Los trasy Via Baltica wciąż niepewny

Los trasy Via Baltica wciąż niepewny

Jeżeli w ciągu najbliższych miesięcy nie uda się wpisać trasy S61 na jedną z list inwestycyjnych, może się okazać, że do 2020 roku Via Baltica nie powstanie.

"Gazeta Współczesna” pisze, że istnieje realna groźba, że ta trasa nigdy nie powstanie.

Najbardziej prawdopodobne jest powstanie obwodnicy Suwałk w ciągu S61. Jednak po uzyskaniu zapewnienia o jej budowie, parlamentarzyści i władze różnych szczebli spoczęły na laurach. - Rzeczywiście, musimy zintensyfikować działania w tej sprawie - przyznaje posłanka Bożena Kamińska.

Do 2020 roku powstanie odcinek z Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej, który stanowi fragment trasy ze stolicy do Białegostoku. Na podstawowej liście programu unijnego Łącząc Europę znalazły się dwie inne polskie inwestycje - obwodnica Suwałk i odcinek z Suwałk do Budziska.

Przygotowania do budowy trasy od obwodnicy Suwałk do Ostrowi Mazowieckiej są prowadzone przez oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku i Olsztynie. Karol Głębocki z olsztyńskiej GDDKiA informuje, że inwestycja znajduje się na etapie studium technicznego.

Rzecznik wyjaśnia, że wciąż nie jest znany szczegółowy przebieg drogi na odcinku od Szkocji pod Raczkami do Szczuczyna. Z kolei za fragment ze Szczuczyna do Ostrowi odpowiada GDDKiA w Białymstoku. Za kilka miesięcy zostaną wydane decyzje środowiskowe, a następnie rozpoczną się przygotowania do wydania decyzji ZRID.

Szacuje się, że koszt budowy trasy od Ostrowi do obwodnicy Suwałk wyniesie 5,8 mld zł. Najwłaściwszym źródłem będzie program Łącząc Europe, w który polska Via Baltica dobrze się wpisuje. Rzecznik resortu transportu, Mikołaj Karpiński, zapewnia, że ministerstwo będzie zabiegało o dopisanie tego odcinka do programu.

Karpiński dodaje, że budowa drogi S61 jest jednym z priorytetowych zadań resortu na najbliższe lata, a minister transportu zamierza wywiązać się z danej wiosną obietnicy, gdy powiedział, że do 2020 roku Via Baltica powstanie.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL