Przetargi na bezpieczne ekspresówki

Przetargi na bezpieczne ekspresówki

Rozpisanie do końca roku przetargów na budowę 700 kilometrów nowych dróg ekspresowych oznacza w perspektywie najbliższych lat nie tylko rozwój infrastruktury transportowej, ale także wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Wszystkie statystyki wypadków potwierdzają, że po ekspresówkah (i autostradach) jeździ się najbezpieczniej.

Ogłoszenie przetargów na budowę nowych dróg ekspresowych było możliwe dzięki decyzji Rady Ministrów, która na wniosek Ministra Transportu zatwierdziła do realizacji załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Decyzja ta otworzyła możliwość ogłoszenia przetargów na budowę ponad 700 km dróg ekspresowych o wartości przekraczającej 35 mld złotych.
Już następnego dnia po ogłoszeniu decyzji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na dwa odcinki ekspresowej S3 oraz trzy odcinki S7. To pierwsze z ponad 50 przetargów jakie w tym roku zostaną ogłoszone na budowę nowych odcinków dróg.

Z północy na południe
Obie te trasy (obecne drogi krajowe nr 3 i 7 z odcinkami ekspresowymi) to najważniejsze trasy łączące północ z południem kraju. Są także głównymi szlakami komunikacyjnymi w regionach, przez które przebiegają. Duże natężenie ruchu przyczynia się do proporconalnie dużej liczby wypadków. Dlatego tak ważne jest oddawanie do ruchu kolejnych bezpiecznych dwujezdniowych odcinków tych tras.
Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że na całej długości DK3 (ok. 470 km) w roku 2011 doszło do 162 wypadków, w których zginęło 48 osób. W roku 2012 mniej: 144 wypadki, 25 ofiar.
Natomiast na liczącej prawie 720 km drodze nr 7 w 20111 wuydarzyło się 6412 wypadków, które pochłonęły 105 ofiar. Rok później liczba wypadków spadła do 531, a ofiar śmiertelnych do 86.
To nadal porażające liczby, jednak z roku na rok liczba wypadków na trasach szybkiego ruchu maleje. Dzieje się tak międziy innymi dzięki polityce budowy bezpiecznych dwujezdniowych tras szybkiego ruchu.

Droga ekspresowa S3
Przetarg na drugie jezdnie obwodnic Gorzowa Wlkp. i Międzyrzecza. W przypadku obu odcinków wybudowane zostały już pierwsze jezdnie. W 2006 roku oddana do ruchu został pierwsza jezdnia obwodnicy Międzyrzecza, rok później Gorzowa Wlkp. Zadanie polega na dobudowie bliźniaczych jezdni. W ich zakres wchodzi m.in. budowa mostu na Warcie (O. Gorzowa W.), a także budowa węzła Międzyrzecz Zachód na skrzyżowaniu drogi S3 z droga wojewódzką 137.

Droga ekspresowa S7 (Olsztyn)
Ogłoszony został przetarg ograniczony na budowę drogi ekspresowej S-7 Nidzica - Napierki. Odcinek o długości 22,7 km realizowany będzie w dwóch pododcinkach: Nidzica Północ - Nidzica Południe (9,1 km) i Nidzica Południe - Napierki (13, 6 km). Inwestycja polegać będzie na budowie odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz obiektów ochrony środowiska. Powstaną cztery węzły drogowe - „Nidzica Północ", „Nidzica Południe", „Powierż", „Napierki".
Odcinek Miłomłyn a Ostróda Północ - 9,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z drogami serwisowymi, obiektami inżynierskimi oraz obiektami ochrony środowiska. Wyremontowane będą też wybrane drogi lokalne. Budowa ta udrożni uczęszczaną trasę w kierunku Elbląga.

Droga ekspresowa S7 (Kielce)
Budowa odcinka drogi ekspresowej S7 od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego z małopolskim. W ramach inwestycji powstanie nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 21 kilometrów z czterema węzłami w Jędrzejowie, Łączynie, Mierzawie i Wodzisławiu. Nowa droga z 3-kilometrową obwodnicą Wodzisławia będzie biegła po śladzie już istniejącej trasy. W ramach inwestycji zaplanowano ponad trzydzieści obiektów inżynierskich typu mosty, wiadukty, przejścia dla pieszych i przejścia dla zwierząt oraz drogi zbiorcze.

Kolejne w czerwcu
Do końca czerwca GDDKiA ogłosi w sumie 18 przetargów na budowę kolejnych odcinków dróg na ponad 250 km dróg ekspresowych. W drugiej połowie 2013, rozpisane zostaną kolejne przetargi na budowę kolejnych odcinków o długości około 480 km. W sumie tylko w tym roku zostaną ogłoszone postępowania na budowę, lub projektowanie i budowę ponad 700 km nowych dróg szybkiego ruchu.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL