ContiPressureCheck

ContiPressureCheck

System monitorowania ciśnienia w oponach firmy Continental.

System monitorowania ciśnienia w oponach ContiPressureCheck łączy w jednym produkcie doświadczenie i wiedzę z różnych obszarów działalności firmy Continental z zakresu opon, technologii czujników i oprzyrządowania. W rezultacie ContiPressureCheck nie tylko podaje dokładne wartości ciśnienia i temperatury, ale dla operatorów flot jest również cennym wskaźnikiem efektywności zarządzania paliwem i oponami we flocie. Może się, więc przyczynić do obniżenia kosztów operacyjnych.

System ContiPressureCheck został przetestowany w ubiegłym roku w ponad 30 flotach samochodów ciężarowych, przyczep i autobusów w Europie i USA. W fazie testów w ponad 20% pojazdów wystąpiły usterki kół. Były to problemy z obręczami, uszkodzenia opon przebitych gwoździami i wadliwe zawory. Dzięki systemowi monitorowania ciśnienia w oponach, w każdym przypadku usterki zostały wykryte i naprawione na czas. Opony można było dalej użytkować bez potrzeby ich wymiany na nowe.

System ContiPressureCheck łatwo zainstalować. Gumowy kontener jest przyklejany do wewnętrznej strony bieżnika opony, a na nim montuje się nadajnik, który ma ok. 2 cm i waży mniej niż 20 gramów. Podczas wymiany opony nadajnik można usunąć z uchwytu i używać dalej w nowej oponie. Odbiornik jest zamontowany na stałe na ramie pojazdu. System współpracuje z oponami i pojazdami wszystkich marek.

- Nadajnik jest zasilany z baterii o żywotności sześciu lat lub ok. 600 000 km - wyjaśnia dr Jörg Lehmann odpowiedzialny za opracowanie systemu w firmie Continental w Hanowerze.
Urządzenie nieustannie rejestruje pochodzące z czujników dane dotyczące ciśnienia powietrza i temperatury opon i w regularnych odstępach czasu przekazuje je bezprzewodowo do odbiornika w autobusie lub samochodzie ciężarowym i przyczepie.

Elektroniczny sterownik wysyła wyliczone dane do wyświetlacza w kabinie kierowcy, który dzięki temu może śledzić stan opon w czasie rzeczywistym.
System ContiPressureCheck natychmiast powiadamia kierowcę o różnicach pomiędzy wzorcowym i faktycznym ciśnieniem w oponach, co pozwala mu dopompować oponę do właściwego ciśnienia przy pierwszej okazji. Jeśli ciśnienie spadnie gwałtownie, system w ciągu kilku sekund uruchomi alarm.

- Badania pokazały, że ponad 90 procent wszystkich awarii ogumienia jest poprzedzonych powolnym ulatnianiem się, które powoduje stopniową utratę powietrza przez oponę. System ContiPressureCheck może teraz skutecznie wyeliminować te problemy - twierdzi Herbert Mensching, szef działu Marketing and Sales Truck Tires na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Średni poziom niedopompowania opon w samochodach użytkowych wynosi 12 procent. Powoduje to wyższe opory toczenia i natychmiast zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2. Jednocześnie nawet niewielkie niedopompowanie zwiększa ugięcie opony, co podnosi jej temperaturę i skraca żywotność. Z drugiej strony zbyt wysokie ciśnienie w oponach przyspiesza zużycie lub powoduje deformację - to kolejne czynniki ograniczające trwałość opony.


4trucks.pl / Continental Opony Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL