Czy to prawda, że w Polsce ubezpieczenia są drogie?

Czy to prawda, że w Polsce ubezpieczenia są drogie?

Właściciele samochodów podlegających rejestracji w Polsce mają obowiązek wykupić dla nich roczne ubezpieczenie auta od odpowiedzialności cywilnej.

Kwota składki na ubezpieczenie uzależniona jest najczęściej od pojemności silnika samochodu, jego marki i modelu, wieku kierowcy, wysokości zniżek lub zwyżek, jak również miasta lub regionu, w którym samochód ma być zarejestrowany. Czy w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne są drogie?

Podwyżki w ubezpieczeniach OC
Od początku 2012 roku sukcesywnie we wszystkich firmach ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia komunikacyjne, rosną kwoty składek na polisy OC. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości kierowcy będą musieli płacić coraz więcej na obowiązkowe ubezpieczenie auta. Dzieje się tak dlatego, że rodzimy rynek ubezpieczeń komunikacyjnych rozwija się i ewoluuje w kierunku zwiększania wysokości świadczeń odszkodowawczych, wypłacanych z ubezpieczeń komunikacyjnych. Wraz ze wzrostem sum gwarancyjnych, w ubezpieczeniach OC siłą rzeczy musiały wzrosnąć składki na to ubezpieczenie samochodu, pokrywane ze środków polskich kierowców.

Polacy płacą za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne mniej niż kierowcy w Czechach, na Słowacji czy w krajach zachodniej Europy. Według danych z raportu Europejskiej Federacji Ubezpieczeń i Reasekuracji (CEA) w Polsce średnio za ubezpieczenie OC kierowcy płacą 100 euro rocznie. W Czechach i na Słowacji to samo ubezpieczenie kosztuje dwukrotnie więcej. Za polisę OC komunikacyjnego na rok w Niemczech zapłacimy średnio 250 euro, w Austrii 300 euro a w Luksemburgu 400 euro (dane CEA). Mimo to, należy oceniać ceny ubezpieczeń samochodów jako drogie, jeśli porównamy je do średnich wynagrodzeń Polaków.

Kwota składki w konfrontacji do zarobków kierowców
Młody kierowca, który nie ma wypracowanych zniżek, a nawet ma zwyżkę za wiek i krótki staż za kierownicą, może zapłacić za ubezpieczenie auta o średniej wielkości silnika, nawet 2 tys. zł. Kierowcy posiadający wysokie - 60 proc. zniżki w ubezpieczeniu OC, zapłacą najmniej 400-500 zł za ubezpieczenie samochodu. W konfrontacji z najniższym wynagrodzeniem, które netto wynosi niewiele ponad 1180 zł, taka kwota za ubezpieczenie jest stosunkowo wysoka.

Ile zapłacimy za polisę?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem kwota składki na ubezpieczenie samochodu uzależniona jest od wielu czynników:
- Wieku kierowcy,
- Miejsce zamieszkania,
- Rodzaj posiadanego pojazdu, tj. rok produkcji, pojemność silnika,
- Wysokość przysługujących ubezpieczonemu zniżek lub zwyżek,
- Trybu płacenia składki za ubezpieczenie – za jednorazową wpłatę można uzyskać zniżkę,
- Sposobu zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego - zwykle przez Internet lub telefon jest taniej.

Aby oszacować kwotę składki na ubezpieczenie OC można skorzystać z kalkulatora OC na stronie AXA Direct.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL