Rynek leasingu w Polsce

Rynek leasingu w Polsce

Po pierwszych miesiącach 2011 r. eksperci Spółek Leasingowych BZ WBK są zdania, że rynek na dobre powrócił na ścieżkę stabilnego wzrostu, którą przerwał kryzys finansowy. Co ważniejsze, leasing  w Polsce w bardzo wielu aspektach przypomina już bardziej zaawansowane rynki Europy i działa w podobny sposób.

Od 2010 r. wartość rynku rośnie dynamicznie, jednak w początkowej fazie optymizm przedsiębiorców był raczej umiarkowany: realizowali oni głównie inwestycje odtworzeniowe lub takie, które byli zmuszeni odłożyć na czas po kryzysie Pomimo słabszych wyników sprzedaży w 2008  i 2009 r., polski leasing konsekwentnie dojrzewa  i pod wieloma względami przypomina już najbardziej zaawansowane w korzystaniu z tego narzędzia kraje europejskie.  Świadczy o tym np. rosnący od kilku lat udział maszyn i urządzeń  w rynku leasingowym. Segment ten rośnie szybciej niż finansowanie pojazdów i stanowi obecnie aż 34 proc.  wartości rynku. Taki odsetek przybliża nas do średniej europejskiej. Z danych Europejskiej Federacji Związków Spółek Leasingowych Leaseurope wynika,   że udział MiU w strukturze finansowanych środków trwałych w Europie wynosi 35 proc. (ostatnie dostępne dane za 2009 r.).

Zarówno na polskim, jak i europejskim rynku w strukturze finansowanych przedmiotów od lat dominują ruchomości. Według danych za 2010 r. w Polsce stanowią one blisko 93 proc. rynku, w Europie jest to ok. 90 proc. Rosną również  oczekiwania klientów wobec firm leasingowych, dla których obok ceny coraz bardziej istotne są jakość obsługi, mała liczba formalności oraz indywidualne podejście. Zwiększa się też świadomość oraz wysokie wymagania klientów, które sprawiają że do uzyskania przewagi rynkowej nie wystarcza już konkurencyjna oferta produktowa. Konieczne są także wysokie kwalifikacje i dyspozycyjność doradców oraz ich zaangażowanie w obsługę klientów.
 
- Po pierwszym kwartale 2011 r. można już mówić o początku długofalowego trendu bazującego na inwestycjach o strategicznym charakterze, dowodzących realnej poprawy sytuacji w gospodarce - komentuje Wojciech Nowacki, prezes Zarządu BZ WBK Finanse & Leasing.

Źródło:  Spółki Leasingowe BZ WBK

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL