Nowy most w Andrychowie przeszedł próbę

Nowy most w Andrychowie przeszedł próbę

Nowy most w Andrychowie już w tym tygodniu zostanie oddany do użytkowania.

Obiekt przeszedł pozytywnie próby obciążenie, które odbywały się w czterech etapach, przy obciążeniu od 80 ton do 160 ton w środku rozpiętości płyty pomostu i łuku. Po otwarciu mostu, uciążliwe objazdy przez które kierowcy tracili, nawet do godziny, przestaną być potrzebne i ruch pojazdów odbywał się będzie na nowym moście.

Próby obciążenie mostu pierwotnie miały odbyć się 7 października, ale szybszy postęp prac umożliwił przeprowadzenie ich już sobotę 5 października. W pierwszym etapie dwa samochody z ładunkiem 40 ton każdy stanęły w połowie jednej jezdni po kolei prawej i lewej. W drugim etapie cztery pojazdy o masie w sumie 160 ton stanęły na środku płyty pomostowej i badano obciążenia dla środka płyty i łuku. Następnie dwa pojazdy o masie po 40 ton każdy stanęły w ¼ rozpiętości łuku od strony Bielska i manewr ten powtórzono także od strony Krakowa. Wyniki pomiarów były pozytywne. 7 października układano już warstwę ścieralną nawierzchni, czyli ostatnią, na wlotach skrzyżowań z ulicami Batorego i 1 Maja i montowano balustrady na moście.

Most w Andrychowie na rzece Wieprzówka ma konstrukcję łukową, a jego ustrój niosący stanowi łuk stalowy położony po przekątnej i płyta żelbetowa oparta na stalowych wiszących żebrach poprzecznych. Z uwagi na ochronę przeciwpowodziową most nie ma podpór, by nie stanowiły bariery dla wezbranych wód rzeki. Całkowita długość mostu wynosi 48,8 metra, szerokość 14, 3 m.


4truck.pl / GDDKiA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL