Oszczędność paliwa z pomocą danych GPS

Oszczędność paliwa z pomocą danych GPS

Scania_tampomat_4T

Scania wprowadza na rynek nowy, doskonalszy tempomat, który za pomocą systemu GPS określa pozycję pojazdu i przewiduje topografię drogi przed pojazdem, umożliwiając tym samym zaoszczędzenie do 3 proc. paliwa. Dzięki temu, że tempomat odpowiednio koryguje prędkość podróży przed rozpoczęciem podjazdu lub zjazdu ze wzniesienia, kierowca może efektywniej wykorzystać każdą kroplę paliwa.

Dane topograficzne zapisane są w pamięci urządzenia Scania Communicator, już i tak realizującego funkcję lokalizacji GPS, prędkość jazdy zaś jest kontrolowana przez tempo mat, współdziałający z układem sterowania silnikiem. Logika sterowania bazuje na właściwej technice jazdy, prezentowanej np. podczas Szkolenia Kierowców Scania. Klienci z Europy będą mogli zamawiać nowy tempomat od początku 2012 r.

Kierowcy samochodów ciężarowych są pod dużą presją. Często najważniejsza jest punktualność transportu, a ceną za to są wyższe rachunki za paliwo. Nowy tempomat Scania został opracowany po to, by pomóc kierowcom dostarczać ładunki w wyznaczonym czasie, bez niepotrzebnego zużywania paliwa. Na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie tempomat Scania z funkcją Active Prediction pozwala zaoszczędzić do 3 proc. paliwa, w porównaniu ze standardowym tempomatem, przy znikomym wydłużeniu czasu przejazdu. Maksymalne korzyści występują w terenie pofałdowanym, gdzie droga nigdy nie jest całkowicie płaska. Największe oszczędności osiąga się poprzez korektę prędkości przed rozpoczęciem zjazdu ze wzniesienia. Strata czasu podczas całodziennej jazdy wynosi zaledwie kilka minut. O 3 proc. niższe zużycie paliwa oznacza dla firmy transportowej możliwość zaoszczędzenia około 1700 l paliwa w ciągu roku.

Najbardziej skorzystają mniej doświadczeni kierowcy, także pod względem doskonalenia ekonomicznego stylu jazdy. Kierowcy wysoko wykwalifikowani, poruszający się po dobrze im znanych drogach skorzystają mniej, jednak również im funkcja Active Prediction może pomóc oszczędzać paliwo, gdy jadą nieznaną drogą, nocą lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jak to działa?
Za pomocą przycisków na kole kierownicy kierowca programuje, w typowy sposób, żądane prędkości: podróży i zjazdu ze wzniesienia - zalecane jest, by różnica tych prędkości wynosiła co najmniej 4 km/h. Wybrane prędkości pojawiają się na wyświetlaczu, w zestawie wskaźników. Jednocześnie u góry wyświetlacza pojawia się zakres prędkości Active Prediction. Wartości tych nie można zmienić. Układ aktywuje się po przekroczeniu prędkości 60 km/h. Działanie funkcji Active Prediction sygnalizuje zielony symbol E na wyświetlaczu.

Więcej na:http://www.scania.pl/about-scania/calendar/2011/scania-active-prediction.aspx:


Źródło: Scania Polska


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL