Projekt RENOTER

Projekt RENOTER

Najnowszy projekt RENOTER,  ma na celu zbadanie możliwości odzysku ciepła z gazów wydechowych i przekształcenia go w energię elektryczną, wyraźnie potwierdza te dążenia. Badania prowadzone przez ostatnie trzy lata mają się zakończyć w październiku 2011. Tą inicjatywą Renault Trucks dowodzi swego zaangażowania w opracowanie nowych rozwiązań mających na celu dalszą redukcję zużycia paliwa.

Renault Trucks, będąc liderem rynku w dziedzinie redukcji zużycia paliwa, jest głęboko zaangażowane w badania, które mają na celu sprawdzenie wszelkich możliwości uzyskania dalszego obniżenia zapotrzebowania na olej napędowy. Jednym z takich przedsięwzięć jest sprawdzenie, jak zjawisko termoelektryczności można wykorzystać do obniżenia zużycia paliwa. Słowo RENOTER pochodzi od francuskiego określenia odzysku ciepła z silnika i przekształcania go w energię na drodze zjawiska termoelektryczności.

-To działa na bardzo prostej zasadzie: energia cieplna zgromadzona w spalinach zostaje odzyskana i zamieniona w elektryczną. To oznacza, że alternator nie musi pracować tak ciężko, więc spada zapotrzebowanie na paliwo. Chcemy stworzyć system, który jest wydajny i pewny, wykorzystujący materiały termoelektryczne, które są bez problemu dostępne oraz możliwie tanie, takie jak silikon, magnez czy mangan. - wyjaśnia Luc Aixala, inżynier i manager projektu w Renault Trucks

Zmiana postaci energii z cieplnej w elektryczną jest osiągnięta  zostaje natychmiast dzięki wymiennikowi zamontowanemu w układzie wydechowym, wyposażonym w terminale wykonane z materiału termoelektrycznego. Problem polega na znalezieniu najbardziej wydajnych i niedrogich komponentów wymiennika ciepła. Jest  to  projekt badawczy ukierunkowany na opracowanie rozwiązania możliwego do zastosowania na skalę przemysłową, spełniającego warunki cenowe i będącego dostępnym.

Program badawczy RENOTER rozpoczął się w 2008 r., a jego zakończenie jest planowane na październik 2011. Jak dotąd dowiedziono, że oszczędności mogą wynosić ok. 1 kW, co oznacza o 1 proc.  niższe zużycie paliwa w normalnych warunkach eksploatacji. Jednak dopiero końcowe rezultaty w połączeniu z wynikami pozostałych badań ukierunkowanych na odzysk energii zadecydują, czy ten system zostanie wdrożony do pojazdów produkowanych masowo. Został  on oficjalnie poparty przez LUTB  - Miejskie Ciężarówki i Autobusy Lyonu oraz zrzeszający konkurencyjnych producentów pojazdów i podzespołów francuski Związek Mov’eo. W ciągu trzech lat nakłady budżetowe sięgnęły 4,5 miliona Euro, z czego połowa została sfinansowana ze środków publicznych. W badania włączyły się trzy laboratoria uniwersyteckie Caen, Montpellier and Nancy jak również Renault Trucks, Renault, Valeo, Sherpa Engineering i Nexter Systems. 

   Źródło: Renault Truks Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL