Polski Traker - wydanie Październik 2012

Polski Traker - wydanie Październik 2012

Drodzy Czytelnicy

Wydarzeniem września była premiera następcy produkowanego od 20 lat Volvo FH. Przed rokiem nowy ciągnik pokazał inny globalny producent ciężarówek, teraz musiała nadejść odpowiedź ze Szwecji. Szczegóły znajdziecie w tym numerze, ale problem nie w poszczególnych technicznych rozwiązaniach. Chodzi o kondycję całego transportu. Z jednej strony zbliżają się normy Euro-6, a z drugiej zaczęła się związana z nimi wymiana modeli. Akurat ci najwięksi mieli dość stare produkty, więc powiązali temat Euro-6 z potrzebnym i tak odnowieniem pojazdów. Co mają robić mniejsi? Niektórzy mieli kabiny zaprojektowane stosunkowo niedawno, więc wystarczy im lekki, pokazany publicznie, face lift. Inni mają sporo pracy, a czasu tylko rok.

Jak się jednak przekonacie, czytając nasz test drogowy, czas pozostający do wejścia Euro-6 można wykorzystać na wiele sposobów. Jest takie słowo, którego nikt nie lubi - optymalizacja. Do tego właśnie sprowadza się bardzo pragmatyczna polityka Renault, które udoskonala swoje może nie najmłodsze, ale ciągle popularne, bo ekonomiczne ciągniki Premium. Ponieważ o ulgach związanych z Euro-6 nadal nic pewnego nie wiemy, a czymś towary trzeba wozić po płatnych drogach Europy, właśnie pomysły ulepszania samochodów zdają egzamin.

Z rozmowy z dyrektorem największej zagranicznej sieci stacji benzynowych dowiecie się, że koncerny paliwowe przygotowują się na chudsze lata. Drogie paliwo to nie jest wcale świetna informacja dla handlarzy tym towarem. Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw muszą redukować marże, a zatem stacje muszą przesunąć ciężar swej działalności w stronę usług, nawet gastronomicznych. O tyle im łatwo, że zmieniają się nasze zwyczaje i upodobania. Stacje już nigdy nie będą miejscami, gdzie jeździ się tylko po paliwo…

A ponieważ jesień zawsze jest okazją do przedstawiania nowych pojazdów i nowych pomysłów, znajdziecie w tym wydaniu m.in. pierwsze wrażenia z jazd nowym Transitem oraz nowym Mercedesem Antosem, podobnie jak kilkadziesiąt stałych pozycji, na które może czekacie.

Zapraszam do lektury najnowszego "Polskiego Trakera"

Aleksander Głuś

redaktor naczelny

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL