Limity bezpiecznej prędkości

Limity bezpiecznej prędkości

Za trzy miesiące miną trzy lata od podwyższenia limitu prędkości na trasach szybkiego ruchu. Jeździmy szybciej, mamy lepsze drogi i coraz więcej samochodów. Jak to wpływa to na liczbę wypadków?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym spowodowała zwiększenie prędkości na trasach szybkiego ruchu, choć nie na wszystkich. Na jednojezdniowych drogach ekspresowych dopuszczalna prędkość to nadal 100 km na godzinę. Od początku 2011 roku prawo drogowe w tym punkcie jest bardziej liberalne, a dopuszczalne prędkości nawet nieco wyższe od uregulowań w "starych" krajach Unii. Z wyjątkiem Niemiec, gdzie na niektórych autostradach nie obowiązują żadne ograniczenia oraz Włoch, gdzie dopuszczalna jest 150 km/h (ale tylko na prostych sześciopasowych odcinkach z pasem awaryjnym).

Przed i po nowelizacji
Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zmieniła się następująco:

Na autostradzie przed rokiem 2011 mogliśmy poruszać się z prędkością 130 km/h. Obecnie dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h.

Na drodze ekspresowej dwujezdniowej można było podróżować z prędkością 110 km/h, po zmianach 120 km/h.
Nie zmienił się limit prędkości na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu. Możemy po niej poruszać się z prędkością 100 km/h. Na pozostałych drogach tak samo jak uprzednio obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. 

Prędkość dopuszczalna w obszarze zabudowanym pozostała bez zmian.

Autostrady bliżej kursantów?
Opublikowane dane Komendy Głównej Policji za rok 2012 wykazują, że podniesienie maksymalnej prędkości na trasach szybkiego ruchu nie spowodowało wzrostu liczby wypadków i śmiertelnych ofiar wypadków. Liczba ta (3571 osób) była niższa o 7,5 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Jednak poszerzona granica tolerancji pomiaru prędkości (do 10 km/h) zachęca do utrzymywania na autostradzie nawet 150 km/h. Nie wszyscy kierowcy potrafią przy tej szybkości poradzić sobie z hamowaniem na śliskiej nawierzchni, płynnym włączeniem do ruchu lub wyjść bez szwanku z poślizgu. Stąd wypadki na autostradach - 247 (232 w roku 2011), w tym zakończone śmiercią - 44 (przy 37 ofiarach w 2011r.).

Autostrady nadal są najbardziej bezpiecznymi drogami. Jednak wypadków mogłoby być mniej. Na kursach przydałyby się jazdy próbne w warunkach zbliżonych do jazdy na autostradach. Zdaniem specjalistów ruchu drogowego instruktorzy powinni uczyć techniki jazdy, wykonywania manewrów takich jak zmiana pasa czy włączenie się do ruchu na autostradach...


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL