Innowacje na rynku magazynowym

Innowacje na rynku magazynowym

innowacje_magazynowe_-_600

Tempo rozwoju gospodarczego sprawia, że modernizacja procesów logistycznych jest koniecznością. Automatyzacja, ekologia i ograniczenie wydatków to dziś główne wyzwania. Transport intermodalny stał się wyjątkowo medialnym tematem w ostatnim czasie, zwłaszcza za sprawą nośnej kampanii Tiry na tory.

Wykorzystanie różnych środków transportu towarów jest szczególnie opłacalne przy znacznych odległościach, głównie ze względu na rozkład kosztów przeładunku. Wybór kolei, jako elementu sieci logistycznej, pozwala znacznie ograniczyć ilość emitowanego do atmosfery CO2 i zredukować koszty, jednocześnie nie skracając czasu dostawy. Zaawansowane technologie pozwalające koordynować rozładunek wagonów z powodzeniem usprawniają pracę w magazynach w Europie Zachodniej. Rozwiązania wdrożone przez centrum logistyczne BSH w Niemczech umożliwiają obsługę trzech pełnowymiarowych pociągów towarowych w ciągu tygodnia i pozwalają zmniejszyć emisję CO2 o 930 ton rocznie.

Znaczną część kontenerów z niemieckich portów transportowana jest dalej koleją. Wymusza to inwestycje w przystosowanie magazynów do rozładowywania wagonów. Najnowsze rozwiązania w Nauen zostały wdrożone na początku marca tego roku. 80 m rampa załadunkowa, dodatkowe 590 m torów oraz flota elektrycznych wózków widłowych pozwalają na obsługę pociągu składającego się z 25 wagonów. Specjalnie przystosowana jednostka pozwala manewrować nawet 12 wagonami, aby przygotować je do załadunku. W tym momencie wkraczają wózki widłowe o maksymalnym udźwigu do nawet 5 to n. Poza wysoką mocą muszą być także ciche i energooszczędne, a w szczególności niezwykle zwrotne, aby sprawnie załadować towar do wagonu.

Maszyny stanowią kluczową rolę w funkcjonowaniu nowoczesnego magazynu, jednak równie istotne jest zarządzanie całą flotą. Systemy pozwalające na planowanie i koordynowanie załadunku towarów oraz kontrolę stanu technicznego floty stanowią <i>serce</i> sprawnej logistyki. Prym wiodą programy umożliwiające organizację, analizę i optymalizację rozwiązań, umożliwiając dostęp do wszelkich informacji przez Internet. Wszystkie dokumenty serwisowe, raporty z napraw i historia wykonanych zadań dostępne są dzięki temu w wersjach elektronicznych.

Nieruchomości logistyczne stają się coraz bardziej wyspecjalizowane i koncentrują się na specyficznych wymaganiach użytkowników. Klienci są świadomi, że inwestycje w innowacyjne rozwiązania w długofalowej perspektywie przyniosą wymierne oszczędności. Zoptymalizowana i efektywnie funkcjonująca logistyka wewnątrz magazynowa jest fundamentem inteligentnego zarządzania. Nowe technologie z powodzeniem zaczynają funkcjonować w najnowocześniejszych magazynach w Europie. Powoli zostają wdrażane także na rynku polskim.

- Inteligentne zarządzanie w intralogistyce to przede wszystkim automatyzacja i optymalizacja funkcjonowania magazynu. Przy takiej skali każda oszczędność na czasie pracy, miejscu składowania towaru czy serwisie maszyn generuje olbrzymie zyski, a innowacyjność jest wręcz obowiązkiem  - mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, której centrala wdrożyła na terenie przedsiębiorstwa serwis zarządzania flotą wózków widłowych.


Źródło: Still

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL