Miejski Szlak Bezpieczeństwa

Miejski Szlak Bezpieczeństwa

wbo_-_600

19 czerwca  2011 r. między ulicami Marszałkowską, Elektoralną,  Żelazną i Alejami Jerozolimskimi rozlokowanych zostanie kilkadziesiąt punktów, w których warszawiacy będą mogli doświadczyć, czym tak na prawdę jest bezpieczeństwo drogowe. Powstanie tam  miejski szlak bezpieczeństwa.

Podczas akcji  będzie można  samodzielnie namierzyć kierowców fotoradarem, przejść kurs udzielania pierwszej pomocy,  sprawdzić, co dzieje się z ludzkim ciałem podczas dachowania. Dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje w przyjaznym im otoczeniu – w parkach i na placach zabaw.

Udział w przedsięwzięciu  to m.in. niepowtarzalna okazja, by zwiedzić centrum zarządzania ruchem na drogach krajowych, które codziennie przez 24 h na dobę monitoruje ruch pojazdów w całym kraju, przetwarza informacje o wypadkach i analizuje warunki atmosferyczne.
- W naszym eksperymencie wykorzystujemy przestrzeń miejską, by bezpieczeństwem drogowym zainteresować każdego przechodnia.  Będziemy tego dnia na chodnikach, skwerach, parkach i parkingach w samym centrum Warszawy. Nie będzie nas trudno znaleźć - tłumaczy Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.


Punkty podzielono na dwa rodzaje. W jednych będzie można zdobyć wiedzę niezbędną do prawidłowego wykonania eksperymentów. Wskazówki przekazywać będą agenci, albo informacji trzeba będzie szukać na planszach lub wlepkach. Każdemu punktowi z wiedzą odpowiada punkt praktyczny, w którym trzeba będzie wykonać zadanie. Kolejność odwiedzania punktów jest dowolna. Każdy sam wytycza sobie trasę, sam decyduje, gdzie zaczyna i gdzie kończy miejski eksperyment bezpieczeństwa.

Niedzielna akcja to element Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa Weekend bez ofiar, organizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Celem przedsięwzięcia jest zminimalizowanie liczby wypadków drogowych, zwłaszcza w pierwszy wakacyjny weekend 24-26 czerwca 2011 r. Partnerami akcji są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL