Czy to prawda, że w Polsce ubezpieczenia są drogie?

Czy to prawda, że w Polsce ubezpieczenia są drogie?

Właściciele samochodów podlegających rejestracji w Polsce mają obowiązek wykupić dla nich roczne ubezpieczenie auta od odpowiedzialności cywilnej.

Kwota składki na ubezpieczenie uzależniona jest najczęściej od pojemności silnika samochodu, jego marki i modelu, wieku kierowcy, wysokości zniżek lub zwyżek, jak również miasta lub regionu, w którym samochód ma być zarejestrowany. Czy w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne są drogie?

Podwyżki w ubezpieczeniach OC
Od początku 2012 roku sukcesywnie we wszystkich firmach ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia komunikacyjne, rosną kwoty składek na polisy OC. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości kierowcy będą musieli płacić coraz więcej na obowiązkowe ubezpieczenie auta. Dzieje się tak dlatego, że rodzimy rynek ubezpieczeń komunikacyjnych rozwija się i ewoluuje w kierunku zwiększania wysokości świadczeń odszkodowawczych, wypłacanych z ubezpieczeń komunikacyjnych. Wraz ze wzrostem sum gwarancyjnych, w ubezpieczeniach OC siłą rzeczy musiały wzrosnąć składki na to ubezpieczenie samochodu, pokrywane ze środków polskich kierowców.

Polacy płacą za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne mniej niż kierowcy w Czechach, na Słowacji czy w krajach zachodniej Europy. Według danych z raportu Europejskiej Federacji Ubezpieczeń i Reasekuracji (CEA) w Polsce średnio za ubezpieczenie OC kierowcy płacą 100 euro rocznie. W Czechach i na Słowacji to samo ubezpieczenie kosztuje dwukrotnie więcej. Za polisę OC komunikacyjnego na rok w Niemczech zapłacimy średnio 250 euro, w Austrii 300 euro a w Luksemburgu 400 euro (dane CEA). Mimo to, należy oceniać ceny ubezpieczeń samochodów jako drogie, jeśli porównamy je do średnich wynagrodzeń Polaków.

Kwota składki w konfrontacji do zarobków kierowców
Młody kierowca, który nie ma wypracowanych zniżek, a nawet ma zwyżkę za wiek i krótki staż za kierownicą, może zapłacić za ubezpieczenie auta o średniej wielkości silnika, nawet 2 tys. zł. Kierowcy posiadający wysokie - 60 proc. zniżki w ubezpieczeniu OC, zapłacą najmniej 400-500 zł za ubezpieczenie samochodu. W konfrontacji z najniższym wynagrodzeniem, które netto wynosi niewiele ponad 1180 zł, taka kwota za ubezpieczenie jest stosunkowo wysoka.

Ile zapłacimy za polisę?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem kwota składki na ubezpieczenie samochodu uzależniona jest od wielu czynników:
- Wieku kierowcy,
- Miejsce zamieszkania,
- Rodzaj posiadanego pojazdu, tj. rok produkcji, pojemność silnika,
- Wysokość przysługujących ubezpieczonemu zniżek lub zwyżek,
- Trybu płacenia składki za ubezpieczenie – za jednorazową wpłatę można uzyskać zniżkę,
- Sposobu zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego - zwykle przez Internet lub telefon jest taniej.

Aby oszacować kwotę składki na ubezpieczenie OC można skorzystać z kalkulatora OC na stronie AXA Direct.

Przeczytaj też:
UOKiK nie ochroni poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych

Poszkodowani w wyniku zdarzeń komunikacyjnych zostaną wyłączeni spod konsumenckiej ochrony UOKiK – to efekt uchwały Sądu Najwyższego. Sprawdź, gdzie jest twój kierowca

System monitoringu pojazdów bazujący na modułach ukrytych w samochodach to doskonałe rozwiązanie dla fleet menagerów, ale… nie zawsze potrzebne w przypadku firm mających mniejszą liczbę aut. Im przydadzą się rozwiązania prostsze i tańsze, ale nie mniej skuteczne. Ubezpieczenia komunikacyjne

Dla Polaków przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego wciąż najważniejsza jest cena. Ubezpieczenia samochodu bez tajemnic

Kierowcy nie narzekają na brak wydatków przy samochodzie. Zmiana pojazdu na nowszy to znaczna inwestycja, ceny paliw są niebotycznie wysokie, a jak do tego dojdą jeszcze wydatki za ubezpieczenie samochodu - właściciel wyjazdu znacznie uszczupli zawartość swojego portfela. Ergo Hestia promuje młodych kierowców

Marka You Can Drive rusza z kampanią "Za młodzi się wściekli". Co się zmieniło w ubezpieczeniach OC

Już wkrótce posiadacze pojazdów zetkną się z nowymi zasadami dotyczącymi obowiązkowych ubezpieczeń OC. Od 11 lutego 2012 br. obowiązywać będzie nowelizacja ustawy regulującej kwestie m.in. obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zmiany mają na celu na przykład zlikwidować problemy z tzw. podwójnym ubezpieczeniem. Z kolei od 1 stycznia 2012 obowiązują już nowe kary za brak ochrony z ubezpieczenia OC.

Liberty Direct ubezpieczyło 180 tys. aut

Liberty Direct - ubezpieczyciel oferujący polisy komunikacyjne oraz mieszkaniowe w systemie bezpośrednim - opublikował wyniki za III kwartał 2010 r. Firma zebrała  95,8 mln zł składki przypisanej brutto w porównaniu do 60,5 mln zł przed rokiem, osiągając 58 proc. wzrost. Tym samym towarzystwo kontynuuje systematyczny rozwój umacniając swoją pozycję na rynku. Liberty Direct ubezpieczyło już 180 tys. pojazdów.

Detaliści próbują sił w sprzedaży ubezpieczeń

Coraz więcej firm, zajmujących się detaliczną sprzedażą dóbr i usług, analizuje możliwości poszerzenia swojej oferty o produkty ubezpieczeniowe. Cele są proste: wzmocnienie więzi łączących (firmy) z klientami oraz chęć zarabiania na ubezpieczeniach. Jak pokazała praktyka, zrealizowanie tego zadania nie jest wcale takie proste. Odpowiedzi na te wyzwania próbuje udzielić firma Premium Compare, która wprowadziła na rynek pakiet rozwiązań umożliwiających samodzielną sprzedaż ubezpieczeń.

Bezpieczni w drodze z IPA i SKIP

Inter Parter Assistance Polska S.A. podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Kierowców i Pasażerów. Od drugiej połowy sierpnia wszyscy członkowie Stowarzyszenia, którzy przystąpią do Programu Bezpieczni Kierowcy Płacą Mniej mogą skorzystać z pakietu assistance na samochód oraz motocykl - Bezpieczni w drodze. Ponadto, firma Inter Partner Assistance udostępnia wszystkim członkom SKIP infolinię prawną oraz usługi concierge.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL