MAN na IAA 2012 - rodzina TG

MAN na IAA 2012 - rodzina TG

W dniach od 20 do 27 września na targach samochodów użytkowych IAA Nutzfahrzeuge 2012 w Hanowerze firma MAN zaprezentuje międzynarodowemu gronu ekspertów liczne innowacje i nowości w zakresie samochodów ciężarowych, autobusów, silników i usług.

Na największych światowych targach najnowszych samochodów użytkowych swoją premierę będą mieć samochody ciężarowe z serii TGL, TGM, TGS oraz TGX, spełniające obowiązującą wkrótce normę emisji spalin Euro 6. Rozpoznawalne po nowym wzornictwie przedniej części samochody ciężarowe rodziny TG dzięki zaawansowanej technologii MAN Euro 6 nie tylko poruszają się po drogach, praktycznie nie emitując szkodliwych substancji, ale również zbierają dodatkowe punkty dzięki swojej wielkiej mocy przy jednocześnie niskim poziomie zużycia paliwa, doskonałej dynamice i wysokim komforcie jazdy oraz doskonałym wynikom w zakresie obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

Nadchodzi Euro 6. Wydajność pozostaje - nowe modele MAN TGS oraz TGX
MAN-silnik-euro6W samochodach ciężarowych i autobusach odpowiadających normie emisji spalin Euro 6 firma MAN konsekwentnie stawia na wydajną koncepcję opartą na regulowanej stosownie do potrzeb recyrkulacji spalin oraz ich oczyszczaniu za pomocą systemu SCRT . Główne komponenty związane z Euro 6 od strony silnika to układ wtryskowy Common Rail, regulowana recyrkulacja spalin z chłodzeniem, dwustopniowe turbodoładowanie oraz oczyszczanie spalin w systemie SCR ze zintegrowanym katalizatorem utleniającym i filtr CRT . Elektroniczne czujniki w sposób ciągły monitorują zdolność wchłaniania filtra cząstek stałych, sterując jednocześnie jego regeneracją.

Cele, które postawili sobie inżynierowie MAN, rozwijając technologię Euro 6, to ograniczenie zużycia paliwa przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionej mocy, utworzenie łatwego i ergonomicznego w montażu pakietu komponentów służących do oczyszczania spalin, utrzymanie znanych zalet ciężaru użytkowego samochodów użytkowych MAN oraz uzyskanie maksymalnej niezawodności i łatwości serwisowania. Rezultat jest widoczny od razu: najlepsze wyniki w zakresie zużycia paliwa stwierdzone przez niezależne, specjalistyczne magazyny motoryzacyjne w przypadku samochodu ciężarowego MAN TG w wersji Euro 5/EEV z pewnością zostaną osiągnięte również przez jego następców klasy Euro 6, w której dodatkowo znacznie obniżono zużycie dodatku AdBlue®. Masa własna systemu Euro 6 została utrzymana na tak niskim poziomie, że umożliwiło to kolejne zwiększenie zalety ciężaru użytkowego samochodów ciężarowych TG względem konkurencji.

Najlepszy model MAN TGX EfficientLine pozostanie prawdziwym mistrzem w oszczędzaniu paliwa również w wersji Euro 6. Firma MAN jako pierwsza wprowadziła na rynek ten konsekwentnie zaprojektowany z myślą o wydajności samochód ciężarowy, który w międzyczasie znalazł już wielu naśladowców. Oszczędność zużycia paliwa nawet do 3 litrów w stosunku do standardowego ciągnika siodłowego osiągana jest również w wersjach Euro 6. Nowością w TGX EfficientLine jest seryjne wyposażenie pojazdów w system MAN TeleMatics®. Sprzęt jest wstępnie zainstalowany, a pierwszych 500 klientów ma już możliwość bezpłatnego testowania oprogramowania przez okres czterech miesięcy i przekonania się o zaletach efektywnego zarządzania flotą.

Ekstraklasa - MAN TGL oraz TGM z nowym wnętrzem
man-tgl-wnetrzeNiepowtarzalną cechą nowych modeli MAN TGL oraz TGM jest wnętrze kabiny kierowcy, które uległo całkowitej przebudowie. Ozdobne listwy ze szczotkowanego aluminium, powierzchnie z chropowatego tworzywa sztucznego i chromowane, satynowe klamki stanowią odzwierciedlenie charakteru klasy Premium całej rodziny modeli TG. Nowa tablica rozdzielcza jest synonimem funkcjonalności i łatwości obsługi, a dodatkowo jest uporządkowana dzięki wyrazistym liniom stylistycznym. Panel obsługi ogrzewania i klimatyzacji został wyposażony w nowe elementy sterownicze i wyświetlacz. Nową formę zyskały również przełączniki kołyskowe, a delikatne oświetlenie symboli pozwala je szybko i bezpiecznie rozpoznać w ciemności. Odpowiednią przestrzeń do przechowywania bagażu oferuje kierowcy cały szereg schowków. Dwa wyściełane gumą schowki w konsoli środkowej pod szczeliną wentylacyjną oferują dużo miejsca na często używane przedmioty. Dostępne miejsce można opcjonalnie powiększyć za pomocą szuflad. Skrytkę na okulary, z uchwytem na długopis, znajdującą się pod radiem, można zamknąć, opuszczając klapkę. Ponadto moduł drzwi można opcjonalnie wyposażyć w schowki pod podłokietnikami. Nowa automatyka klimatyzacji sprawia, że kierowca może na chłodno analizować sytuację na drodze nawet w bardzo upalne dni. Układ wentylacyjny o zoptymalizowanym prowadzeniu strumienia powietrza i zredukowanym poziomie odgłosów pracy skutkuje podniesieniem wydajności wentylacji wnętrza. Poprawiono również układ dystrybucji powietrza, eliminując niekorzystne zjawisko przeciągów.

Piękno kształtów i funkcjonalność - nowa stylistyka TGX i TGS
MAN-TGX-2013Piękno kształtów i funkcjonalność, dwie cechy, które od dawien dawna wy-różniają serie ciężkich samochodów ciężarowych MAN. W nowym TGX i TGS kompletnie nowy kształt zyskał przód samochodu, który prezentuje się teraz śmiało i nowocześnie. Na wlocie powietrza do chłodnicy nadal dominuje wypisana dużymi literami nazwa przedsiębiorstwa. Lew, czyli powszechnie rozpoznawany znak firmowy wszystkich pojazdów MAN, znalazł się na środku silnie zaakcentowanej, błyszczącej chromem listwy ozdobnej, emanując siłą i elegancją. W połączeniu z lekko zdynamizowaną osłoną chłodnicy i szeroko otwartymi owiewkami z widocznymi wlotami powietrza uzyskano nowy front pojazdu, stanowiący kolejny etap w rozwoju stylistyki TGX i TGS. Przesunięta w dół górna krawędź przedniej klapy odsłoniła osłonę wycieraczek. Czarny kolor osłony wycieraczek powiększa optycznie powierzchnię przedniej szyby. Prowadzi to do ciekawej zmiany proporcji przedniej ściany i znacząco wyróżnia ciężarówki MAN z systemem Euro 6. Jednocześnie samochody pozostały jednak łatwo rozpoznawalne.
Modyfikacje przodu pojazdu mają nie tylko wpływ na optykę pojazdu, ale są też podyktowane wymogami technicznym normy Euro 6. Ich rezultatem jest poprawiona aerodynamika oraz zwiększony przepływ powietrza przez chłodnicę pojazdu. Szeroko otwarte owiewki z wbudowanymi wlotami powietrza poprawiają opływ powietrza w strefach bocznych.

Powiększono otwory wlotu powietrza chłodzącego z przodu pojazdu, aby zmaksymalizować przekrój niezakłóconego przepływu i podwyższyć w ten sposób wydajność chłodzenia silnika. Poprawiono również kanał powietrzny na osłonie chłodnicy, zapewniając bardziej równomierny przepływ powietrza pod samochodem. Udoskonalone pod względem aerodynamicznym słupki A, owiewki i zderzaki minimalizują zużycie paliwa. Ogólna poprawa aerodynamiki przyczynia się znacząco do tego, że mimo wprowadzenia Euro 6 nie notuje się zwiększonego zużycia paliwa.

Inne poprawione detale ułatwiają dodatkowo eksploatację pojazdu podczas codziennej jazdy. Odsłonięcie wycieraczek zapobiega gromadzeniu się lodu i śniegu zimą, co zawsze utrudnia pracę wycieraczek. Owiewający wiatr uniemożliwia z kolei przywieranie śniegu. Wynikiem tego jest nie tylko sku-teczne oczyszczanie szyb. Pełna widoczność zdarzeń na drodze podnosi poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Lew w pełnej krasie - samochody ciężarowe i autobusy MAN z nowym logo produktu
MAN-nowe-logoWraz z premierą nowej rodziny TG na targach IAA 2012 firma MAN Truck & Bus poddaje również modyfikacji identyfikację wizualną marki produktów. Znawcy i fani marki MAN z pewnością od razu zauważą zmiany logo produktu - w końcu logotyp marki zawierający litery MAN i leżącego pod nimi lwa jest na rynku już od dziesięcioleci. W przeszłości firma MAN ciągle modyfikowała logo widoczne na swoich produktach, by odpowiadało ono społecznym trendom, technologicznym innowacjom i zmianom w firmie. Nowym projektem logo firma MAN daje wyraz dynamice globalnego rozwoju i nowych wyzwań stawianych przed działającymi na skalę międzynarodową producentami samochodów użytkowych, podnosząc jednocześnie identyfikowalność wartości marki, jakimi są „wydajność”, „bliskość względem klienta” oraz „fascynacja produktem”.


Podwójne zastosowanie w segmencie Premium - nowy NEOPLAN Jetliner
Neoplan-JetlinerNa tegorocznych targach IAA marka NEOPLAN zaprezentuje szczególny hit: Jetliner to nowy na rynku pojazd klasy Premium przekonujący klientów możliwością eksploatacji jako autobus liniowy lub autokar. NEOPLAN Jetliner łączy w sobie prawdziwy komfort turystycznego autokaru z dużą przestronnością przestrzeni bagażowej, a ponadto charakteryzuje się doskonałymi właściwościami jezdnymi i oferuje ekskluzywne opcje materiałów wykończeniowych wnętrza. Dzięki temu Jetliner jest prawdziwie godny nazwy NEOPLAN! Podłoga umieszczona na wysokości 1070 milimetrów pozwala na podwójne zastosowanie tego modelu. Gwarantuje ona pełną elastyczność w zakresie doboru siedzeń, pojemność bagażnika do 8 m³ i jednocześnie bardzo korzystną wysokość wsiadania, która jest niezwykle ważna w przypadku autobusów liniowych. Duży wybór wysokojakościowych materiałów do obicia siedzeń oraz wykończenia sprosta wysokim wymaganiom w zakresie wyposażenia wnętrz. Bogaty pakiet bezpieczeństwa w standardzie gwarantuje bezpieczną podróż o każdej porze dnia i nocy.
Nazwa Jetliner może się w tej chwili poszczycić już prawie 40-letnią tradycją w firmie NEOPLAN. Nowa generacja to uosobienie idei kompaktowego kombibusa w znanej z najlepszych modeli NEOPLAN stylistyce Sharp Cut. Wszystkie te cechy nowy Jetliner łączy z kompaktowymi wymiarami zewnętrznymi, wysokością pojazdu na poziomie 3,40 metra oraz średnicą zawracania na poziomie 21 metrów w wariancie o długości 12 metrów. Wąskie uliczki starówek z niskimi bramami nie są w stanie tak łatwo zatrzymać Jetlinera. Właśnie to niezwykłe połączenie cech zapewnia Jetlinerowi wyjątkową pozycję na rynku i oferuje klientom bardzo wiele możliwości zastosowania pojazdu w transporcie turystycznym oraz liniowym.

Best practise - nowy MAN Lion’s Coach EfficientLine
lions-coach-efficientlineFirma MAN wykorzystuje udaną koncepcję znaną z MAN TGX EfficientLine w swoim autokarze: na targach IAA 2012 swoją premierę miał autokar MAN Lion’s Coach EfficientLine. Autokar tradycyjnie już oferuje swoim pasażerom maksymalny poziom komfortu i najwyższy standard bezpieczeństwa, wyróżniając się ponadto jeszcze oszczędniejszym zużyciem cennego paliwa. Idealny mariaż wydajnej technologii, doświadczenia kierowcy i wybranych usług - to przepis na sukces MAN Lion’s Coach EfficientLine. Autokar jest obligatoryjnie wyposażony w najbardziej wydajną konfigurację zespołu napędowego: silnik D2676 o mocy 440 KM, przekładnię MAN TipMatic® Coach oraz hipoidalną oś napędową o ekologicznej charakterystyce. Ponadto do zmniejszenia zużycia paliwa przyczynia się również zakres wyposażenia standardowego, w którym można znaleźć między innymi system kontroli ciśnienia opon TPM (Tire Pressure Monitoring) oraz opony o obniżonym oporze toczenia montowane na aluminiowych obręczach kół. Zawarte w cenie autokaru szkolenie MAN ProfiDrive® zapoznaje kierowcę z zasadami oszczędnej jazdy. Do obniżenia kosztów eksploatacyjnych przyczynia się także wydłużony okres gwarancyjny zespołu napędowego, który w przypadku autokaru Lion’s Coach EfficientLine stanowi element wyposażenia seryjnego.

Concept S - pod kątem aerodynamiki
MAN-conceptPodczas targów IAA 2010 firma MAN znalazła się w centrum zainteresowania za sprawą swojego studium koncepcyjnego Concept S. Dzięki zaawansowanej aerodynamice możliwe stało się drastyczne - bo aż o 25% - obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2 na tonokilometr - bez konieczności ograniczenia ładowności. Na tragach IAA 2012 MAN po raz pierwszy zaprezentuje całe zestawienie pojazdu w zoptymalizowanej pod kątem aerodynamiki formie, jako ciągnik siodłowy z naczepą. Partnerem projektu jest producent naczep Krone, który wykonał naczepę AeroLiner.
Lepsze właściwości aerodynamiczne obejmują opływ całego ciągnika siodłowego, poczynając od zaokrąglonego frontu, poprzez zredukowane po-wierzchnie lusterek, po korzystny pod kątem opływu sposób zintegrowania w ciągniku baków. Nowo zaprojektowany spojler dachowy zamyka lukę pomiędzy ciągnikiem a naczepą. Pełna osłona boczna naczepy i zwężony tył stanowią ostateczne uzupełnienie optymalnego sposobu na prowadzenie powietrza wokół ciągnika. Wynikiem tego studium koncepcyjnego jest osiągnięcie współczynnika oporu powietrza dla ciągnika siodłowego (wartość cw) o wysokości ok. 0,3, co odpowiada nowoczesnej limuzynie osobowej.

Bezgłośny i bezemisyjny - MAN Metropolis
man-metropolisPrezentacja testowego samochodu Metropolis na targach IAA 2012 będzie demonstracją niezwykłego samochodu ciężarowego, który w sposób nadzwyczaj cichy i ekologiczny poradzi sobie z najtrudniejszymi zadaniami transportowymi na terenach miast. Ekologicznie wyprodukowany prąd z sieci elektrycznej umożliwia samochodowi MAN Metropolis pokonywanie kilometrów w sposób całkowicie wolny od emisji CO2. Zasobnik energii, skonstruowany na zasadzie modułowej akumulator litowo-jonowy, został zamontowany pod kabiną kierowcy, co gwarantuje uzyskanie maksymalnej przestrzeni montażowej, optymalny rozkład ciężaru oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wydajny i cichy silnik wysokoprężny, stosowany w samochodach osobowych koncernu Volkswagen, wyprodukuje w razie potrzeby prąd, zwiększając w ten sposób zasięg pracy tego ciężkiego samochodu ciężarowego. W celu sprawdzenia koncepcji samochodu pod kątem jej ekonomiki i przydatności w codziennej eksploatacji pojazd będzie wypróbowywany, począwszy od końca roku 2012, przez dwa lata w regionie Antwerpii i Brukseli.


4trucks.pl / MAN Truck & Bus

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL