Rynek według DAF

Rynek według DAF

Holenderski producent pojazdów ciężarowych optymistycznie patrzy w przyszłość. Co czwarta zarejestrowana w ub. roku w Polsce ciężarówka to DAF.

Pomimo spadku sprzedaży samochodów w 2012 u wszystkich konkurentów, DAF Trucks ma powody do zadowolenia. Szósty rok z rzędu firma DAF Trucks Polska utrzymała pierwsze miejsce pod względem sprzedaży ciągników siodłowych z udziałem 21,89% (całkowity udział DAF w pojazdach ciężarowych pow. 6 t DMC wynosi 22 %). Do klientów trafiło 2401 szt. modeli XF i CF. Jak zgodnie twierdzą wszyscy producenci, rok 2012 był rokiem transportu długodystansowego (ciągniki siodłowe) i wydaje się, że 2013 również będzie podobny.

ZbigniewKolodziejek DAFTrucksPolskaZbigniew Kołodziejek, marketing manager DAF Trucks Polska:
- Ubiegły rok był dla nas okresem dużych wyzwań. Pomimo spadku produkcji przemysłowej udało nam się zachować dotychczasową pozycje lidera. Włożyliśmy dużo wysiłku, aby nasi klienci byli zadowoleni ze współpracy z nami.

Przy redukcji firm transportowych, znacznie wzrósł udział polskich firm transportowych w przewozach na terenie UE. Na tym tle obserwuje się zwiększone zainteresowanie usługami serwisowymi. Z obserwacji partnerów serwisowych DAF Trucks Polska wynika, że najczęściej z usług przeglądów korzystają klienci sektora usług transportów długodystansowych i dystrybucji posiadający pojazdy do 5 lat. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kontrakty serwisowe, dlatego DAF powiększył ofertę Multisupport o kolejne warianty usług.
Od niedawna na polskim rynku dostępne jest fabryczne finansowanie pojazdów DAF. Przez cztery miesiące swojej działalności w naszym kraju Paccar Financial może pochwalić się już 20 % udziałem w rynku.

Prognozując, polska nadal pozostaje bardzo ważnym rynkiem zbytu dla producentów pojazdów użytkowych, choćby dlatego że to ostatni rok dla Euro 5. Według opinii ekspertów z DAF Trucks Polska pierwsza połowa roku będzie dość stabilna pod względem sprzedaży, zaś po wakacjach odczuwalny będzie wzrost zainteresowania pojazdami, jednak jeszcze głównie Euro 5.
Starcie siedmiu gigantów (DAF, MAN, Volvo, Scania, Mercedes, Renault, IVECO) zadecyduje m.in. o tym kto w 2014 r. najbardziej skorzysta z tzw. odstępstw od Euro 6. Mówiąc krótko, liczba rejestracji w 2013 roku, umożliwi odpowiednio, w 2014 roku, sprzedaż 30 % pojazdów Euro 5 (pod warunkiem wyprodukowania ich w 2013 roku), a więc dodatkowy bonus dla klientów chcących utrzymać dotychczasowe, nieco tańsze, standardy zakupów.

Kilka ciekawostek
W 2012 roku DAF Trucks osiągnął w Europie kilka rekordów:
- po raz pierwszy firma DAF Trucks osiągnęła, w produkcji pojazdów pow. 6 t DMC, udział rynkowy na poziomie 15 % . DAF Trucks jest obecnie 3. producentem ciężarówek w Europie;
- w sprzedaży ciągników siodłowych, DAF po raz pierwszy przekroczył 16 % udział w rynku. Stanowi to drugie miejsce wśród 7 producentów;
- po raz pierwszy DAF przekroczył 10 % udział w segmencie pojazdów powyżej 16 t DMC (ciągniki i podwozia). Daje to 5. miejsce w Europie;
- w Polsce po raz pierwszy DAF osiągnął 24 % udział w pojazdach powyżej 16 t DMC i 22 % udział w rynku pojazdów powyżej 6 t DMC.


Michał Bąk
4Trucks.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL