Scania Polska - jest powód do dumy

Scania Polska - jest powód do dumy

Koniec roku to tradycyjnie okres podsumowań. Scania Polska jako pierwsza firma zorganizowała konferencję, na której zaprezentowano wyniki sprzedaży szwedzkich ciężarówek.

Czas nie jest łatwy, ewidentnie zmalała ilość inwestycji drogowych i budowlanych, która ma duży wpływ na sprzedaż podwozi specjalistycznych. Największy popyt na pojazdy ciężarowe odnotowuje się w segmencie ciągników siodłowych, co oznacza dość stabilną pozycję transportu długodystansowego w Polsce.

Kjell-Urtengren 4truckspl - Dwadzieścia jeden procent towarów w całej Unii Europejskiej jest przewożona przez polskich przewoźników. Polski rynek jest bardzo atrakcyjny i nadal stanowi duży potencjał dla firm produkujących ciężarówki - mówi Kjell Örtengren, dyrektor generalny Scania Polska.

Zapewne byłby to jeden z lepszych roków dla importerów pojazdów użytkowych, gdyby nie załamanie się rynku podwozi ciężkich. Szeroko pojęty sektor branży budowlanej nie realizuje obecnie zakupów, gdyż ilość nowych inwestycji została zredukowana do minimum. Pozostaje sektor komunalny i pojazdy specjalistyczne. Jak mówi Tomasz Cwalina, dyrektor sprzedaży Scania Polska, Scania realizuje kontrakty na pojazdy pożarnicze w ilości 50-100 szt. rocznie. Nie jest to dużo, jednak pozwala zachować stabilny udział w rynku. O spadku sprzedaży pojazdów świadczą statystyki. Do listopada 2012 Scania zrealizowała 1970 zamówień na samochody ciężarowe, w tym sprzedano 329 szt. podwozi i 1588 szt. ciągników siodłowych. Na uwagę zasługuje duże zainteresowanie polskich klientów pojazdami: z nowym 13-litrowym silnikiem SCR oraz 350 szt. sprzedanych pojazdów Scania R w wersji Ecolution.
Wpływ na sprzedaż ciężarówek ma z pewnością oferta finansowa Scania Finance. Jeśli przyjąć, że do września tego roku sprzedano ogółem 1317 samochodów Scania, to 660 szt. trafiło do klienta poprzez spółkę Scania Finance Polska.

Klienci i miłośnicy ciężarówek Scania z pewnością odnotowali szereg imprez, które w 2012 roku zdominowały kalendarz wydarzeń branżowych. Wiosną na scenę wjechała nowa seria pojazdów off-road. Nowy design, nowe układy napędowe świadczą o tym, że pomimo trudnego okresu Scania równolegle wprowadza nowości we wszystkich segmentach.
Hitem wśród miłośników ciężarówek była możliwość oglądania zmagań młodych kierowców w piątej już edycji YETD. W tegorocznym konkursie chęć zgłosiło około 2 tys. kierowców - to absolutny rekord. W dziewięciu lokalizacjach na terenie całej Polski odbyły się półfinały, które skupiły dużą rzeszę miłośników pojazdów ciężkich. Finał europejski ze Szwecji można było oglądać na żywo poprzez kanał Scania TV w internecie.
Ważnym wydarzeniem było wprowadzenie nowej gamy oszczędniejszych i prostszych w budowie 13-litrowych silników SCR. Z najważniejszych zmian odnotujmy, że 13-litrowe jednostki Euro 5 z powrotem powróciły do zasilania pompowtryskiwaczami a turbinę o zmiennej geometrii zastąpiono klasycznym doładowaniem. Tylko przez pół roku obowiązywania oferty, pojazdów z nowymi silnikami sprzedano w  Polsce 500 szt.
Pod koniec roku odbyły się jazdy testowe Scaniami R Euro 6 z nowym tempomatem Scania Active Prediction. Można śmiało powiedzieć, że jest to kolejna rewolucja w sposobie zarządzania transportem. Mapy zawierające topografię terenu przekazują informację o charakterystyce poszczególnych wzniesień dając tym samym instrukcję, w jaki sposób pojazd (używając tempomatu) ma, w sposób najbardziej ekonomiczny, pokonać drogę. Dodajmy, że od wiosny 2013 r. w skład pakietu Active Prediction wejdą również mapy polskich dróg.

pawel-paluch-scania 4truckspl - Przyszły rok zapowiada się bardzo ciekawie. W związku z niedalekim wprowadzeniem normy emisji spalin Euro 6, Scania zaoferuje pełną gamę silników do wszystkich segmentów pojazdów . Przypomnijmy, że pierwsza jednostka napędowa spełniająca normę emisji spalin Euro 6 została przez nas wprowadzona półtora roku temu i z powodzeniem przyjęła się na rynku. Dziś jest to już dojrzała bezawaryjna konstrukcja - mówi Paweł Paluch, dyrektor marketingu Scania Polska.

Polska należy do krajów, gdzie po drogach porusza się największa ilość samochodów Scania. Mamy obecnie zarejestrowanych 68 500 szt. ciężarówek tej marki, co daje nam pierwsze miejsce wśród krajów europejskich. Co piąty pojazd w EU należy do polskiego przewoźnika. Zmienia się też wiek pojazdów kupowanych na rynku wtórnym. Scania sprzedała ich w tym roku 3189 szt. co daje jej 20-procentowy udział w rynku.
Mamy więc ogromną flotę samochodów, która wymaga profesjonalnej obsługi. Scania Polska sukcesywnie powiększa sieć serwisów, jest ich obecnie 35, w tym 24 własne. W najbliższym czasie logo Scania pojawi się w kolejnych lokalizacjach: w Kielcach, Bydgoszczy, Sieradzu, Koszalinie i Białymstoku.

 

Michał Bąk
4Trucks.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL