Prezentacja autobusu Urbino 18 DIWAhybrid

Prezentacja autobusu Urbino 18 DIWAhybrid
Solaris_Urbino_18_DIWAhybrid_-_600
Pojazd został stworzony przez 2 firmy: Solaris Bus & Coach i Voith. To przegubowy autobus miejski, wyposażony w równoległy układ hybrydowy firmy Voith. Obecnie  przechodzi on  fazę testów w niemieckiej firmie Bochum-Gelsenkirchener Straßenbahnen AG.

Jednostka napędowa pojazdu składa się z silnika spalinowego oraz elektrycznego, który zasilany jest z superkondensatorów.Dzięki takiemu rozwiązaniu  zużywana jest  mniejsza ilość  paliwa a pojazd jest ekologiczny. Łączy w sobie niezawodność konstrukcji autobusów miejskich marki Solaris, z najnowocześniejszą technologią napędową firmy Voith. Firma znana do tej pory przede wszystkim z produkcji automatycznych skrzyń biegów do autobusów, teraz we współpracy z firmą Solaris opracowała równoległy układ hybrydowy pod nazwą DIWAhybrid.

- W ostatnich latach technologie mające na celu redukcję użycia paliwa i uczynienie pojazdów jeszcze bardziej przyjaznymi, były głównym obszarem zainteresowań naszej firmy. Urbino 18 DIWAybrid, jest efektem naszej wspólnej pracy, która - mamy nadzieję - zostanie doceniona przez naszych klientów - dodaje Volker Zimmermann, Dyrektor Zarządzający firmy Voith Turbno.

Równoległy układ napędowy DIWAhybrid składa się z części elektrycznej opracowanej przez firmę Voith Turbo i silnika spalinowego. Silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową w momentach największego zapotrzebowania na moc. Podczas hamowania energia kinetyczna zamieniana jest w energię elektryczną. Ta z kolei jest gromadzona w superkondensatorach. Superkondensatory zastosowane w Urbino 18 DIWAhybrid składają się z pięciu 125 voltowych modułów, które są w stanie zmagazynować energię o wartości 0,5 kWh. Ich łączna waga to zaledwie 410 kg. Superkondensatory zamontowane są na dachu, a specjalne obudowy sprawiają, że pojazd niemal niczym nie różni się od tradycyjnych autobusów.

Jednostka elektryczna zastosowana w DIWAhybrid o mocy 150 kW skutecznie odciąża silnik spalinowy, dzięki czemu w autobusie można było zastosować silnik spalinowy marki Cummins ISB o pojemności zaledwie 6,7 l i mocy 250 KM, spełniający restrykcyjną normę czystości  spalin EEV. Cały układ hybrydowy w porównaniu z tradycyjnym napędem jest cięższy o 600 kg co nie wpływa na pojemność autobusu. Urbino 18 DIWAhybrid może zabrać na pokład  161 pasażerów, w tym 51 na miejscach siedzących.

W pracach nad stworzeniem Urbino 18 DIWAhybrid, oprócz firm Solaris i Voith, brały także udział Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu oraz rządowa organizacja NOW - Narodowa Organizacja ds. Technologii Wodorowych i Ogniw Paliwowych. Do końca pierwszej połowy roku flota przewoźnika wzbogaci się o 10 kolejnych Solarisów Urbino 18 DIWAhybrid.

Źródło: Solaris Bus & Coach i Voith Turbno

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL