Scania obchodzi 100-lecie produkcji autobusów

Scania obchodzi 100-lecie produkcji autobusów

Nordmark_1911_4T      Scania_Touring_4T

W 1911r. nowo utworzona firma Scania-Vabis dostarczyła pierwszy wyprodukowany w Szwecji omnibus Nordmark bus. Pojazd posiadał napęd łańcuchowy, a jego podwozie zostało wyprodukowane przez Scania w Malmo, w południowej Szwecji. Silnik i nadwozie pochodziły od firmy Vabis z Södertälje.

Obecnie, w związku z poszukiwaniem przez miasta na całym świecie zrównoważonych rozwiązań palącego problemu zatłoczonych ulic, rosną inwestycje w transport publiczny. Dotychczas, Scania dostarczyła blisko 2000 pojazdów dla systemów BRT (szybki transport autobusowy) w Australii, Meksyku, Ameryce Południowej, Afryce południowej i innych krajach.

W ofercie Scania znajdują się autobusy zasilane biodieslem, bioetanolem i biogazem. Jak dotąd poza Szwecją nie było szczególnie dużego popytu na pojazdy zasilane paliwami alternatywnymi, ale w listopadzie 2010 r. dokonał się przełom, gdy Scania otrzymała zamówienie z Brazylii na 50 autobusów z silnikami na etanol.

Melker Jernberg,  dyrektor Scania Buses and Coaches, przewiduje, że nabywcy będą oczekiwać coraz lepszego wyposażenia w autobusach, podnoszącego komfort pasażerów. W długodystansowych autokarach, oznacza to, że pasażerowie chcą mieć do dyspozycji np. całkowicie rozkładane fotele, posiłki, szerokopasmowy dostęp do Internetu i projekcje filmów na dużym ekranie.


Proekologiczne kamienie milowe

Autobusy zasilane gazem - w 1980 r. Scania dostarczyła pierwszy w czasach współczesnych autobus zasilany gazem. Najnowsza generacja tych pojazdów, wprowadzona na rynek w 2010 r., ma osiągi porównywalne z pojazdami napędzanymi silnikami wysokoprężnymi. W eksploatacji, np. w Australii, znajduje się łącznie ponad 2300 autobusów napędzanych gazowymi silnikami Scania.

Autobusy zasilane bioetanolem - po serii eksperymentów, prowadzonych w pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych, w połowie lat ósmej dekady ubiegłego wieku Scania opracowała swoje pierwsze silniki autobusowe zasilane etanolem. Okres ten to również początek regularnej eksploatacji autobusów miejskich wyposażonych w tego typu silniki. Aktualnie firma produkuje silniki etanolowe trzeciej generacji, działające według obiegu termodynamicznego Diesla (silnik wysokoprężny), zapewniającego maksymalną sprawność cieplną. Do dzisiaj Scania sprzedała ponad 800 takich pojazdów.

Autobusy z napędem hybrydowym - pierwszy test autobusu hybrydowego odbył się w 1986 r. Od tego czasu Scania przedstawiła sześć koncepcyjnych autobusów hybrydowych, w tym pierwszą na świecie <i>hybrydę</i> zasilaną paliwem odnawialnym - etanolem. W latach 2009-2010 autobusy te przeszły testy eksploatacyjne w Sztokholmie.

Dostępne paliwa odnawialne - w 2010 r. Scania została pierwszym producentem oferującym autobusy zasilane każdym z aktualnie dostępnych paliw odnawialnych: etanolem, biogazem i biodieslem.


Źródło: Scania Polska

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL