Iveco Trakker z silnikiem dwupaliwowym

Iveco Trakker z silnikiem dwupaliwowym

iveco_600

W zeszłym tygodniu Iveco wspólnie z FPT Industrial oraz firmą Bosch zaprezentowali Iveco Trakkera z silnikiem na mieszankę paliwową etanolu z olejem napędowym na targach rolniczych w Ribeirao Preto, największych targach rolniczych w Brazylii.

Trakker jest wyposażony w silnik Cursor 9 wyprodukowany przez FPT Industrial, który może spalać mieszkankę paliwową etalonu z olejem napędowym dzięki czemu maleją koszty zużycia paliwa w porównaniu z tradycyjnym silnikiem Diesla. Silnik został zaprojektowany z myślą o stosowaniu paliwa pochodzącego od producentów trzciny cukrowej i etanolu z działalności rolniczej i przemysłowej, w czasie jazd próbnych pojazd jeździł na mieszance paliwowej zawierającej średnio 40 proc. etanolu i 60 proc. oleju napędowego, dzięki czemu pojazd przyczynia sie do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych i przyczynia do ochrony środowiska, ponieważ etanol jest paliwem w pełni odnawialnym.

Iveco Trakker został opracowany w Brazylii przy wsparciu instytucjonalnym UNICA, brazylijskiego stowarzyszenia producentów trzciny cukrowej w ramach programu promowania polityki proekologicznej w branżach cukrowniczej i produkcji etanolu. Iveco rozpoczęła prace na silnikiem dwupaliwowym w 2010 r.  przy pomocy technologicznej ze strony inżynierów z FPT Industrial oraz Boscha. Prototyp silnika zostanie przetestowany w czasie żniw 2011 r.  przez Raizen, spółkę joint venture należącą do Cosan (największego brazylijskiego producenta trzciny cukrowej) i Shella. Dotychczas zastosowanie mieszanki etanolu z olejem napędowym  obniżyło koszty zużycia paliwa o 6 proc.  w czasie pracy na plantacjach trzciny cukrowej.

 - Nadal jesteśmy na początku prac rozwojowych i oczywiście oczekujemy, że uda nam się zwiększyć proporcje etanolu w stosunku do oleju napędowego, co spowoduje jeszcze niższe koszty eksploatacji.  Prototyp pojazdu Iveco Trakker z silnikiem dwupaliwowym jest to samochód ciężarowy 6x4, z masą całkowitą zestawu pojazdów wynoszącą 63 tony, który może być użyty do kilku zastosowań na plantacjach trzciny cukrowej takich jak transport cieczy w cysternie przegubowej. W ciężarówce zastosowano silnik Cursor 9, 360Cv, z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Samochód ciężarowy jest wyposażony w dwa zbiorniki paliwa (jeden zbiornik na olej napędowy, a drugi na etanol). Oprócz tego zastosowano elektroniczne układy sterujące, oddzielny dla każdego typu paliwa, pompę ciśnieniową w układzie etanolu oraz sondę lambda sensor umieszczoną w układzie wydechowym. Etanol jest wtryskiwany bezpośrednio do przewodu wlotowego rozgałęzionego na etapie zasilania. Po jego sprężeniu wtryskiwany jest olej napędowy, aby rozpocząć spalanie.(…)   - mówi Renato Mastrobuono, Dyrektor Iveco ds. Rozwoju Produktów w Ameryce Łacińskiej.

Źródło: Iveco Poland

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL