Samorządy niechętnie płacą za oświetlenie dróg GDDKiA

Samorządy niechętnie płacą za oświetlenie dróg GDDKiA

Po wielomiesięcznych sporach gmina Słupsk przegrała w sądzie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i będzie musiała zapłacić za oświetlenie ekspresowej obwodnicy Słupska, która leży na terenie gminy.

Samorządów często nie stać na takie wydatki i chcą, by kwestie oświetlenia zostały wreszcie uregulowane.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami oświetlenie węzłów i dróg ekspresowych staje się obowiązkiem gmin. Nie ma w Polsce samorządu, który chciałby ponosić jakiekolwiek dodatkowe koszty. Budżety gmin są już obciążone wieloma zadaniami przez rząd - mówi portalowi "rynekinfrastruktury.pl" Ireneusz Antkowiak, zastępca burmistrza Pobiedzisk w Wielkopolsce.

- Nie kwestionujemy, że drogi ekspresowe stają się impulsem rozwojowym dla samorządów, ale sprawa ta również musi zostać przeanalizowana - dodaje wiceburmistrz. Jako przykład podaje gminę Łubowo, która otrzymuje co miesiąc fakturę na wysokość 18 tys. zł za energię zużytą do oświetlania drogi ekspresowej. - Kwota ta jest wyższa niż dotychczasowa opłata miesięczna za oświetlenie całej gminy - mówi Ireneusz Antkowiak.

Zastępca burmistrza Pobiedzisk mówi portalowi "rynekinfrastruktury.pl", że jego gmina odmawia protokołu przekazania lamp na drodze ekspresowej S5. - Konsekwentnie uważamy, że droga budowa tej drogi nie została jeszcze zakończona. Dalsze nasze działanie uzależniamy od wyroku sądu - oznajmia Antkowiak.

Nie dość, że gmina Pobiedziska prawdopodobnie po ostatecznym odebraniu S5 będzie płacić za oświetlenie trasy, to w jej utrzymanie przeszedł odcinek starej drogi krajowej nr 5 łączącej Poznań i Gniezno.

Gminie udało się tymczasowo uniknąć utrzymywania drogi, czym obecnie zajmuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ireneusz Antkowiak przyznał portalowi "rynekinfrastruktury.pl", że wcześniejsze przekazanie drogi miało złą formę i zabrakło dialogu między samorządem a GDDKiA. Gmina wciąż czeka na ostateczny wyrok sądu w sprawie dalszego utrzymania DK-5.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL