Rynek z potencjałem

Rynek z potencjałem

Balton_600

Rynek przewozów kontenerowych w Polsce w ciągu najbliższych 4 lat może wzrosnąć aż czterokrotnie, wynika z raportu: Funkcjonowanie oraz perspektywy rozwoju rynku przewozów kontenerowych w Polsce do roku 2015 zrealizowanego dla firmy Balticon S.A. Tym samym, polskie porty stają się strategicznym centrum przeładunkowym Unii Europejskiej

- Statystyki pokazują, że rynek przewozów kontenerowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Ożywienie w branży, jakie mogliśmy zaobserwować w ubiegłym roku na świecie, stało się także naszym udziałem. Taka dynamika wzrostu pozycjonuje polskie porty w europejskiej czołówce - komentuje Tomasz Szmid, prezes Balticon S.A.

Popyt na przewozy kontenerowe kształtowany jest przez wiele czynników, m.in. fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw szuka sposobów na obniżenie kosztów i przenosi produkcję (lub jej część) do krajów azjatyckich i bliskowschodnich. Ponadto, wysokie tempo wzrostu gospodarczego w państwach rozwijających się będzie napędzać popyt na towary produkowane w Europie, a tym samym w Polsce, zwiększając jednocześnie eksport.

Tendencjom wzrostowym na rynku przewozów kontenerowych w Polsce sprzyja również rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej. Wśród najważniejszych realizowanych obecnie projektów usprawniających zaplecze logistyczne warto wymienić: Autostradę A1 (Gdańsk i Gdynia), Drogi ekspresowe S7 (Gdańsk i Gdynia) i S3 (Szczecin i Świnoujście), Linie kolejowe CE-65, E-65 (Gdańsk i Gdynia) oraz CE-59 i E-59 (Szczecin i Świnoujście).

- Tego typu inwestycje pomogą efektywniej wykorzystać polski system trasportowo-logistyczny, z czym będzie się również wiązała konieczność rozbudowy punktów przeładunkowych wewnątrz kraju, takich jak choćby centra logistyczne. Usprawnienie połączeń drogowych i kolejowych na linii północ-południe umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału portowego do obsługi ładunków tranzytowych. - ocenia Tomasz Szmid.

Źródło: Balticon S.A.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL