Na DTŚ pojawi się nowy system zarządzania ruchem

Na DTŚ pojawi się nowy system zarządzania ruchem

Na początku przyszłego miesiąca na Drogowej Trasie Średnicowej w Chorzowie zostanie uruchomiony odcinkowy system zarządzania ruchem - informuje PAP.

Rozwiązanie to jest oparte między innymi o tablice świetlne informujące kierowców o utrudnieniach.

Drogowa Trasa Średnicowa jest kluczową arterią w aglomeracji katowickiej i jest oznaczona jako DW-902. Obecnie istnieje 20-kilometrowy docinek trasy od węzła z drogą S86 w Katowicach do centrum Zabrza. Powstają teraz dwa brakujące odcinki DTŚ w Zabrzu i Gliwicach, a ich długość to łącznie 11,3 km.

Władze Chorzowa uważają, że tej trasie potrzeby jest system zarządzania ruchem. Obecnie wielu kierowców przekracza dopuszczalne 100 km na godzinę, przy czym sporo pojazdów w licznych miejscach wjeżdża na trasę lub z niej zjeżdża, co powoduje niebezpieczne sytuacje.

Budowa systemu w Chorzowie ma wykroczyć poza granice miasta, co umożliwi współpraca z Katowicami, gdzie do systemu trafią informacje o kluczowych dla płynności ruchu w całej aglomeracji zamknięciach tunelu DTŚ pod rondem w Katowicach.

Montaż urządzeń systemu w terenie powinien zakończyć się w ciągu tygodnia, natomiast do końca października potrwają testu. Całość powinna działać na początku listopada. Nad jezdnią w stronę Zabrza zostaną zamontowane trzy tablice. Pojawią się również kamery podglądowe i kamery wysokiej rozdzielczości umożliwiające między innymi odczyt tablic rejestracyjnych.

Gotowy system pozwoli na automatyczną kontrolę warunków atmosferycznych i generowanie komunikatów ostrzegawczych, pozwoli również służbom ratowniczym i policji skutecznie reagować w przypadku nagłych zdarzeń drogowych. W przyszłości posłuży też do odcinkowego pomiaru prędkości.

System jest wart 1,7 mln zł. Miasto pozyskało na jego budowę prawie 1,5 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL