S8: nowe odcinki, nowe przetargi

S8: nowe odcinki, nowe przetargi

Dobre perspektywy przed ekspresową ósemką. W województwie łódzkim oddany do ruchu został odcinek pod Rzgowem. Na Podlasiu miesiąc po miesiącu ogłaszane są przetargi na brakujące odcinki.

Kierowcy jadący DK nr 1 z Łodzi w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego mogą zapomnieć o korkach pod Rzgowem. Wykonawcy odcinka drogi ekspresowej S8, która w tym miejscu połączy się z krajową jedynką zakończyli kolejny etap prac, dzięki czemu, ruch w obu kierunkach odbywa się po obu jezdniach.

Po obu jezdniach
Dotychczas w związku z budową węzła drogowego "Łódź-Południe" jadący drogą krajową nr 1 w Rzgowie napotykali na spore utrudnienia w ruchu. Część trasy była zamknięta. Wykonawca wybudował prawie 200-metrowy objazd równolegle do istniejącej drogi. Takie zawężenie powodowało spore korki.

- Od środy, 30 listopada można jeździć po obu jezdniach drogi krajowej nr 1 - informuje Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ten najbliższy Łodzi odcinek S8, który będzie tworzył południową obwodnicę miasta, jest już niemal gotowy. Pozostały jeszcze drobniejsze roboty: humusowanie skarp i terenów przyległych, dokończenie ogrodzenia trasy, prace przy punktach poboru opłat oraz uzupełnienie znaków.

Cały budowany wokół Łodzi fragment S8 liczy 19 kilometrów. Aby kierowcy mogli z niego skorzystać, muszą się jeszcze zakończyć prace na pozostałych odcinkach. Tam roboty mają potrwać kilka miesięcy dłużej. Drogą ekspresową S8 z Łodzi do Wrocławia powinniśmy pojechać do końca 2014 roku

Z Białegostoku do stolicy
Sporo dzieje się także na podlaskim odcinku S8. Tamtejszy oddział GDDKiA ogłosił przetarg na kolejny fragment trasy - od Mężenina do Jeżewa. Miesiąc wcześniej ruszył przetarg na sąsiedni odcinek od obwodnicy Zambrowa do Mężenina. Czyli obecnie trwa wybór wykonawców dla całego, brakującego odcinka S8 pomiędzy istniejącą obwodnicą Zambrowa a odcinkiem Jeżewo - Białystok (prawie 30 km.).

Do końca roku planowany jest jeszcze przetarg na ostatni podlaski fragment S8 - od granicy województwa mazowieckiego do obwodnicy Zambrowa. Dzięki temu realna staje się wizja budowy całej S8 na terenie województwa podlaskiego. Najpóźniej do 2020 roku, po wybudowaniu odcinków mazowieckich, Białystok będzie ekspresowo skomunikowany ze stolicą Polski.

Ogłoszony właśnie przetarg na odcinek Zambrów - Mężenin zakłada wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej (z rezerwą terenu pod trzeci pas ruch) o długości 14,26 km wraz z dwoma węzłami drogowymi (Sikory, Kobylin), obiektami inżynierskimi, urządzeniami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu.

Ogłaszane postępowania to przetargi ograniczone. Podpisywanie umów z wykonawcami, którzy złożą najkorzystniejsze oferty, przewidziane jest na drugą połowę 2014 roku. Realizacja to perspektywa lat 2014 - 2017.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL