Nie szarżuj na autostradzie

Nie szarżuj na autostradzie

Autostrady są najbezpieczniejszymi drogami.

Liczba groźnych w skutkach zdarzeń na autostradach to mniej niż 1 procent wszystkich wypadków. Jeśli się jednak wydarzyły to dlatego, że kierowcy nie przestrzegali podstawowych zasad ruchu.

Łamanie przepisów związanych z jazdą po autostradzie grozi konsekwencjami, z których mandat i punkty karne mogą być najmniej dotkliwe. Dużo poważniejszą jest prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku.
Na autostradach obowiązują liczne zakazy i nakazy, które nie występują na innych drogach. Poza regułami wynikającymi bezpośrednio z przepisów są też takie, które dyktują zdrowy rozsądek. A niestety zdarzają się sytuacje, które świadczą o zupełnej bezmyślności (łagodnie mówiąc) kierowcy. Zdarzają się „rajdowcy", którzy potrafią nagle zawrócić i jechać pod prąd! Jeden z nich na A 1 pokonał w ten sposób odległość kilkunastu kilometrów. I zjechał z autostrady wjazdem... Cud że obyło się bez wypadku.
Jazda pod prąd to ekstremalne przypadki. Zdarzają się jednak także mniej groźne przewinienia, które też mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych reguły wybranych z licznych instrukcji jazdy autostradami.

NIE COFAJ, NIE ZAWRACAJ
Cofanie, i zawracanie są zabronione na autostradzie. Powód jest prosty - wykonujący te manewry stwarza zbyt duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.

NIE POGANIAJ INNYCH
Jazda "na ogonie", miganie długimi, trąbienie oraz zmuszanie innego kierowcy do zmiany pasa lub przyspieszenia to pierwsze kroki do spowodowania kolizji. Poza tym za nadużywanie klaksonu i świateł grozi mandat.

TRZYMAJ PAS
Wykonanie manewru zmiany pasa "przed nosem" kierowcy innego to w zasadzie proszenie się o stłuczkę. Prędkości autostradowe są na tak duże, że zaskoczony twoim manewrem kierowca może nie zdążyć wyhamować na czas.

LEWĄ SZYBCIEJ
W większości krajów kierowcy nie spodziewają się manewru wyprzedzania z prawej strony. Mogą w ostatniej chwili zmienić pas ruchu i kolizja gotowa. Przepisy zobowiązują do trzymania się jak najbliżej prawej krawędzi drogi. Do wyprzedzania na autostradzie służy skrajny lewy pas!

NIE HOLUJ
Na autostradzie tylko specjalnie do tego wyznaczone służby mają prawo holować samochody. Co więcej - holowanie z ich pomocą może się odbyć wyłącznie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

POBOCZE - AWARIA!
Zatrzymanie dopuszczalne jest w razie awarii lub kolizji/wypadku. Pozostałe powody nie są wystarczająco ważne do zatrzymywania na poboczu. Lepiej dojechać do najbliższego miejsca obsługi podróżnych.

NIE SZARŻUJ
W Polsce na autostradach obowiązuje ograniczenie do 140 km/h, a jazda o 10-20 km/h szybciej zwykle uchodzi płazem. Ale już w Szwajcarii, Szwecji albo na Litwie dla jadących niezgodnie z przepisami policja nie ma litości.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL