Sprawniej i bezpieczniej na autostradę

Sprawniej i bezpieczniej na autostradę

Zamiast bram zamykanych na kłódki - zdalnie sterowane bramy z napędem elektrycznym będą umożliwiały wjazdy awaryjne na opolskiej A4.

Opolski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad remontuje wjazdy awaryjne dla służb ratowniczych na opolskim odcinku autostrady A4.

Piloty zamiast kłódek
W miejsce bram zabezpieczonych kłódkami pojawią się bramy automatyczne. Piloty do ich zdalnego otwierania otrzymają wszystkie służby ratunkowe działające na autostradzie (pogotowie, straż pożarna i policja).
Przebudowie poddane zostaną wszystkie wjazdy awaryjne w ciągu opolskiego odcinka autostrady oraz wjazdy techniczne w Miejscach Obsługi Podróżnych. Łącznie 16 nowych bram. Objęte one zostaną monitoringiem elektronicznym (kamery), który pozwoli stale kontrolować sytuację na wjazdach awaryjnych i odpowiednio reagować służbom drogowym w przypadku awarii bramy, jej dewastacji czy też wykorzystywania przez nieuprawnione osoby.

Sprawdziły się w Prądach
Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano przy drodze awaryjnej w obrębie węzła Prądy. To najbardziej obciążony ruchem węzeł na opolskim odcinku autostrady A4. W razie jakiegokolwiek zatoru, ciągnącego się od bramek poboru opłat do znajdującego się w pobliżu ronda turbinowego, dojazd do pasa dla pojazdów uprzywilejowanych w Punkcie Poboru Opłat (skrajny, prawy pas) mógł być utrudniony.

Obecnie nawet to potencjalne zagrożenie zostało wyeliminowane. W opolskim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowano o wybudowaniu dodatkowej drogi dla służb ratowniczych. Na wjeździe od strony drogi krajowej nr 46 zamontowane zostały szlabany otwierane automatycznie pilotem przez uprawnione służby ratownicze (straż, policja, pogotowie). Gdy unoszą się szlabany, w tym samym momencie zaczyna się otwierać brama na końcu drogi. - Urządzenia dostępu otrzymały wszystkie opolskie służby ratownicze oraz policja. Droga i wjazd na nią zostały wyposażona w monitoring - informuje Michał Wandrasz, specjalista do spraw komunikacji społecznej opolskiego oddziału GDDKiA.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL