Zielone światło dla siódemki

Zielone światło dla siódemki

Przybywa ekspresowych odcinków trasy S7. Trwają przetargi, planowane są kolejne. Sprawna realizacja nowych ekspresowych odcinków będzie miała wpływ także na bezpieczeństwo ruchu na tej trasie.

Obecna droga krajowa nr 7 wraz z odcinkami ekspresowymi jest jednym z ważniejszych elementów infrastruktury drogowej w Polsce. To nadal podstawowa trasa łącząca Gdańsk z południem kraju przez Warszawę, Kielce, Kraków. Docelowa długość trasy S7 wyniesie 720 kilometrów. Obecnie trasa jest poszatkowana. Nowe fragmenty przeplatają się z wąskimi, krętymi odcinkami. Miedzy innymi z tego powodu siódemka pozostaje jedną z dróg krajowych o największej liczbie wypadków. Ich liczba maleje tam gdzie ruch prowadzony jest po dwujezdniowych, bezkolizyjnych (a zatem bezpieczniejszych) odcinkach. Prześledźmy zatem jak zmienia się siódemka.

Dwa mosty przez Wisłę
Gdański oddział GDDKiA opracowuje projekt budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Koszwały - Kazimierzowo. Początek trasy zlokalizowany jest w miejscowości Koszwały i dowiązany do południowej obwodnicy Gdańska. Koniec projektowanej trasy w miejscowości Kazimierzowo dowiązany jest do obwodnicy Elbląga. Według obecnych założeń zostaną zaprojektowane a następie wybudowane dwa nowe mosty na rzece Wiśle w miejscowości Kiezmark. Istniejący obecnie most zostanie przeznaczony dla ruchu lokalnego.
Siódemka na odcinku Koszwały - Kazimierzowo będzie dwujezdniową droga ekspresową o przekroju 2/2 (docelowy przekrój 2/3).

Ekspresowa na całej długości
Gotowe są odcinki od Elbląga do Miłomłyna i od Olsztynka do Nidzicy o łącznej dł. 80 km. Trwają przetargi na 4 odcinki S7 - łącznie 61,7 km. Są to: Miłomłyn - Ostróda Płn. (9,2km), Ostróda Płn. - Ostróda Płd. (9,7 km), Ostróda Płd. - Olsztynek Zachód (20,1 km) i Nidzica - Napierki (22,7 km). W II kwartale 2014 planowane jest rozpoczęcie robót. Zakończenie w 2016.

Wnioski o dopuszczenie do dalszego etapu przetargu na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Ostróda Północ - Ostróda Południe o dł. 9,7 km wraz z obwodnicą Ostródy w ciągu dk 16 o dł. 8,7 km złożyło 17 wykonawców. Obwodnica Ostródy będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.
Wcześniej ogłoszone zostało postępowanie na budowę drogi ekspresowej S7 od węzła Ostróda Południe do węzła Olsztynek Zachód. Odcinek o długości 20,1 km realizowany będzie w dwóch zadaniach: Ostróda Południe - Rychnowo (9,4 km) i Rychnowo - Olsztynek Zachód (10, 7 km).

Na liście przetargów ogłoszonych przez GDDKiA jest też 22-kilometrowy odcinek od południowej granicy woj. warmińsko-mazurskiego do Nidzicy wraz z jej obwodnicą. Trasa przebiega przez lasy, ma na niej powstać 15 wiaduktów, dwa mosty i przejście dla dużych zwierząt.

W rezultacie, po zakończeniu budowy wszystkich odcinków, siódemka przecinająca województwo warmińsko-mazurskie od Elbląga do granicy z województwem mazowieckim w Napierkach będzie na całej długości drogą klasy S. To łącznie ponad 140 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, dzięki której podróż z Elbląga do Warszawy będzie bezpieczniejsza i szybsza - czas przejazdu skróci się o około 40 minut.

Którędy nowy wylot z Warszawy
W czerwcu Oddział GDDKiA w Warszawie zorganizował spotkania informacyjne w związku z opracowywanym projektem: "Określenie przebiegu północnego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S7 w kierunku Gdańska na odcinku Czosnów - Trasa Armii Krajowej w Warszawie". Spotkania odbyły się już w gminach Czosnów i Łomianki oraz dzielnicach Bielany i Bemowo. Projektowana jest trasa o przekroju 2 x 3 pasy ruchu.
Koncepcję programową dla mazowieckiego odcinka od Napierek do Płońska (71,3 km) przygotowuje olsztyński oddział GDDKiA.

Komfortowo omijamy Kielce
Oddana do ruchu obwodnica Kielc to największa inwestycja drogowa w województwie świętokrzyskim zrealizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i komfort podróżowania na trasie Warszawa - Kraków. Dwujezdniowa obwodnica Kielc wydłużyła fragment ekspresowej trasy S7 do prawie 50 kilometrów.

Ostatnio ogłoszono przetarg na budowę prawie 20-kilometrowego odcinka między Jędrzejowem a granicą z województwem małopolskim.

Najpierw wschodnia obwodnica Krakowa
Odcinek siódemki przebiegający przez miasto - tak zwana wschodnia obwodnica Krakowa lub "Trasa Nowohucka" czyli S7 od ul. Christo Botewa do ul. Igołomskiej znalazła się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015. W ramach inwestycji oprócz budowy 4,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej i dwupoziomowych węzłów drogowych : "Węzeł Rybitwy" i "Węzeł Igołomska" ma powstać most na Wiśle o długości około 0,7 km a także 12 innych mostów i wiaduktów. Budową S7 na odcinku węzeł Rybitwy - węzeł Igołomska w Krakowie zainteresowanych jest 18 firm.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL