System testowania opon AIBA

System testowania opon AIBA

Continental uruchamia pierwszy na świecie w pełni zautomatyzowany oraz niezależny od pogody system testowania opon AIBA.

Nowy obiekt w centrum badawczo-rozwojowym Continental pod Hanowerem to rewolucja w dziedzinie testowania opon. System AIBA (Automated Indoor Braking Analyzer) pozwala na przeprowadzenie testów hamowania bez udziału kierowcy, niezależnie od stanu nawierzchni, temperatury powietrza oraz innych warunków atmosferycznych.

Uruchomienie systemu AIBA umożliwia firmie Continental przeprowadzanie testów przez 365 dni w roku w klimatyzowanym pomieszczeniu, przy użyciu wymienialnych nawierzchni i stałych czynników tarcia. Nowy obiekt składa się z klimatyzowanej hali o długości 300 metrów (co stanowi dwu i pół krotność długości boiska piłkarskiego). Pięć różnych nawierzchni drogi hamowania może być dowolnie wymienianych. Samochód rozpędzany jest do 120km/h dzięki napędowi linowemu stosowanemu m.in. w kolejkach górskich. Następnie odbywa się automatyczne hamowanie, które analizowane jest w oparciu o odczyty sensorów zamontowanych w samochodzie oraz w nawierzchni. Konstrukcja hali umożliwia dowolne symulowanie warunków atmosferycznych wewnątrz urządzenia.

AIBA pozwala na prowadzenie nawet 100 000 testów rocznie, co może być szczególnie istotne, ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie na testowanie opon, a ich wyniki muszą być możliwie jak najbardziej dokładne. Dotychczasowy sposób przeprowadzania testów na zewnętrznym torze sprawiał, że kierowca musiał nacisnąć pedał hamulca w określonym momencie, a niskie temperatury uniemożliwiały przeprowadzanie badań zimą. Co więcej, wyniki były zniekształcone ze względu na czas reakcji kierowcy, ciśnienie atmosferyczne oraz zmienną temperaturę powietrza.

- AIBA umożliwia przeprowadzanie najdokładniejszych testów opon na świecie. Możemy połączyć korzyści testów laboratoryjnych oraz zewnętrznych. Wcześniej, testy opon przeprowadzane były w zmiennych warunkach atmosferycznych, takich jak temperatura czy siła wiatru. Rozpoczęcie prac nad technologią AIBA było spowodowane znaczącą dywersyfikacją rynku opon w ciągu ostatnich kilku lat. Opony oferowane przez Continental ze względu na mnogość rodzajów wymagają indywidualnych testów. Dotyczy to opon letnich, zimowych, do samochodów typu SUV, ciężarówek oraz vanów. Dotychczas testy każdego ich rodzaju wymagały dużych nakładów czasu oraz środków. Dzięki systemowi AIBA zyskujemy zwiększoną wydajność, a testy wymagają mniejszych nakładów pracy. AIBA w przyszłości umożliwi opracowanie technologii jeszcze bardziej skracających drogę hamowania - mówi David O'Donnell szef R&D w Continental.


4trucks.pl / Continental Opony Polska

Przeczytaj też:
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
Jest już nowy Mercedes-Benz eSprinter Dwa rodzaje i dwie długości nadwozia, trzy pojemności akumulatorów i duża ładowność stanowią podstawę dla licznych wariantów nadwozia i sprawiają, że nowy eSprinter może stać się idealnym dużym vanem.
Solidaris odbiera pierwsze elektryczne Volvo FM Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do firmy –Solidaris Sp. z o.o.
Pierwszy MAN eTruck sprzedany w Polsce W piątek 19 stycznia 2024 r. w Krakowie została podpisana pierwsza w Polsce umowa sprzedaży w pełni elektrycznej ciężarówki MAN eTruck.
Rozpoczęcie sprzedaży nowego eSprintera i Sprintera Mercedes-Benz eSprinter o zasięgu do 440 kilometrów.
Samochody elektryczne i inne paliwa alternatywne W 2023r zarejestrowano niemal 224 tys. pojazdów z alternatywnymi napędami dla wszystkich kategorii rynku, co oznacza wzrost o 34%.