Solaris liderem rynku autobusowego

Solaris liderem rynku autobusowego

 Solaris_Urbino_-_600

W 2010 r. firma Solaris Bus & Coach  wyprodukowała i sprzedała najwyższą w swojej historii liczbę pojazdów. Wyniosła ona 1120 autobusów i trolejbusów. Poznański producent rozpoczął seryjną produkcję tramwajów. W 2011r. zapowiada kolejne nowości, a wśród nich - autobus elektryczny.

Solaris to jeden z nielicznych producentów w branży motoryzacyjnej, który w ostatnich dwóch latach zanotował wzrost sprzedaży. W  2009 r. spółka sprzedała 1114 pojazdów, a w minionym roku poprawiła ten rekord osiągając poziom 1120 sztuk. Firma kolejny rok z rzędu zajeła  pozycję krajowego lidera rynku autobusowego, dostarczając do krajowych odbiorców łącznie 407 autobusów i trolejbusów osiągnęła udział w całkowitym rynku na poziomie 36,6 proc. Rozpatrując tylko segment niskopodłogowych i niskowejściowych autobusów miejskich, udział ten wzrasta do 55,6 proc.

W minionym roku najwięcej Solarisów w Polsce dostarczono do Warszawy (58), Białegostoku (48) i Poznania (28). Do grona klientów firmy dołączyli przewoźnicy z: Konina, Leszna, Łomianek, Łowicza, Mielca, Świnoujścia i Torunia. Na koniec ubiegłego roku liczba autobusów marki Solaris ogółem w Polsce osiągnęła poziom 3000 sztuk, które zostały dostarczone łącznie do 103 przedsiębiorstw komunikacji publicznej.  W 2010 r., z modelem InterUrbino, firma rozpoczęła sprzedaż w segmencie autobusów międzymiastowych. Pierwszy egzemplarz tego autobusu w Polsce został zakupiony przez firmę Link Bus z Zabierzowa. Autobus obsługuje trasę Kraków - Wrocław.

 Renoma pojazdów marki Solaris na rynkach zagranicznych znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych. W minionym roku wyeksportowanych zostało 713 pojazdów z czego najwięcej do Szwecji, aż 224 autobusy. Największym hitem eksportowym na tamtejszym rynku były niskowejściowe modele Solaris Urbino 12 i 15 LE w wersji napędzanej biogazem.

- Konstrukcje te powstały właśnie z myślą o odbiorcach ze Szwecji i Norwegii. Jak widać po wynikach sprzedaży jest to niezwykle trafiony produkt, dzięki któremu już w pierwszym roku jego oferowania osiągnęliśmy jedną z czołowych pozycji na rynku zdominowanym do tej pory przez rodzimych producentów - komentuje Krzysztof Olszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris ma niezwykle silną pozycję na rynku niemieckim, gdzie od kilku lat zajmuje trzecią pozycję z 10 proc. udziałem w segmencie autobusów miejskich. W tym roku do niemieckich klientów dostarczonych zostało 197 pojazdów w tym pierwsze trolejbusy Solaris Trollino dla miasta Eberswalde. Obok umocnienia swojej pozycji na dotychczasowych rynkach eksportowych, Solaris w 2010 r. pozyskał klientów z państw, w których do tej pory nie był obecny. Do stolicy Bułgarii, Sofii, we współpracy z firmą Skoda Electric, dostarczył 30 trolejbusów Solaris Trollino 12, natomiast w Hiszpanii sprzedał pierwszy autobus. Solaris Alpino, 8,9 LE wozi pasażerów w Gironie. W ostatnich dniach minionego roku podpoznański producent wygrał także przetarg na dostawę sześciu autobusów Solaris Urbino 12 CNG, dla miejscowości Novi Sad w Serbii.

Do tej pory najodleglejszym od Polski miejscem, w którym jeździły autobusy marki Solaris był Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  Sześć Solarisów Urbino zasiliło flotę przewoźnika z wyspy Reunion położonej na Oceanie Indyjskim. Solarisy Urbino na Reunion obsługują ruch głównie w stolicy wyspy Saint-Denis de la Reunion. Wśród nowinek technicznych, w które wyposażone są pojazdy znalazły się: klimatyzacja przystosowana do warunków tropikalnych oraz system CAPSIS, który uruchamia tzw. zieloną falę sygnalizacji ulicznej, autobusy wysyłają sygnał, który zmienia światło na zielone, dzięki czemu  nie czekają w korkach.
 
W minionym roku Solaris Bus & Coach  oprócz wspominanych już autobusów na rynek skandynawski, zaprezentował dwa nowe rozwiązania w zakresie pojazdów hybrydowych. Pierwszym z nich jest Solaris Urbino 18 z szeregowym systemem hybrydowym, skonstruowany we współpracy z niemiecką firmą Vossloh Kiepe. Jest to obecnie najbardziej innowacyjny system, łączący w sobie zalety baterii, superkondensatorów oraz złącza typu plug-in. Dzięki temu pojazd może pokonywać określony dystans w tzw. trybie zero emission, czyli tylko na silniku elektrycznych. Drugą nowością hybrydową jest Solaris Urbino 18 z równoległym systemem hybrydowym firmy Voith. Oba autobusy, które obecnie są w fazie testów już od przyszłego roku znajdą się w ofercie podpoznańskiego producenta.

W ubiegłym roku Solaris rozpoczął seryjną produkcję tramwajów. Tramino powstają w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich jest hala zlokalizowana w Środzie Wlkp. gdzie budowane są tzw. pudła tramwajowe, czyli stalowa część konstrukcji tramwaju. Natomiast montaż końcowy pozostałych podzespołów odbywa się w hali zlokalizowanej w Poznaniu. Fabryka produkująca konstrukcje stalowe tramwajów uzyskała certyfikaty ISO 3834-2 i PN-EN 15085 od niemieckiej firmy certyfikacyjnej TÜV SÜD.

- Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej powstał egzemplarz Solarisa Tramino, który przez ponad rok przechodził serię testów i uzyskał pełną homologację. Dzięki temu jesteśmy przekonani, że tramwaje dostarczone do Poznania, będę spełniać najwyższe oczekiwania względem jakości, funkcjonalności i komfortu jazdy zarówno dla pasażerów jak i motorniczych. Już za kilka miesięcy Poznań będzie mieć w swoim taborze jedne z najnowocześniejszych tramwajów w Europie - powiedział Krzysztof Olszewski,  przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Solaris.

22 marca 2011 r. mija piętnaście lat od momentu uruchomienia produkcji w fabryce w Bolechowie.  Obecnie  Solaris stał się jednym z czołowych producentów pojazdów komunikacji miejskiej na naszym kontynencie. Firma znana ze swoich innowacyjnych produktów, również w roku jubileuszu, zaprezentuje premierowy pojazd. Będzie nim autobus z napędem elektrycznym, który zostanie zaprezentowany w połowie tego roku. Równolegle z projektem autobusu elektrycznego firma rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją lekkiego autobusu miejskiego.

- Nowoczesne materiały oraz metody ich łączenia otwierają przed producentami zupełnie nowe możliwości w zakresie konstruowania i budowania nadwozi pojazdów, w tym tzw. szkieletów autobusowych. Dlatego do 2014 roku planujemy uruchomienie produkcji lekkich konstrukcji autobusowych, które w kombinacji z napędem elektrycznym otworzą nowy rozdział w komunikacji publicznej - mówi o innowacyjnym projekcie Krzysztof Olszewski.

 W 2010 r. firma Solaris Bus & Coach . otrzymała ważne nagrody. W marcu Wielkopolska Izba Przemysłowo Handlowa przyznała Solange i Krzysztofowi Olszewskim tytuł Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia. W grudniu 2010 Krzysztof Olszewski został laureatem Nagrody Kisiela w kategorii Przedsiębiorca. Na targach branży komunikacji publicznej w Kielcach, Solaris Urbino 18 Hybrid z szeregowym napędem hybrydowym otrzymał Złoty medal targów TransExpo w kategorii Pojazd.

- Sądzę, że jednym z kluczowych elementów takiego wyniku, jest innowacyjność i jakość naszych produktów. Dzięki temu pozyskujemy nowych klientów, ale co jeszcze ważniejsze po raz kolejny nasze autobusy kupują ich dotychczasowi użytkownicy. To najlepsze z możliwych referencji - ocenia Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

Źródło: Solaris Bus & Coach


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL