Sprzedaż naczep w 2012 roku

Sprzedaż naczep w 2012 roku

Co pewnien czas przewoźnicy odnawiają swój park naczep.

Dla producentów jest to doskonała okazja, aby pozyskać nowych klientów i jak również zwiększyć swoje udziały w rynku. Z ubiegłorocznych statystyk sprzedaży naczep wynika, że nie ma znacznych zmian a liderzy rynku Krone i Schimitz Cargobull mają się całkiem dobrze.

W zasadzie udziały rynkowe (sprzedaż naczep w Polsce) pomiędzy największymi graczami nie uległy większym zmianom. W czołówce nadal utrzymują się Krone (Pozkrone), Schmitz Cargobull (EWT Truck & Trailer), Koegel, Wielton, Kaessbroher. W przypadku niektórych krajowych producentów statystyki nie w pełni pokazują sprzedaż pojazdów w kraju. CEPiK nie rozróżnia naczep zarejestrowanych w Polsce, od tych zarejestrowanych na krótki czas w celu późniejszej odsprzedaży za granicę.
Ogółem z 2012 roku zarejestrowano ok. 11 800 nowych naczep (zarejestrowanych czasowo: 272 szt.) Najlepszymi miesiącami do zawierania transakcji okazały się: marzec i listopad. Marcowa hossa panuje również i w tym roku, czego dowodem są liczne zapytania klientów transportowych. Ogółem w ub. roku sprzedano szt. różnych rodzajów naczep: plandekowe, skrzyniowe, chłodnie, wywrotki, niskopodłogowe, cysterny, podkontenerowe i inne.

Największym powodzeniem, podobnie jak w roku 2011, cieszyły się naczepy skrzyniowo-plandekowe i kurtyny. Ich udział w rynku wyniósł aż 55%. Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży w Polsce zajmuje niezmiennie marka Krone - 2237 szt. naczep (2118 szt. - rok 2011). Na drugim miejscu jest Schmitz Cargobull - 1287 naczep (717 szt. - 2011 r.). Ciekawostką jest mocne odbudowanie pozycji w Polsce przez markę Koegel. Świadczy o tym ubiegłoroczny wzrost rejestracji, który wyniósł 1144 pojazdy (796 szt. - 2011 r.). Nasz rodzimy producent, firma Wielton zajęła w tym roku czwarte miejsce - 784 naczepy (726 szt. 2011 r.). Nie sposób pominąć tu również inne znaczące marki, które w ub. Roku radziły sobie całkiem nieźle. Kolejne miejsca zajęły: Schwarzmuller, Kaessbrocher, Zasław, Sommer, Fliegl, Mega, CMT, Bodex.

Znaczącym segmentem pojazdów, którego udział w rejestracjach wyniósł 16% były naczepy chłodnie. Liderem rynku, od wielu lat, pozostaje tu Schmitz Cargobull. Klienci kupili 1464 pojazdy chłodnicze z logo słonia (1698 szt. - 2011 r.). Na drugim miejscu niezmiennie Krone - 354 szt. (366 szt. - 2011r.). Potem długo długo nic i powoli wyłania nam się stary-nowy gracz na rynku firma Wielton. Po ubiegłorocznej premierze, która miała miejsce pod koniec ub. roku, sprzedano 33 naczepy chłodnie.

Segment, który w 2011 roku mocno podniósł statystyki sprzedaży, w ubiegłym roku okazał się bardzo słaby. Mowa tu oczywiście o wywrotkach i stagnacji w branży drogowej i budowniectwie. Obecnie 15% udział w rynku naczep wywrotek to zasługa m.in. Wieltonu - 250 szt. (690 szt. 2011 r.), Kempf'a - 250 szt., Inter Cars - Feber - 239 szt., Schmitz Cargobull - 190 szt. (540 szt. - 2011 r.) oraz firmy Mega - 189 szt. naczep wywrotek. Kolejno pozostałe firmy z wynikiem dwucyfrowym to: STAS, Zasław, Janmil, Gras, Metal Fach, Benalu oraz Fliegl. Warto zaznaczyć, że znaczny udział w zakupach naczep wywrotek w ub. roku mieli rolnicy i branże pokrewne.  Z powyższych liczb wynika, że spadki, w polskich rejestracjach w tym segmencie były dość znaczne. Krajowi producenci posiłkowali się eksportem, gdzie w niektórych przypadkach przewyższał on dostawy na rodzimy rynek.

Skoro przedstawiamy wyniki rejestracji naczep w Polsce, warto również pokazać "rozkład sił" na polskim rynku:
Schmitz Cargobull – 3006 szt.
Krone – 2627 szt.
Wielton – 1637 szt.
Koegel – 1276 szt.
Schwarzmuller – 380 szt.
Zasław – 336 szt.
Kaessbrocher – 319 szt.
Mega – 280 szt.
Kempf – 265 szt.
IC - Feber – 245 szt.
Pozostali – 1404 szt.

Zakupy naczep realizowane są dwojako: przewoźnicy kupują je za gotówkę lub finansują zakupy poprzez leasingi. Dominującymi leasingodawcami są tu: VB Leasing Polska, BZ WBK Leasing, BRE Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, Raiffeisen Leasing Polska, Bankowy Fundusz Leasingowy, Pekao Leasing, Getin Leasing, Kredyt Lease, ING Lease, Leasing Polski, Millenium Leasing, SG Eqipment Leasing, AKF Leasing Polska oraz Impuls Leasing i Fortis Lease. Niektóre transakcje były finansowane też poprzez tzw. firmy fabryczne finansujące: VFS Usługi Finansowe, Scania Finanse Polska oraz Mercedes-Benz Leasing Services.


MaciejMichalskiMaciej Michalski, członek zarządu Pozkrone S.A.:
- Rynek naczep począwszy od 2011 r. notował z miesiąca na miesiąc duże wzrosty sprzedaży i tak było również do końca 2012 r. Rok 2012 zamknęliśmy podobnym wynikiem sprzedażowym jak rok poprzedni. Niekorzystną sytuacją jest "propaganda" kryzysu. Wielu klientów słysząc ciągle złe wiadomości postanawia wstrzymać się z zakupami. Rok 2013 nie będzie rokiem wzrostów sprzedażowych, lecz jedynie rokiem zaplanowanych wymian sprzętu przez przedsiębiorców transportowych. Ważnym dla branży wydarzeniemw 2012 były targi IAA w Hanowerze, gdzie firma KRONE przedstawiła wraz z MAN futurystyczną wizję środka transportowego przyszłości (Krone Aero Liner), gdzie główny nacisk położono na aerodynamikę czyli mniejsze opory powietrza, a co za tym idzie oszczędność spalania i lepszą ochronę środowiska. Cały czas też trwają testy Euro Combi czyli pojazdów 25,25 m i chyba tak będzie wyglądał transport za 10 lat. Z bliższej perspektywy czasowej to innowacje w zakresie zabezpieczania ładunku m.in. nowa podłoga antypoślizgowa Krone Safety Floor, wykończona specjalną powłoką natryskową i charakteryzująca się współczynnikiem tarcia 0,6. Doskonałą opcją pozwalającą oszczędzić czas przy załadunku, jak i poprawić bezpieczeństwo kierowcy, jest zmodyfikowana wersja plandeki z systemem "EasyTarp".

 

MiroslawMozol-ewtMirosław Mozol, dyrektor handlowy EWT Truck & Trailer Sp. z o.o.:
- Zmiany na rynku naczep ciężarowych w 2012 roku nie były zaskoczeniem. Do przewidzenia było zmniejszenie zapotrzebowania na naczepy samowyładowcze w związku z brakiem nowych inwestycji infrastrukturalnych, sporymi zakupami w latach poprzednich oraz ze względu na ciągły zastój w budownictwie. Konieczność wymiany sprzętu na nowy, wysokie ceny naczep używanych oraz ciągle niskie ceny naczep nowych - to główne powody wzrostu zainteresowania naczepami plandekowymi. Należy podkreślić, że w latach 2009-2010 nastąpił spadek produkcji tego rodzaju naczep w stosunku do lat 2007-2008 o około 70-80%. Rynek naczep chłodniczych jest mniej wrażliwy na cykl koniunkturalny a co za tym idzie - bardziej stabilny. Różnica w sprzedaży naczep chłodniczych między rokiem 2011 a 2012 była bardzo niewielka, zatem wielkość rynku naczep chłodniczych pozostała bez zmian. W zeszłym roku EWT postanowiło mocniej zaistnieć także na rynku zabudów na podwoziach i przyczep. W przyszłych latach ten sektor będzie powoli ale zdecydowanie rozwijany. W 2013 roku prognozujemy dalszy wzrost sprzedaży naczep plandekowych, stabilność w segmencie naczep chłodniczych oraz kolejne zmniejszenie zapotrzebowania na naczepy samowyładowcze. Marka Schmitz Cargobull przygotowała na rok 2013 sporo zmian w naczepach plandekowych, mających na celu osiągnięcie jak największej ich trwałości oraz funkcjonalności. Jednocześnie w segmencie tym EWT zaoferuje bardzo korzystne ceny.

 

PiotrOgrodowiczPiotr Ogrodowicz, dyrektor handlowy Wielton S.A.:
- Rynek naczep, jak widać globalnie, spadł w stosunku do roku 2011. Wielton sprzedał w tym czasie prawie 2000 naczep. Jest to dobry wynik jak na obecną sytuację. Najbardziej, bo do poziomu ledwie 15%, spadł rynek naczep wywrotek - przewidywaliśmy to już wcześniej i dlatego mocno rozwijamy się w innych segmentach. Jak widać rynek naczep chłodni to aktualnie większy kawałek tortu niż rynek wywrotek - stąd działania Wieltonu, aby w tym segmencie wyraźniej zaznaczyć swoją obecność. Ciekawe jest to, że segment ten od lat zdominowany jest tylko przez jedną firmę. Mamy nadzieję tą sytuację powoli zmieniać. Rynek naczep kurtynowych wzrósł i jest to dziś ponad 50% całego rynku naczep. Trend ten przewidywałem już wcześniej i dlatego największe prace rozwojowe w firmie Wielton były ulokowane właśnie w tym segmencie rynku. Warto zwrócić uwagę, że dziś segment naczep kurtynowych w Polsce zdominowany jest przez cztery marki - niemiecką konkurencję oraz Wielton. Nasza sprzedaż w tym segmencie jest wyższa niż w roku ubiegłym, aczkolwiek jeszcze nie na satysfakcjonującym firmę poziomie .

MichalWisniewskiMichał Wiśniewski, dyrektor handlowy Feber Sp. z o.o.:
- Zmiany w Zarządzie spółki (w sposobie zarządzania) powoli przyniosły spodziewane efekty. Znacząco wzrosła jakość produktu potwierdzona europejskim certyfikatem E9. Ten z kolei otworzył firmie w 2012 roku szerokie bramy rynków eksportowych . Świadczą o tym stałe zamówienia ze Szwecji, Norwegii, Niemiec i Belgii. Udział eksportu wzrósł z 15% do 25% w 2012 roku. Firma dalej będzie konsekwentnie rozwijała ten kierunek ponieważ wymagający klienci z zachodu Europy i Beneluxu bardziej doceniają najwyższą jakość wyrobu i komponentów, z których został on zbudowany. Początek roku 2013 to wprowadzenie nowego liftowanego modelu w naszej podstawowej gamie produkcyjnej. Feber 2013 to jeszcze lepiej wyposażona, lepiej zabezpieczona przed korozją, bardziej przyjazna i łatwiejsza w obsłudze dla kierowcy naczepa. Pojazd bez specjalnych konfiguracji jest przygotowany do sprzedaży na wymagające rynki Europy południowej i zachodniej. W warsztacie Febera jak zwykle panuje ruch, a naprawy powypadkowe wszelkich pojazdów samowyładowczych stały się już naszą specjalizacją. Z sukcesem wprowadziliśmy pierwszy w Polsce elektroniczny konfigurator naczep oraz elektroniczny katalog części zamiennych. Naczepy z wypożyczalni - dzięki wymianie parku na nowy wysoko kubaturowy ( w toku ) cieszą się niesłabnącą popularnością. W roku 2013 planujemy wdrożenie projektu wypożyczania naczep chłodniczych. Początek roku 2013 przyniósł również sprzedaż kolejnej specjalistycznej 5-osiowej z podwójnym rozsuwem do 36m naczepy Cometto.

Michał Bąk
4Trucks.pl

 

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL