Bosch i PSA Peugeot Citroën

Bosch i PSA Peugeot Citroën

Bosch i PSA Peugeot Citroën prezentują nowe funkcje dla pojazdów optymalizujące zasięg i bezpieczeństwo.

Bosch oraz PSA Peugeot Citroën współpracują ze sobą w ramach programu badawczego OpEneR (Optimal Energy Consumption and Recovery), którego celem jest optymalizacja zasięgu przyszłych samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym, a także poprawa bezpieczeństwa i komfortu kierowców.

Dwie nowe technologie opracowane w związku z projektem OpEneR będą w przyszłości dostępne dla wszystkich rodzajów napędu (benzynowy, Diesla, hybrydowy i elektryczny).

Dane nawigacyjne umożliwiają przewidywanie sytuacji na drodze i redukcję zużycia energii o 15%
OpEneR wykorzystuje także dane nawigacyjne w celu lepszego dopasowania się do warunków jazdy. Dane topograficzne, np. wzniesienia, promienie skrętu i dane dotyczące infrastruktury, informują kierowcę o przyszłym odcinku trasy, w tym także o znakach drogowych i ograniczeniach prędkości. Ponieważ sterownik silnika z funkcją podglądu trasy ("Road Preview") oblicza wymaganą ilość energii, jaką musi zużyć pojazd, innowacja przynosi także korzyści pod względem efektywności i oszczędności energii (nawet do 15%).

Kamera i czujniki radarowe optymalizują bezpieczeństwo i komfort jazdy
Dzięki kamerze wideo i czujnikom radarowym możliwe jest rejestrowanie obiektów, pojazdów i pieszych, rozpoznawanie znaków drogowych oraz obniżenie zużycia paliwa. Na podstawie informacji na temat odcinka jazdy znajdującego się za następnym zakrętem, obliczana jest prędkość, z jaką powinien poruszać się pojazd. Układ adaptacyjnej kontroli prędkości i odległości ACC (Adaptive Cruise Control) automatycznie steruje prędkością pojazdu i wyhamowuje go przed wjazdem w zakręt, terenem zabudowanym oraz odcinkami z ograniczeniem prędkości, a także przed ew. przeszkodami na drodze oraz wolno poruszającymi się pojazdami. Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo kierowcy, który w lepszym stopniu może skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu.

Poza wymienionymi innowacjami OpEneR zajmuje się także oszczędnością energii przy jeździe siłą rozpędu (tzw. żeglowanie) oraz odzyskiem energii hamowania w samochodach z napędem hybrydowym i elektrycznym. Do tej pory, w warunkach rzeczywistych i przy różnych profilach dróg, przetestowano ok. 15 000 kilometrów tras. Podczas testów wykazano możliwy spadek zużycia paliwa o 10 do 15%. Wyniki te pozwoliły partnerom programu stworzyć kolejne innowacje technologiczne:
- całkowicie bezemisyjny (CO2) napęd elektryczny z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem na cztery koła;
- układ Start-Stop nowej generacji z funkcją żeglowania;
- ESP® hev: układ hamulcowy dla samochodów hybrydowych i elektrycznych z funkcją odzysku energii hamowania oraz gromadzenia odzyskanej energii w akumulatorze, a także układ wspomagania siły hamowania iBooster.

Koncepcja projektu OpEneR została przedstawiona w ramach Europejskiej Inicjatywy Green Cars (EGCI), której uczestnikami mogli być przedstawiciele przemysłu i uniwersytetów. Dziś w ramach tego projektu badawczego współpracuje ze sobą pięciu partnerów: Bosch, AVL List i PSA Peugeot Citroën, jako przedstawiciele przemysłu, oraz Ośrodek Badawczy z Karlsruhe i Centro Tecnológico de Automoción de Galicia z Hiszpanii, jako przedstawiciele kręgów akademickich.


4trucks.pl / BOSCH

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL