Solaris zaprezentował autobus BHNS

Solaris zaprezentował autobus BHNS

autobus_solarisa_-_600

W odpowiedzi na potrzeby Zarządu Transportu Miejskiego w Paryżu (STIF) firma Solaris skonstruowała i zbudowała nowy pojazd o nazwie BHNS. Jest to skrót z języka francuskiego, który oznacza autobus o podwyższonym standardzie usług. Transport publiczny staje się jednym z głównych zagadnień polityki planowania i trwałego rozwoju prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego. Pojawiają się nowe potrzeby, które wymagają ciągłego udoskonalania oraz tworzenia nowych środków transportu.

Powstał on na bazie  znanej i sprawdzonej konstrukcji Urbino 18. Autobus zwraca uwagę przede wszystkim swoim futurystycznym designem, łączącym najnowsze trendy zarówno w branży autobusowej jak i w branży pojazdów szynowych. Front pojazdu nasuwa  skojarzenia z wyglądem tramwajów marki Solaris. Jest to jednak pojazd kołowy, który posiada szereg innowacyjnych rozwiązań, do których należą m.in. system automatycznego kierowania pojazdem i naprowadzania, płynność wejścia oraz wymiany pasażerów na przystankach dzięki czterem  samoobsługowym drzwiom.

Ułatwiono  poruszanie się wewnątrz pojazdu dzięki szerokim przejściom i całkowicie płaskiej podłodze. Zostały również wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych. Na nowo zaaranżowano wnętrze przewidując duży dostęp światła naturalnego dzięki szyberdachom. Zaistalowano nowy system oświetlania wraz z podświetlanym sufitem. Podczas jazdy pasażerowie, szczególnie przyjezdni, mogą korzystać z systemu informacji pasażera wraz z dynamicznym planem linii i przesiadek wyświetlanym w czasie rzeczywistym na ekranach TFT Ultra Wild oraz systemu wewnętrznej i zewnętrznej zapowiedzi głosowej.

Pojazd może być wyposażony w różnego rodzaju napędy np. hybrydowy. Będzie on  testowany przez najbliższy rok w regionie Paryża. Jest to element większego projektu infrastrukturalnego, który w najbliższych latach zakłada budowę specjalnych, wydzielonych linii oraz zakup pojazdów typu BHNS.

Źródło: Solaris Bus & Coach


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL