Za tydzień rusza remont A4

Za tydzień rusza remont A4

Do końca października niemal 7,5 km autostrady A4 między węzłami Prądy i Dąbrówka zyska nową nawierzchnię.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu zawarła umowę z firmą Skanska na remont fragmentu trasy. Wartość kontraktu wynosi około 5,9 mln zł netto.

Prace będą prowadzone na nitce w kierunku Katowic. Na odcinku węzeł Prądy - węzeł Dąbrówka, na pełnej szerokości jezdni południowej i na samych węzłach, zostanie wymieniona warstwa ścieralna z masy SMA (mieszanka mineralno-asfaltowa).

- Na 5-centrymetrową warstwę zużyjemy niemal 15 tys. ton masy asfaltowej - mówi Tomasz Staruchowicz, kierownik budowy, Skanska. Nowa nawierzchnia, w miejscach wymiany warstwy wiążącej, zostanie zabezpieczona przed spękaniami siatką z geokompozytów.

Wcześniej jednak remontowany odcinek zostanie sfrezowany. - Łącznie, z rozbiórek starej nawierzchni wywieziemy ponad 14 tys. ton gruzu. Zadanie obejmuje również wymianę dylatacji bitumicznych i wykonanie oznakowania grubowarstwowego - wyjaśnia Staruchowicz.

- Zważywszy na krótki termin realizacji - na wykonanie remontu mamy niecały miesiąc, w niektórych okresach będziemy pracować w systemie całodobowym - mówi Małgorzata Żarnowiecka-Halicka, menadżer projektu, Skanska. - Dołożymy wszelkich starań, by zminimalizować utrudnienia dla kierujących, dbając równocześnie o bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i osób realizujących prace - oznajmia.

Na czas remontu, na ciągu głównym autostrady A4, pomiędzy węzłami Prądy i Dąbrówka zostanie zamknięta jezdnia południowa. Ruch będzie się odbywał dwukierunkowo po jezdni północnej. Na węzłach i przy zwężeniach prace będą prowadzone pod ruchem.

- Będzie to pierwszy w historii opolskiego odcinka autostrady A4 tak poważny remont nawierzchni, gdyż wcześniej wykonywane były jedynie remonty cząstkowe. Odcinek objęty remontem wytypowano po wykonaniu specjalistycznych badań i oceny stanu nawierzchni na całym opolskim odcinku autostrady. Jest to fragment A4 użytkowany bez przerwy już od ponad 12 lat - mówi Michał Wandrasz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału GDDKiA.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL