Wielton znowu w chłodniach

Wielton znowu w chłodniach

Na polskim rynku naczep chłodni pojawił się nowy gracz. Może nie całkiem nowy, gdyż jego doświadczenia z tym rodzajem produktu nie są pierwsze. Pierwsza natomiast ma być jakość i wysoki standard wykonania.


Doświadczenia wieluńskiego producenta w produkcji naczep chłodni sięgają 2005 roku, kiedy to nawiązano współpracę z włoskim Univanem. Włosi dostarczali nadwozia a Wielton produkował pod nie ramy i montował osprzęt. Na przestrzeni tego okresu na polski rynek trafiło około 300 pojazdów. Część produkcji eksportowano także do Rosji. Ze względu na duże koszty związane z transportem do Włoch zdecydowano się zawiesić współpracę. Po kilku latach, w głowach szefów Wieltonu,  ponownie odrodziła się idea produkcji naczep chłodniczych. Tym razem partner jest znacznie bliżej, bo zaledwie 120 km od Wielunia.

WlodzimierzMaslowski wielton 4truckspl

 

 

 

 

 

Włodzimierz Masłowski, w-ce prezes Zarządu Wielton SA:
- Szukaliśmy partnera z dużym doświadczeniem w produkcji zabudów chłodniczych. Drugim warunkiem była stosunkowo mała odległość dzieląca nasze firmy, gdyż koszty transportu nie są tu bez znaczenia.

Kooperacja, o której mowa dotyczy belgijskiej firmy Aluvan. Zdecydowano się na nią głównie dla tego, że jest to długoletni producent zabudów chłodniczych, który oferuje całkiem przyzwoite parametry produktu, chodzi tu przede wszystkim o dość niski współczynnik przenikalności cieplnej „K” w stosunku do masy całej zabudowy. Nadwozia chłodnicze do naczep są wytwarzane w zakładach Aluvan w Końskiem.

MariuszGolec wielton 4truckspl

 

 

 

 

 

Mariusz Golec, w-c prezes Zarządu Wielton SA:
- Wielton jest autorem całej dokumentacji naczepy chłodni, łącznie z jej design. My wykonujemy kompletne podwozie, do którego montujemy nadwozie. Pojazd jest sprzedawany pod naszą marką i przez naszą sieć dystrybucji.

Nowa naczepa chłodnia Wielton, w stosunku do swojej poprzedniczki, charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem,  ma poprawione właściwości izolacyjne, mniejszą masę własną oraz lepszym wykończeniem. Na nowoczesny wygląd i wysoką jakość wykończenia składają się: ościeżnice ramy wykonane ze stali nierdzewnej (pokryte warstwą lakieru), dwa poręczne zamki i cztery silne zawiasy (na każde skrzydło drzwi) wykonane ze stali nierdzewnej, odboje Roll-Stop nowej generacji oraz gumowe odboje zabezpieczające tył na całym obwodzie portalu naczepy.

Wielton-chlodnia nar 4truckspl Wielton-chlodnia podw 4truckspl Wielton-chlodnia usz 4truckspl
Wielton-chlodnia wn 4truckspl Wielton-chlodnia zam 4truckspl Wielton-Chlodnia zd 4truckspl


Zmniejszenie masy własnej pozwoliło na zwiększenie ładowności. W nowej chłodni ładowność wzrosła o 500 kg. Masa własna bez agregatu i skrzyni na palety wynosi 7100kg / 7600kg, a masa własna z agregatem i skrzynią na palety to 8340kg / 8840kg. Do zmniejszenia masy własnej przyczyniło się: zastosowanie specjalnej konstrukcji: skrzyni, ścian bocznych, podłogi, ściany przedniej, okalających profili kompozytowych oraz drzwi. Ramę naczepy stanowi wysokowytrzymała stal S700.


Korzystny współczynnik przenikania ciepła chłodnia Wielton zawdzięcza specjalnej konstrukcji zabudowy. Jest ona klejona z laminowanych (poliesterowo- szklany z żelkotem)płyt typu Sandwich. Płyty są izolowane bezfreonową pianką poliuretanową bez tzw. mostków cieplnych. Współczynnik przenikania ciepła , wg certyfikatu FRC, wynosi K=0,38.
Na uwagę zasługuje uszczelnienie drzwi naczepy, dzięki specjalnej wielopiórowej uszczelce o kontrolowanej odkształcalności przenikanie temperatury z zewnątrz jest na prawdę minimalne. Uszczelki do naczep Wielton dostarcza firma Sava – uznany producent elementów gumowych i opon.

PiotrOgrodowicz wielton 4truckspl

Piotr Ogrodowicz, dyrektor handlowy WIELTON SA:
- Na początku 2013 roku rozpoczęliśmy sprzedaż naczepy chłodni. Nowy produkt, który stworzyliśmy pod kątem wymagań użytkowników stanowi doskonałą ofertę na rynku naczep chłodniczych. Wysoka jakość pojazdu z pewnością zainteresuje naszych klientów.

Ważną informacją dla użytkownika jest pojemność zabudowy. Oprócz większej ładowności, naczepa może pomieścić też wyższy ładunek. Wysokość wewnętrzna chłodni wynosi 2660 mm, standardowa wysokość tego typu naczep to 2650 mm.
Wieltonowska naczepa chłodnia ma oczywiście wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Producent określa wytrzymałość przedniej ściany na nacisk 13500 kg, ściany boczne wytrzymują 10800 kg, zaś maksymalny nacisk ładunku na tylną ścianę (drzwi) wynosi 8100 kg.

Wielton-chlodnia 4truckspl

Michał Bąk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL