie miała ubezpieczenia obejmującego ochronę poza Polską, a potrzebuje go, znajdzie w porównywarce polisę z takim zakresem i to za niższą cenę. 

Przed planowanym wyjazdem powinniśmy upewnić się, że nasze auto jest całkowicie sprawne. Może się bowiem okazać, że potrzebujemy fachowej pomocy - zwłaszcza jeżeli w ostatnim czasie pokonywaliśmy tylko bardzo krótkie trasy lub gdy samochód stał w garażu. Musimy być pewni, że nie braknie nam płynu hamulcowego czy chłodniczego i czy nie grozi nam rozładowanie akumulatora.

Źródło: Serwis rankomat.pl

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL