Otwarcie przeprawy w Kwidzynie coraz bliżej

Otwarcie przeprawy w Kwidzynie coraz bliżej

Długo wyczekiwany most w Kwidzynie zostanie udostępniony kierowcom do końca tego tygodnia, po uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Przeprawa połączy dwa duże regiony województwa pomorskiego - Kociewie z Powiślem. Dotychczas w pobliżu funkcjonowała jedynie przeprawa promowa, której funkcjonowanie było ograniczone ze względów pogodowo-hydrologicznych.

Nowa przeprawa zbudowana po nowym śladzie drogi krajowej nr 90 połączy oba brzegi Wisły i zapewni szybki i bezpieczny przejazd między drogami krajowymi nr 55 i 91. Dzięki przeprawie Kwidzyn zyska połączenie przez drogę krajową nr 91 i wojewódzką 231 z autostradą A1.

Most koło Kwidzyna jest najdłuższym mostem typu extradosed w Europie (dłuższe są jedynie w Japonii). Ma długość 808 m i nowoczesną sylwetkę. Dodatkowym atutem tego typu konstrukcji jest zminimalizowanie ingerencji w środowisko, co ma olbrzymie znaczenie ze względu na Wisłę, która stanowi obszar ochronny w ramach sieci Natura 2000.

Most przez Wisłę jest tylko jednym z elementów nowej przeprawy o łącznej długości niespełna 12 km łączącej drogi krajowe 91 i 55. Ponadto w ramach budowy powstały estakady dojazdowe na międzywalu, dwa mniejsze mosty na rzekach Strudze Młyńskiej i Liwie, a także mniejsze obiekty inżynierskie, w tym przejścia dla zwierząt.


4trucks.pl / GDDKiA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL