DAF XF 2013 - poznajemy kabinę

DAF XF 2013 - poznajemy kabinę

Gdy w 2007 roku DAF Trucks dumnie pokazał nowego XF105 wydawało się, że w dziedzinie transportu niewiele więcej już można zrobić.

Duże przestronne kabiny, ergonomiczne stanowisko dla kierowcy, wygodne leżanki i proste bezawaryjne rozwiązania mechaniczne - czego chcieć więcej...

Wraz z pojawieniem się widma kolejnej normy czystości spalin - Euro 6, szybko okazało się, że nowe jednostki napędowe determinują również nowe rozwiązania w kabinach i podwoziach pojazdów. Przed inżynierami stanął nie lada problem. Zachować masę własną, poprawić komfort prowadzenia, dostosować kabinę do wyższych wymagań silnika oraz zrobić coś w kwestii poprawy ekonomiki - w tym przypadku pomocnym zdają się systemy telematyczne. Zakładając, że nowa ciężarówka ma zaspokajać potrzeby branży transportowej na kilka następnych lat, prawdą jest, że rozwiązania muszą wyprzedzać dzisiejsze potrzeby przewoźników.

W nowym DAF'ie XF znacznie zmieniono wygląd zewnętrzny. Przedni pas zyskał wyrafinowaną stylistykę. DAF-XF swiatla 4trucksplNajwiększe wrażenie robi duża, matowa, czarna krata wlotu powietrza z aluminiowymi akcentami, a także centralny chromowany panel z logo DAF, który przykuwa uwagę odważnym, lecz eleganckim wyglądem. Wyróżniają się także reflektory o świetnej stylistyce, a nowo zaprojektowany zderzak ze stali ocynkowanej ze zintegrowanymi owiewkami zapewnia lepsze chłodzenie silnika. Reflektory z technologią LED - nowość w samochodach ciężarowych - należą do wyposażenia opcjonalnego nowego modelu XF. Oświetlenie LED gwarantuje największą jasność oraz maksymalny okres użytkowania przy minimalnym zużyciu energii. Reflektory z nowatorską technologią LED mogą być wyposażone w spryskiwacze zintegrowane z obudową świateł. Nowością są światła doświetlające zakręty. Zostały one wbudowane w nowy stalowy zderzak i zintegrowane ze światłami przeciwmgielnymi. Światła doświetlające zakręty włączają się podczas manewrowania i pokonywania zakrętów. Świecąc w kierunku jazdy, zapewniają wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Ponieważ projektanci zwrócili szczególną uwagę na maksymalne ograniczenie podatności na uszkodzenia, osłony reflektorów przednich i świateł przeciwmgielnych zostały wykonane z nietłukącego się tworzywa Lexan.
Podczas projektowania nowego modelu XF firma DAF dużo uwagi poświęciła optymalizacji przepływu powietrza, zmniejszeniu jego oporu oraz ograniczeniu zabrudzeń i rozprysków. Nowo zaprojektowane owiewki narożne zainstalowane z przodu kabiny kierują przepływ powietrza w taki sposób, że klamki i szyby boczne pozostają czyste. Dwa stopnie prowadzące do kabiny są osłonięte drzwiami w celu ograniczenia zanieczyszczeń i zmniejszenia oporu powietrza.
Ponieważ szerokość pojazdu wzrosła do 2,55 m, przeprojektowano także błotniki, spojlery zakabinowe i kurtyny międzyosiowe w celu zoptymalizowania właściwości aerodynamicznych i zmniejszenia ilości gromadzącego się brudu. Kurtyny ze zintegrowanymi stopniami zostały przesunięte w stronę przodu pojazdu. Kierunkowskazy zostały zintegrowane z błotnikami, dla bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych.
Kolejną nową cechą kabiny Space Cab jest spojler dachowy, który zmniejsza masę pojazdu o około 25 kilogramów. Wyjątkowym dodatkiem w nowym modelu XF jest opcjonalny mechanizm regulacji wysokości specjalnego spojlera za pomocą pokrętła. Kierowca może korzystać z niego łatwo i wygodnie, stojąc przy ciężarówce. Wysokość spojlera można dopasować do wysokości naczepy, co umożliwia ograniczenie zużycia paliwa w każdych warunkach.

DAF-2013 schody 4trucksplPomimo tego, że pojazd ma dużo większą chłodnicę, podłoga kabiny znajduje się jedynie o trzy centymetry wyżej, na wysokości zaledwie 1,47 m. Wchodzenie do kabiny i wychodzenie z niej zostało ułatwione dzięki trzem aluminiowym stopniom, które zamontowano w ten sposób, że każdy pozostaje widoczny.
Firma DAF świadomie pozostała przy koncepcji kabiny modelu XF105. Punktem wyjścia była chęć zachowania standardu najlepszego wnętrza w swojej klasie i wygodnej części sypialnej. Dzięki pojemności 12,6 m3 kabina Super Space Cab należy do najbardziej przestronnych.
Podczas prac nad zwiększeniem komfortu przestrzeni sypialnej wiele uwagi poświęcono na stworzenie DAF-2013 wnetrze bok 4truckspldoskonałego systemu regulacji temperatury. Nagrzewnica ma otwory nawiewowe po stronie kierowcy i zmiennika oraz na środku kabiny. To wyjątkowe rozwiązanie zapewnia optymalną dystrybucję ciepła w kabinie. Otwór nawiewowy nagrzewnicy znajduje się także pod łóżkiem, co pozwala równomiernie nagrzewać przednią i tylną część kabiny. Również otwory nawiewowe w nowo zaprojektowanych panelach drzwiowych zostały zmodyfikowane w celu zwiększenia efektywności osuszania gromadzącej się pary i rozmrażania okien bocznych, a w rezultacie zapewnienia doskonałej widoczności do przodu i w lusterkach.
Nowy model ma wydłużoną dolną leżankę (2,20 m) z materacem o grubości 16 cm. Materac z 900 ocynkowanymi sprężynami w osłonach oferuje dwie komfortowe strefy (jego środkowa część jest twardsza), które zapewniają możliwość wygodnego leżenia i siedzenia. Ponadto łóżko zapewnia doskonały mikroklimat dzięki wentylowanemu stelażowi. Materac i stelaż są podparte dwoma sprężynami gazowymi, dzięki czemu łóżko można złożyć jedną ręką i łatwo uzyskać dostęp do znajdujących się pod nim schowków. DAF-2013 lezanka 4trucksplMaterac wykonany z formowanej na zimno pianki Lastilux należy do wyposażenia standardowego kabiny Space Cab serii XF, natomiast model Super Space Cab jest wyposażony w materac ze sprężynami w osłonach. W przypadku kabiny Space Cab dostępne są dwie górne leżanki do wyboru. Można zdecydować się na standardowe łóżko z wygodną drabiną i standardowym materacem (2,05 m x 10 cm x 60 cm). Alternatywą jest łóżko z materacem pokrytym z jednej strony tworzywem odpornym na zarysowania. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy górna leżanka służy jako przestrzeń ładunkowa. W tej opcji standardowo dostępna jest siatka na bagaż, którą można rozciągnąć na całej szerokości kabiny.
Górna leżanka w kabinie Super Space Cab zawiera standardowy materac (70 cm szerokości). Ponadto łóżko jest wyposażone w doskonale znaną drabinę, którą można łatwo złożyć i schować pod leżankę. Drabina ma szerokie i wygodne szczeble, co jest szczególnie ważne, gdy kierowca wchodzi po niej bosymi stopami. Górną leżankę można łatwo składać i rozkładać dzięki inteligentnemu systemowi wspomagającemu unoszenie. Uchwyt może także służyć jako wieszak na ręczniki. Górne łóżko w kabinie Super Space Cab jest wyposażone w siatkę na bagaż, którą można rozciągnąć na całej szerokości kabiny.
Dużo miejsca jest też w schowkach, których kubatura wynosi ok. 1000 l. Dostępne są trzy duże schowki nad szybą czołową (z miejscem na kuchenkę mikrofalową), a także duża wnęka pod łóżkiem (675 l), w której można umieścić 65-litrową szufladę. Można także połączyć ją z 42-litrową lodówką, w której można przechowywać butelki na stojąco. Poręczny pojemnik na śmieci umieszczono przy uchwycie na butelki, bezpośrednio obok fotela kierowcy.
Będąc przy fotelu kierowcy nie sposób nie zauważyć zmian również tu. Zakres regulacji fotela wynosi 220 mm w poziomie i 145 mm w pionie. Nowością w modelu XF są fotele z oparciem dzielonym na wysokości barków i regulacja wysokości zintegrowanych pasów bezpieczeństwa.

Jednym z ważniejszych czynników zapewniających uzyskanie doskonałej pozycji podczas jazdy jest pozycja nóg. Dzięki nowym układom elektronicznym nowy pedał gazu zapewnia jeszcze lepszą kontrolę. W nowym modelu zastosowano wiszący pedał hamulca, co pozwoliło uzyskać więcej przestrzeni na nogi kierowcy.
Kierownica została zaprojektowana od nowa i wyposażona w eleganckie chromowane akcenty. Elementy sterujące systemu nawigacyjno-informacyjnego (do obsługi radia i telefonu) umieszczono na lewym ramieniu kierownicy, a na prawym ramieniu zgrupowano funkcje związane z prędkością pojazdu (tempomat, regulacja prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia i tempomat adaptacyjny). Opcjonalnie dostępna jest kierownica całkowicie pokryta skórą. Kierownicę można teraz płynnie pochylać w zakresie od 30 do 45 stopni, a jej wysokość dostosowywać w zakresie 80 mm.
DAF-2013 wnetrze 4trucksplW nowym XF deska rozdzielcza została opracowana z myślą o potrzebach kierowcy i jest dostępna w trzech wersjach: z czarnym wykończeniem oraz z panelami ozdobnymi Argenta (aluminiopodobny) lub Rustica (drewnopodobny). Przełączniki na desce rozdzielczej zaprojektowano od nowa i pogrupowano według ich funkcji w celu zapewnienia maksymalnie prostej obsługi. Zestaw wskaźników został całkowicie odnowiony. Zegary i wskaźniki z aluminiowymi akcentami i nieodblaskowym szkłem zostały zaprojektowane od nowa z myślą o nowoczesnym wyglądzie i maksymalnej czytelności. W środkowej części z lewej strony znajduje się prędkościomierz wyświetlający informacje o funkcjach związanych z prędkością (tempomat i układ ograniczania prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia) w postaci cyfrowej u dołu. Obrotomierz, wyświetlający w postaci cyfrowej informacje na temat skrzyni biegów, oraz intarder, w stosownych przypadkach, znajduje się po prawej stronie zestawu wskaźników. W centralnej części deski rozdzielczej umieszczono 5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT, na którym w 32 językach są wyświetlane wszystkie najważniejsze informacje na temat pracy pojazdu i silnika. Ponadto są tam prezentowane wskazówki dla kierowcy dotyczące prowadzenia pojazdu w najbardziej ekonomiczny sposób. Wyświetlacz zapewnia DAF-XF kierownica 4trucksplszczegółowe informacje na temat zużycia paliwa, przewidywania sytuacji na drodze przez kierowcę oraz hamowania. Ponadto na ekranie informacyjnym automatycznie wyświetlane są komunikaty, które pomagają w bardziej ekonomicznym prowadzeniu pojazdu. Na przykład system DAF Driver Performance Assistant wskazuje, kiedy można zmienić bieg na wyższy i chwali kierowcę, gdy ten właściwie przewiduje sytuację na drodze, zdejmując nogę z pedału przyspieszenia i umożliwiając toczenie się pojazdu lub wykorzystując hamulec silnikowy albo intarder w celu zmniejszenia zużycia hamulców podstawowych. Ponadto centralny wyświetlacz informacyjny zapewnia wskazówki dotyczące możliwości ograniczenia zużycia paliwa i kosztów eksploatacji, np. dzięki wyłączeniu klimatyzacji, kiedy nie jest potrzebna (oszczędność paliwa do 2%), unikaniu utrzymywania obrotów jałowych silnika w jak największym stopniu (oszczędność paliwa do 1,5 litra na godzinę), ustawianiu odpowiedniej wysokości spojlerów oraz monitorowaniu ciśnienia w oponach. W centralnej części deski rozdzielczej zachowano trwały i praktyczny wysuwany stolik wraz z dużym schowkiem oraz łatwą w demontażu dużą popielniczkę, obok której umieszczono dodatkowe gniazdo USB i zapalniczkę. Nowością są trzy poręczne uchwyty na prawo jazdy, karty do uiszczania opłat drogowych  oraz dwa dodatkowe rozkładane uchwyty na butelki, do których doskonale pasują filiżanki, kubki i puszki. Obok głównej tablicy przyrządów znajdują się cztery gniazda DIN. Nową opcją jest system Truck Navigation Radio (TNR) w formacie 2 x DIN z radiem i odtwarzaczem CD, systemem nawigacyjnym dla ciężarówek, funkcją Bluetooth umożliwiającą podłączenie telefonu oraz gniazdem USB. Dostępne jest również wyposażenie opcjonalne, takie jak instalacja kamery/monitora i telefonu z możliwością podłączenia dwóch telefonów komórkowych, które można sterować z kierownicy za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Odpowiednie informacje pojawiają się na wyświetlaczu na desce rozdzielczej. Ponadto można zamówić DAF Truckphone, układ telefonu w pełni zintegrowany z pojazdem, który nie wymaga osobnych urządzeń telefonicznych.
Aby zapewnić jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, wprowadzono jednoczęściowe szyby w drzwiach. W połączeniDAF-2013 night-look 4trucksplu ze starannie dobraną konfiguracją lusterek (umyślnie zwiększono odległość między lusterkiem głównym a szerokokątnym, aby zachować dobrą przejrzystość) daje to szersze pole widzenia. Lusterko szerokokątne ma większą powierzchnię, a lusterka po stronie pasażera zostały przeniesione bardziej do tyłu, dzięki czemu powstała dodatkowa przestrzeń między słupkiem A kabiny i obudową lusterka, która pozwala ograniczyć martwe pola.
Na koniec ciekawostka: nowy DAF XF został wyposażony w blokadę DAF Night Lock, która w sposób prosty i efektywny chroni przed włamaniami i próbami napadu. Nowością jest rozwiązanie blokady z detektorem gazu.

Nowy DAF XF - galeria zdjęćMichał Bąk
4Trucks.pl
materiały: DAF Trucks N.V. 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL