PACCAR - przychody i zyski w pierwszym kwartale

PACCAR -  przychody i zyski w pierwszym kwartale

DAF_CF_85_-___600        DAF_CF_85__srodek_-_600

W pierwszym kwartale 2011 r. PACCAR zarobiła 193,3 mln dolarów,  w porównaniu z 68,3 mln  dolarów  w pierwszym kwartale ubiegłego roku. W pierwszym kwartale 2011 r. sprzedaż netto i przychody z usług finansowych wzrosły o 47 proc. do 3,28 mld dolarów  z 2,23 mld dolarów zanotowanych w pierwszym kwartale 2010 r.

Najważniejsze informacje finansowe dotyczące wyników PACCAR w pierwszym kwartale 2011 r.: skonsolidowana sprzedaż i przychody: 3,28 mld dolarów; dochód netto: 193,3 mln dolarów; papiery wartościowe przeznaczone do obrotu: 2,64 mld dolarów;  dochód z usług finansowych przed opodatkowaniem: 50,3 mln dolarów;  koszty badań i rozwoju: 68,4 mln dolarów; przepływy pieniężne z działalności operacyjnej: 459,3 mln dolarów;  wydatki inwestycyjne: 62,2 mln dolarów, rekordowa wartość kapitału akcyjnego: 5,65 mld dolarów.

Ciężarówki Kenworth są sprzedawane w południowoamerykańskich państwach andyjskich już od ponad 40 lat. Dzięki świetnym długoterminowym zyskom, stabilnym wynikom bilansowym i skupieniu na jakości, technologii i produktywności PACCAR, spółka zainwestowała od 2001 r. 3,9 mld dolarów w projekty, nowe produkty i procesy. Poprawa produktywności o 5-7 proc. rocznie oraz wydajności o ponad 40 proc. w ciągu ostatnich 5 lat podniosły możliwości spółki związane z produkcją i częściami zamiennymi.  PACCAR zwiększa inwestycje w 2011 r., aby przyspieszyć programy wszechstronnego rozwoju produktów.

W pierwszym kwartale 2011 r. zyski wzrosły dzięki wyższym marżom finansowym i lepszym wynikom portfelowym. Rezerwa na straty kredytowe w pierwszym kwartale 2011 r. wyniosła 10,5 mln  dolarów, podczas gdy w tym samym okresie w 2010 r. było to 18,4 mln dolarów  - powiedział Bob Bengston, wiceprezes PACCAR.

Na ostatnich targach Bus World Asia w Szanghaju w Chinach PACCAR otrzymała po raz piąty z rzędu tytuł Najlepszego Producenta Silników Autobusowych. PACCAR uzyskała tak przychylną opinię dzięki najwyższej niezawodności, trwałości i efektywności paliwowej silników 12,9-litrowych i 9,2-litrowych. Chiński rynek autobusowy docenia zalety wysokiej jakości silników PACCAR. W lutym 1971 r. PACCAR, wiodąca spółka technologiczna, oraz 2.500 innych spółek założyło rynek akcji NASDAQ. 40 lat później tylko dwie spośród pierwotnych spółek, PACCAR i Intel, należą do Indeksu NASDAQ-100. Indeks obejmuje 100 największych spółek niefinansowych notowanych na rynku akcji NASDAQ na podstawie kapitalizacji rynkowej.

PACCAR Australia, obejmująca marki Kenworth i DAF, umocniła wiodącą pozycję w branży, osiągając w zeszłym roku rekordowy udział w rynku ciężarówek w wysokości 25,7 proc. W marcu 1971 r. w nowej fabryce ciężarówek w Bayswater obok Melbourne w Australii wyprodukowano pierwszą australijską ciężarówkę Kenworth. Od tego czasu Kenworth stał się liderem innowacji w Australii w zakresie produkcji pojazdów komercyjnych, przy sprzedaży 40.000 ciężarówek w swojej sieci obejmującej 49 centrów dystrybucji w Australii, Papui Nowej Gwinei i Nowej Zelandii. PACCAR poszerzyła w Australii asortyment, wprowadzając w 1998 r. pojazdy DAF.

- Znakomite wyniki bilansowe PACCAR w połączeniu z jej ratingiem kredytowym na poziomie A+/A1 umożliwiają PFS oferowanie konkurencyjnych warunków finansowania detalicznego dla dealerów i klientów Kenworth, Peterbilt i DAF w 20 krajach na trzech kontynentach. Rosnące wielkości i stawki przewozów polepszyły rentowność naszych klientów, dzięki czemu zmniejszyły się zaległości i rezerwy na straty kredytowe. Ponadto odnosimy korzyści z faktu, że ceny używanych ciężarówek rosną w porównaniu z rokiem poprzednim o 15-20 proc. - stwierdził Ken Roemer, menedżer sprzedaży produktów finansowych PACCAR.

W 1961 r. PACCAR założyła PACCAR Financial Corporation w celu wsparcia sprzedaży ciężarówek premium Kenworth i Peterbilt. Spółka PACCAR Financial Services (PFS) dysponuje łącznie 133.000 ciężarówek i przyczep, a łączna wartość jej aktywów wynosi 8,15 mld  dolarów. Do tego segmentu należy także PACCAR Leasing, spółka świadcząca kompleksowe usługi w zakresie leasingu ciężarówek w Ameryce Północnej, która dysponuje flotą ponad 30.000 pojazdów. W pierwszym kwartale 2011 r. dochód przed opodatkowaniem wyniósł 50,3 mln dolarów, w porównaniu z 28,1 mln dolarów uzyskanymi w pierwszym kwartale 2010 r. Przychody za pierwszy kwartał 2011 r. osiągnęły poziom 241,0 mln  dolarów, w porównaniu z 246,4 mln dolarów  w 2010 r.

Sprzedaż detaliczna w klasie 8 w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 2011 r. wciąż rośnie. Prognoza sprzedaży detalicznej została podniesiona do poziomu 200.000-220.000 pojazdów  -  najwyższego od 2006 r. Zachodzi obawa o to, czy dostawcy będą w stanie zwiększyć moce produkcyjne, by zaspokoić globalny popyt. PACCAR jest globalnym liderem technologicznym w zakresie konstrukcji i produkcji wysokiej jakości lekkich, średnich i ciężkich ciężarówek marki Kenworth, Peterbilt i DAF oraz obsługi użytkowników tych pojazdów. PACCAR projektuje i produkuje także zaawansowane silniki diesla, świadczy usługi finansowe i informatyczne oraz zajmuje się dystrybucją części pojazdów związanych z jej główną działalnością. Akcje PACCAR są notowane na rynku NASDAQ Global Select Market (symbol PCAR). Adres jej strony internetowej to www.paccar.com.>-

- Firma PACCAR zanotowała wyższe przychody i zysk netto za pierwszy kwartał 2011 r. Wyniki PACCAR odzwierciedlają korzyści płynące z lepszej sprzedaży ciężarówek w Europie i Ameryce Północnej oraz poprawy zysku z usług finansowych i przychodów ze sprzedaży części zamiennych na świecie. Większe wykorzystanie części zamiennych PACCAR do ciężarówek przyczyniło się do wyższych marż brutto. Gospodarki amerykańskie i europejskie wychodzą z kryzysu z wyjątkiem rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w USA. Nasi klienci odnoszą korzyści z wyższego tonażu ładunków oraz ceny za fracht, które umożliwiają zwiększenie produktywności floty. Jestem niezwykle dumny z naszych 19.000 pracowników, którzy osiągają doskonałe rezultaty dla naszych udziałowców i klientów. Solidne wyniki bilansowe i dodatni przepływ pieniężny PACCAR umożliwiły spółce zwiększenie inwestycji w celu poprawy wydajności działalności produkcyjnej oraz wsparcia programów rozwoju produktu. Inwestycje przyczynią się do długoterminowego rozwoju spółki - powiedział Mark Pigott, prezes i dyrektor generalny.

Źródło:  DAF Trucks Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL