Kobieta za kierownicą ciężarówki

Kobieta za kierownicą ciężarówki

Branża transportowa bywa postrzegana jako sektor zdominowany przez mężczyzn.

Przykład Anny Muchy z firmy kurierskiej TNT Express przeczy stereotypom. Pani Ania jest jedną z ponad 2 700 kobiet w Polsce, które mają prawo jazdy kategorii C+E. To jedyna kobieta w TNT Express, która jeździ ciężarówką z naczepą.

- Koledzy na początku nie wiedzieli jak się do mnie zwracać: "pani kierowco", "pani kierownico"? W końcu stanęło na "pani kierownik" - śmieje się Anna Mucha.

Pani Ania wykonuje ten zawód od 7 lat, a od 1,5 roku pracuje w TNT Express.
- Kierowanie dużym samochodem było moim marzeniem odkąd skończyłam 18 lat. Zawsze lubiłam naprawiać samochody - mówi pani Ania - Dziś jestem tak zżyta ze swoją ciężarówką, że nazywam ją "księżniczką". To komfortowe auto: w kabinie jest dużo miejsca, poza tym lubię patrzyć na drogę z tej wysokości.

Początki siedem lat temu nie zawsze były łatwe.
- Zdarzało mi się dostawać w kość od panów i słuchać komentarzy o kobietach za kółkiem. Szybko nauczyłam się odpowiadać. Teraz jest już więcej kobiet prowadzących samochody ciężarowe, ale do dziś gdy podjeżdżam tyłem pod rampę, wszyscy panowie wychodzą i patrzą. Muszę to zrobić perfekcyjnie.

Jej 40-tonową Scanię w pomarańczowo-białych barwach TNT można spotkać na trasie S8, gdy z przesyłkami TNT zmierza z Wrocławia do Warszawy. Pani Ania obsługuje połączenie wahadłowe pomiędzy centrami przeładunkowymi firmy. Kursy realizowane są w nocy, aby kolejnego dnia kurierzy mogli doręczyć przesyłki do adresatów.
- Mam niestandardowe godziny pracy, ale od sześciu lat jeżdżę tylko w nocy i nie tęsknię do innego zajęcia. Po prostu lubię to, co robię. Dobrze mi się pracuje - pracodawca ma szacunek dla kierowców, jest dobra atmosfera.

Pytana o to, czy kierowanie samochodem ciężarowym to zawód dla kobiety, odpowiada:
- Oczywiście zdarzają się różne sytuacje. Czasem łapie się "kapcia’" w głuchym polu. Gdy kiedyś w trasie zepsuł się samochód, koledzy przez telefon radzili jak go naprawić. Dwie wykręcone śrubki, połamane paznokcie i po sprawie. A z drugiej strony gdy chcę elegancko wyglądać zdarza mi się zakładać szpilki do pracy.

Parytety niepotrzebne

Anna Mucha jest jedną spośród 400 kobiet pracujących w TNT Express (na blisko 1000 pracowników). Są wśród nich również panie kurierki, a w zarządzie firmy kobiety stanowią większość (zajmują 9 na 14 stanowisk). Panie odpowiadają w TNT za: jakość, bezpieczeństwo, obsługę klienta, projekty strategiczne, kadry, finanse, projekty odpowiedzialności społecznej, administrację, dział zakupów.


4trucks.pl / TNT Express

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL