TSL Biznes wydanie lutowe

TSL Biznes wydanie lutowe

TSL2011_02

W lutowym wydaniu TSL Biznes przeczytacie m.in.:


Rok 2011 dla logistyki zapowiada się dobrze
- Ubiegły rok był dla gospodarki europejskiej czasem rekonwalescencji po burzliwym kryzysie. Poszczególne sektory rynku, w tym również branża TSL, dążyły przede wszystkim do osiągnięcia stabilizacji biznesowej. Rok 2011 zapowiada się pod tym względem znacznie lepiej, ale zagrożeń wciąż nie brakuje.

Czy wyższy VAT zwiększy ceny usług transportowych?
- Podniesienie podatku VAT nie będzie miało istotnego wpływu na wzrost kosztów usług transportowych.

Ryzyko wpisane w sukces
- W ubiegłym roku słowo kryzys wyjątkowo często prześladowało przedsiębiorstwa przybierając różne postacie. Zaledwie wyleczone zostały rany z kryzysu gospodarczego, a już trzeba było leczyć nowe, spowodowane działaniem nie tylko człowieka, ale także i natury. Nic więc dziwnego, że dziś gdy słyszymy o kryzysie pojawia się w nas uczucie niepokoju i lęku, a przecież w języku japońskim słowo to składa się z dwóch znaków: niebezpieczeństwa i okazji...

Stany kryzysowe pod kontrolą
- Jak z sytuacjami kryzysowymi radzi sobie firma logistyczna i jakie ma to przełożenie na relację z klientami? Informacji i wskazówek udzielają: Monika Piotrowska, Industrial Projects Manager DHL Global Forwarding oraz Michał Kołodziejski, Dyrektor ds. Frachtu  Morskiego DHL Global Forwarding.

Jak sporządzić prawidłową umowę ubezpieczenia OCPD
- Działające w Polce towarzystwa ubezpieczeniowe zmieniły w ostatnich latach treści ogólnych warunków ubezpieczeń OCPD, jednak w wielu przypadkach jest to po prostu tylko "zmiana opakowania". Co powinno znaleźć się w prawidłowej umowie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego?

Rok wzrostów w transporcie
- Rok 2010 przyniósł widoczne ożywienie w branży TSL. Analiza liczby ofert, zamieszczonych w giełdzie transportowej Teleroute w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, pokazuje znaczny wzrost względem 2009 r.

Czy będą zmiany w "gabarytach"?
- Przepisy dotyczące transportu ponagabarytowego, które obowiązują od 2004 roku, stają się zupełnie nieadekwatne i przestarzałe wobec obecnych możliwości technicznych, nie mówiąc już o przepaści dzielącej system prawny krajów ościennych od polskich  norm. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury, GDDKiA oraz przedstawiciele przewoźników przygotowali wspólnie trzon projektu nowej ustawy. Jednak wciąż nie wiadomo, czy wejdzie ona w życie.

Raport rynku magazynowego
- Po stagnacji obserwowanej w 2009 roku, w ubiegłym roku na rynek wróciło ożywienie i najemcy zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie na nowe powierzchnie magazynowe. Jednak czy obecne, atrakcyjne dla najemców ceny utrzymają się na dłużej, czy może   czekają nas podwyżki? W jakiej kondycji jest sektor powierzchni magazynowych?

Rok ważnych wydarzeń
- O podsumowanie ubiegłego roku, ocenę obecnej sytuacji na rynku powierzchni magazynowych oraz przewidywania na najbliższy okres poprosiliśmy Roberta Dobrzyckiego, partnera zarządzającego Panattoni Europe na Europę Środkowo Wschodnią.

Truck & Van - wydanie startowe

- Actros imponuje, ale im bliżej go poznawać, tym więcej rodzi się pytań. Ciągnik Actros 1846 ma dwa, zgoła odmienne oblicza, co jest być może uniwersalną receptą na zwabienie nabywcy.

- Dłuższe zestawy drogowe do przewozu dłużycy drzewnej, testowane w ramach projektu "One More Pile" (O jeden stos więcej), mogą zapewnić redukcję emisji dwutlenku węgla w transporcie leśnym o ponad 20%.

- Dla prawdziwych fanów posiadanie ciężarówki Scania V8 to za mało. Poświęcają długie godziny, niezmordowanie budując jej indywidualność. Wielu z nich pewnie ucieszy wiadomość, że Scania wypuszcza kolejną, limitowaną serię niezwykłych ciężarówek.

- Od jesieni 2009 Kögel należy do firmy Humabur. Nowy właściciel zapewnia, że rozwój produktów, będzie traktować równie poważnie, jak finanse. Z korzyścią dla stabilnego rozwoju w przyszłości.

- Nie trzeba się z nim oswajać. Jest łatwy do opanowania od pierwszej chwili. Nie wymaga wysiłku podczas prowadzenia i jest przyjemny w środku. DAF do dystrybucji.

- Można już zamawiać Renault Kangoo w gamie przygotowanej na rok 2011. Nabywcy mają teraz do wyboru trzy nowe kolory lakieru: Brąz Mokka, Błękit Gwiazdy (metalizowane) oraz Szary Taupe (niemetalizowany), które dołączyły do siedmiu już oferowanych.

- Ford Transit AWD nie chwali się napędem obu osi. Nie ma ani potężnych kół, ani stelaża z rur na przedzie, a przez błoto idzie jak burza. I o to chodzi.
- Fiat Ducato znalazł 3632 nabywców. Najlepszy wynik sprzedaży wśród pojazdów dostawczych mówi sam za siebie. Dobrą opinię potwierdzają również badaniach niezależnych ekspertów.

- W lipcu 2010 r. oficjalnie powołano w Polsce przedstawicielstwo belgijskiego producenta naczep, firmy Stas. W ciągu pięciu miesięcy udało się stworzyć nie tylko profesjonalną sieć handlowo-usługową, ale również rozbudować ofertę o doradztwo i finansowanie.

- Volvo wprowadza na polski rynek autobus turystyczny 9500, który ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie polskich przewoźników.


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL