Autobusy Scania dla Łomży

Autobusy Scania dla Łomży

lomza_4_-_600

Na ulice Łomży wyjechały nowe autobusy Scania OmniCity. Są to nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy, wyposażone w ekologiczny silnik EEV. Uroczystość przekazania 22 pojazdów miała miejsce 15 kwietnia.

Zasilą one  flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji zastępując wysłużone Jelcze i Autosany. Ich zakup został dofinansowany ze środków unijnych. W przekazaniu uczestniczyli  m.in. prezydent miasta - Mieczysław Leon Czerniawski, wicemarszałek województwa podlaskiego - Jacek Piorunek, Dyrektor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Łomży - Bogusław Szczech oraz przedstawiciele  Scania Polska


OmniCity, które rozpoczynają pracę na drogach Łomży mieszczą 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Na całej długości mają niską podłogę, co przyspiesza zajmowanie miejsc i skraca czas postoju na przystanku. Ponadto wyposażone są w mechanizm przyklęku, obniżający prawą stronę autobusu. Dzięki niemu łatwiej jest wsiadać pasażerom z wózkami dziecięcymi, osobom starszym i niepełnosprawnym. Wewnątrz przewidziano bezpieczne miejsce dla wózka inwalidzkiego. Duże, czytelne elektroniczne tablice informują o trasie przejazdu. Do wyposażenia każdego autobusu należy system głosowej zapowiedzi przystanków. Ergonomiczne miejsce kierowcy z czytelnymi wskaźnikami gwarantuje bardzo dobrą widoczność.

Źródłem napędu jest umieszczony poprzecznie, 5-cylindrowy silnik typu DC 929, który współpracuje z automatyczną 5-biegową przekładnią ZF. Jest zgodny z normą EEV, którą spełniono wykorzystując technikę recyrkulacji spalin -  EGR, bez konieczności stosowania dodatków. Cichy i ekologiczny zapewnia komfort zarówno jadącym autobusem, jak i otoczeniu. Elektronicznie sterowane hamulce tarczowe z ABS zapewniają bezpieczeństwo, natomiast wydłużeniu ich żywotności sprzyja zwalniacz. Specjalny hamulec przystankowy zapobiega odjechaniu autobusu z niedomkniętymi drzwiami. Autobusy zostały wyprodukowane w polskiej fabryce Scania w Słupsku.  Będą serwisowane w  serwisach Scania w Słupnie,   Białymstoku oraz na miejscu - w MPK Łomża.

Scania OmniCity oferowana jest, jako dwuosiowy autobus 12-m lub trzyosiowy, przegubowy o długości 18 m. Produkowana jest także jego odmiana piętrowa. Poza typowymi silnikami wysokoprężnymi są oferowane jednostki na etanol, paliwo odnawialne, którego używaniu towarzyszy niska emisja spalin. Wszystkie warianty OmniCity powstają na zmodernizowanej latem 2010 r. nowej linii montażowej w zakładzie w Słupsku. Są eksportowane do wielu krajów, nie tylko w Europie.

 
Źródło: Scania Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL