Aktywne przejścia dla pieszych w Poznaniu

Aktywne przejścia dla pieszych w Poznaniu

lunaro_przejscia_-_600

 W Poznaniu zamontowano 10 aktywnych systemów przejść dla pieszych SeeMe w wybranych przez Zarząd Dróg Miejskich lokalizacjach. Są one zasilane przez wewnętrznie wbudowany panel słoneczny.

Pieszy lub rowerzysta wychwytywany jest przez system za pomocą bezprzewodowego detektora ruchu. Musi się on znaleźć w polu detekcji, żeby aktywować system. Bezprzewodowość pozwala w szybkim tempie, bez zbędnych kosztów poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych. Istnieje  możliwość dowolnej konfiguracji sprzętu, w zależności od specyfiki danego przejścia. System jest mobilny, można go w dowolnym momencie przenieść na inną lokalizację.

Aktywne oznakowanie przejść dla pieszych SeeMe ostrzega kierowców z pomocą widocznych z odległości nawet 1 km diod LED. System działa tylko w momencie, gdy pieszy faktycznie przekracza popularną zebrę. Nie działa w trybie ciągłym, nie działa gdy pieszy nie ma zamiaru przejść na drugą stronę jezdni, nie przyzwyczaja kierowców, że coś zawsze w danym miejscu mruga. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy zwalniają średnio 13-20 km/h, co może oznaczać granicę między życiem a śmiercią, podaje szwedzki Instytut Badań Drogowych . System można również  spotkać m.in. na drogach Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.

- Podstawowym celem, który Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu postawił przed aktywnym oznakowaniem przejść dla pieszych było jak najlepsze zabezpieczenie pieszych i rowerzystów. Miejsca charakteryzują się między innymi dużym natężeniem ruchu oraz brakiem typowej sygnalizacji świetlnej.Poza bezpieczeństwem brany był pod uwagę także czynnik technologiczny. Nie bez znaczenia był także związek efektywności i kosztów związany z instalacją systemu oraz jego późniejszym utrzymaniem -  mówi Władysław Kulczyński przedstawiciel Lunaro.

Źródło: Lunaro