Scania Streamline

Scania Streamline

Scania poprawiła opływ powietrza wokół przodu i boków w kabinach serii G i R. Opór jest niższy, a zużycie paliwa spadło.

Wprowadziła również zmienioną, bardziej aerodynamiczną osłonę przeciwsłoneczną z nowymi światłami dla wszystkich kabin. Nowa gama doskonałych foteli oraz zmieniona kolorystyka wnętrz podnoszą komfort kierowcy i pasażera.

Ścinanie rogów
Specjaliści zajmujący się w firmie Scania aerodynamiką, dokładnie przyjrzeli się kabinom, pod kątem zwiększenia wydajności pojazdu i zmniejszenia zużycia paliwa. Pomimo, że kabiny serii G i R należą do najbardziej aerodynamicznych na rynku, okazało się, że nadal istnieją obszary, w których współczynnik oporu powietrza można znacząco obniżyć.

Modyfikacje obejmują wygładzenie naroży kabiny, tak aby powietrze opływało boki z minimalnym oporem. Pewne zawirowania są potrzebne jedynie po to, aby zapobiegać gromadzeniu się brudu w okolicy klamek drzwi. Rozwiązaniem jest opatentowany odchylacz strugi umiejscowiony powyżej głównych świateł. Jego częścią jest kanał, który wywołuje odpowiednie zawirowanie.

Zespół projektantów podjął rzuconą rękawicę i stworzył świeżą, nowoczesną sylwetkę, perfekcyjnie zrośniętą z bazową formą kabiny. Wspomniany odchylacz strugi powietrza znajduje się na innej wysokości w kabinie G, a na innej w R. W ciężarówkach z silnikiem V8 ma chromowaną wstawkę, która współgra z innymi akcentami wyróżniającymi model V8.

Przepływające nad reflektorami powietrze tworzy wir, który stanowi barierę dla osiadających zanieczyszczeń.

Dach nie stanowi oporu
Nowa osłona przeciwsłoneczna poprawia opływ powietrza i stylistykę kabiny. Jest dopracowana do ostatniego detalu, z zamontowanymi światłami dalekosiężnymi i obrysowymi LED włącznie.

Nowe światła zamontowane w osłonie są nie tylko eleganckie. Mają nowe odbłyśniki, dzięki którym widoczność jest lepsza, zarówno w oddali, jak i bezpośrednio przed kabiną. Końcówki osłony są otwarte. Dzięki temu powietrze swobodnie przepływa wzdłuż boków kabiny, co przyczynia się między innymi do obniżenia hałasu.

Poprawiona aerodynamika
Nowe, aerodynamiczne naroża oraz osłona przeciwsłoneczna przyczyniły się do zmniejszenia zużycia paliwa pojazdów z kabinami G i R przy prędkościach przejazdowych o więcej niż 1%. Wspomniane zmiany nie zostały wprowadzone w kabinach serii P, które są zamontowane nisko i opór powietrza odgrywa w nich mniejszą rolę.

Nowe światła
Zmiany stylistyczne na przedzie objęły również nowe reflektory ze zmodyfikowaną obudową, kierunkowskazy oraz światła do jazdy dziennej w technologii LED. Do wyboru są światła główne H4, H7 oraz ksenonowe. W Europie, w kabinach G i R do standardu należą reflektory H7.

Nowe, unikalne tylne światła w technologii LED naśladują wyglądem charakterystyczne cechy przodu kabin Scania i przyczyniają się do uzyskania dodatkowych oszczędności paliwa na poziomie 30 l rocznie. Są również bardziej niezawodne i trwałe.

Nowe fotele, wygodniejsze leżanki i większy komfort
Klienci mogą odczuć osobiście stały postęp w rozwoju ciężarówek Scania, gdy zasiądą w nowych fotelach, które nie mają sobie równych pod względem komfortu. Dostępne są nowe kolory i wzory tapicerki, tworzące nastrojowe wnętrze, szczególnie przytulne w części sypialnej, a także radio z nawigacją oraz złączami Bluetooth i USB.

Fotele Scania klasy premium
Scania zaprojektowała nową rodzinę wygodnych foteli, które łączą typową dla Scania ergonomię z najwyższym komfortem i elegancją. Mają unikalny styl i są produkowane specjalnie dla firmy Scania przez Recaro.

Wnętrza kabin to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, które oferują starannie dobrane rodzaje tapicerki, dopasowanej do innych elementów wnętrza. Ergonomia została udoskonalona poprzez zastosowanie nowych, łatwych do odczytania symboli kontrolek i przycisków, podświetlanych aby były lepiej widoczne w ciemności. Fotele są regulowane skokowo we wszystkich płaszczyznach i dostępne z dwustopniową wentylacją. Ich poduszki są szerokie, a dobre podparcie lędźwi zwiększa wygodę.

Nowe tapicerki
Wraz z nowymi fotelami pojawiają się nowe, świeże zestawienia kolorystyczne we wnętrzu kabin. Siedzenia mogą być z weluru lub skóry w ciemnym lub jasno piaskowym odcieniu.

Panele pokrywające ściany i dach są wykonane z nowego materiału. W okolicy leżanek mają ciemniejszą barwę, aby stworzyć nastrój, który sprzyja wypoczynkowi. Scania Streamline ma specjalny wystrój tablicy rozdzielczej i progów.

Wysuwana leżanka standardem w serii R
Wysuwana leżanka Scania z materacem sprężynowym oferuje wyjątkowy komfort. W kabinach sypialnych serii R należy do standardu.

Leżankę tę można całkowicie wysunąć, nawet jeśli kierowca siedzi na swoim fotelu. Spanie jest wygodne i nie trzeba zmieniać już wybranego ustawienia fotela. Szerokość leżanki jest regulowana w zakresie od 730 do 900 mm. Wraz ze zmianą szerokości, zmienia się również twardość materaca.

Radio z nawigacją
Nowy system audio Scania, pokazany po raz pierwszy podczas IAA 2012, jest dostępny w opcji z nawigacją, odtwarzaczem CD, Bluetooth, złączami AUX i USB oraz kieszenią na kartę SD, która służy również do aktualizowania map nawigacji. Inne aktualizacje można wprowadzać przez CD lub USB. System odczytuje różne formaty plików audio, w tym MP3 i może współdziałać z zewnętrznymi źródłami dźwięku. Można do niego również podłączyć subwoofer.

Ekran systemu służy do obsługi nawigacji i radia. Ponadto za pomocą rozgałęźnika można do niego podłączyć maksymalnie sześć kamer.

Nowy system sterowania zawieszeniem pneumatycznym
Zawieszenie pneumatyczne wyposażone jest w nowy, elektroniczny system sterowania. Nowy pilot ma cztery przyciski pamięci. Oferowane są dwie funkcje wykonywania operacji: normalna i szybka. Ta ostatnia jest przydatna w zastosowaniach pojazdu wymagających częstej zmiany wysokości zawieszenia.

Kolejną nowością jest funkcja dystrybucji nacisku pomiędzy osiami. Wprowadzono ją do zespołów trzyosiowych. Działa w dwóch stopniach. Pierwszy to przeniesienie nacisku z osi nienapędzanej na dwuosiowy wózek, drugi to dystrybucja nacisku pomiędzy osiami napędzanymi, co ma na celu polepszenie trakcji.

W pakiecie
Wraz z debiutem nowego modelu Scania Streamline, wprowadzone zostają nowe pakiety wyposażenia, skompletowane pod kątem indywidualnych potrzeb.


4trucks.pl / Scania Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL