Nowe Volvo FH - premiera w Goeteborgu

Nowe Volvo FH - premiera w Goeteborgu

Ekonomika paliwowa, niezawodność, ergonomia, znakomite właściwości jezdne, bezpieczeństwo czynne i bierne oraz funkcje pozwalające oszczędzać czas - takie jest właśnie nowe Volvo FH.

Premiera tego auta odbyła się dzisiaj w Goeteborgu oraz równocześnie: w Birmingham, Paryżu, Rotterdamie, Madrycie i Brukseli.

Konstrukcja nowego Volvo FH jest wyrazem troski o kierowcę i dążenia do poprawy rentowności przewoźników. Nie ma wątpliwości, że obecnie jednym z najważniejszych priorytetów firm transportowych jest ekonomika paliwowa. W sposób naturalny więc, projektując nowe Volvo FH, skupiono się na tym aspekcie. Już i tak oszczędny układ napędowy Euro 5 zyskał jeszcze większą ekonomikę paliwową. Jednocześnie, Volvo oferuje swój pierwszy silnik Euro 6, zapewniając tym samym znaczne ograniczenie emisji spalin. Co więcej, nowa funkcja I-See pozwala zaoszczędzić dodatkowo do 5 procent paliwa. Natomiast jesienią 2013 r. zostanie wprowadzony na rynek całkowicie nowy układ napędowy Volvo I-Torque, wyznaczający nowy technologiczny standard i oferujący jeszcze niższe zużycie paliwa i lepsze właściwości jezdne - to korzyść zarówno dla firmy transportowej, jak i kierowcy.

Zobacz zdjęcia z premiery:I-See redukuje zużycie paliwa
I-See jest przykładem technologii ułatwiającej kierowcy pracę i jednocześnie oszczędzającej paliwo.  - Funkcja I-See jest dostępna jako pakiet oprogramowania dla skrzyni biegów I-Shift. Jej działanie polega na rejestrowaniu i zapisywaniu wzniesień pokonywanych przez samochód ciężarowy.  Gdy następnym razem pojazd pokonuje tę samą trasę, I-See przejmuje sterowanie silnikiem, skrzynią biegów i układem hamulcowym, w celu zaoszczędzenia jak największej ilości paliwa - wyjaśnia Claes Nilsson, prezes Volvo Truck Corporation.

Dzięki I-See, firma transportowa może zredukować zużycie paliwa nawet o 5 procent w każdym pojeździe wyposażonym w tę funkcję. Kolejne 5 procent oszczędności zapewnia oferowany przez Volvo nowy Pakiet Oszczędności Paliwa. Pakiet ten obejmuje szkolenie oraz comiesięczne konsultacje - Doradztwo Paliwowe - i ma na celu osiągnięcie redukcji kosztów paliwa poprzez zmianę stylu jazdy i edukację kierowców w zakresie technik jazdy ekonomicznej.

Układ napędowy z nowym silnikiem Euro 6
Nowy układ napędowy Volvo Trucks, I-Torque Euro 6 - którego produkcja z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się jesienią 2013 r. - pozwoli osiągać jeszcze większe oszczędności. - Volvo I-Torque zużywa do 4 procent mniej paliwa, w porównaniu z aktualnie oferowanymi rozwiązaniami.  W połączeniu z I-See i innymi udoskonaleniami technicznymi, potencjał oszczędności paliwa wynosi do 10 procent. W przypadku statystycznego samochodu ciężarowego odpowiada to 4100 litrom paliwa rocznie - podkreśla Claes Nilsson.

Bezprzewodowa komunikacja  
Samochód ciężarowy zarabia tylko wtedy, gdy pracuje. Obecnie Volvo oferuje najwyższą możliwą dyspozycyjność. Podstawą dla tej obietnicy jest nowa technologia bezprzewodowego monitorowania stopnia zużycia podzespołów i ogólnego stanu pojazdu. - Stacja obsługi ma możliwość zdalnego sprawdzenia rzeczywistego stopnia zużycia poszczególnych elementów pojazdu, za pośrednictwem komputera. A zatem, gdy któryś podzespół zbliża się do końca okresu swojej trwałości użytkowej, stacja obsługi może z odpowiednio dużym wyprzedzeniem skontaktować się z firmą transportową i umówić wizytę pojazdu w serwisie w najdogodniejszym terminie - wyjaśnia Claes Nilsson.

Właściwości jezdne
Nie trzeba przeczytać instrukcji obsługi, żeby przekonać się, że nowe Volvo FH reprezentuje sobą duży krok naprzód. Wystarczy usiąść za kierownicą.  
- Nowe Volvo FH oferuje doprawdy wyjątkowe właściwości jezdne – niemal identyczne, jak w samochodach osobowych. To właściwe porównanie, gdyż oferujemy nawet niezależne zawieszenie przednie. To pionierskie rozwiązanie podnosi właściwości jezdne na poziom dotychczas zupełnie nieosiągalny w świecie samochodów ciężarowych - mówi Claes Nilsson.

Całkowicie nowy samochód ciężarowy
Doskonałe prowadzenie to istotna zaleta, ale nowa seria Volvo FH jest pełna nowości również i w innych obszarach. - Seria Volvo FH zmienia obowiązujący paradygmat. Jest to szczególnie widoczne np. w sposobie, w jaki wykorzystujemy zdalną komunikację do nawiązywania bezpośredniego połączenia między samochodem ciężarowym a stacją obsługi - mówi Claes Nilsson. Nowa technologia podnosi poziom bezpieczeństwa w pojeździe, doskonali ekonomikę układu napędowego i umożliwia utrzymywanie wysokich poziomów dyspozycyjności pojazdu. - Ale nie wprowadziliśmy tych wszystkich rozwiązań ze względu na nie same. Żeby móc czerpać maksymalne korzyści z nowatorskiej technologii, ludzie muszą wiedzieć, jak z niej korzystać i rzeczywiście to robić. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, by zaprojektować samochód ciężarowy, który na pierwszym miejscy stawia kierowcę - wyjaśnia Claes Nilsson.

Ekonomicznie zaprojektowane
Dobrym przykładem priorytetów konstruktorów jest otoczenie kierowcy. Z udoskonalonego fotela kierowca ma lepszy widok na drogę, co jest zasługą zwłaszcza powiększonych szyb i nowatorskich lusterek. Dźwignie i przełączniki są uszeregowane według ich priorytetu, co oznacza, że te najważniejsze znajdują się najbliżej kierowcy. W sumie, wszystkie te i inne modyfikacje skutkują lepszą widocznością dla kierowcy. Udoskonalono ergonomię i elastyczność pozycji za kierownicą. Na przykład, regulację koła kierownicy wzbogacono o funkcję regulacji kolumny kierownicy - po raz pierwszy w samochodzie ciężarowym.  Bardziej ergonomiczna pozycja oznacza mniejszą podatność kierowcy na zmęczenie, a jak wiadomo, czujny kierowca lepiej wykonuje swoją pracę.

Bezpieczeństwo na wiele sposobów
Dzięki zaprojektowanej od podstaw nowej kabinie, nowe Volvo FH jest bezpieczniejsze nawet od swojego poprzednika. Nigdy przedtem samochód ciężarowy Volvo nie przeszedł z równie dobrym wynikiem tak rygorystycznych testów zderzeniowych jak to miało miejsce w przypadku nowej kabiny FH. Lepsza widoczność, uzyskana zwłaszcza dzięki zaprojektowaniu wąskich obudów lusterek wstecznych, także ma swój udział w poprawie bezpieczeństwa miejsca pracy kierowcy. Dzięki bardziej pionowo poprowadzonym przednim słupkom, kabina zyskała dodatkowy metr sześcienny przestrzeni we wnętrzu. Rezultat: o 300 litrów więcej miejsca w schowkach i większy komfort. - Kabina została zoptymalizowana pod kątem zarówno pracy, jak i wypoczynku. Wygodniejsza leżanka, zintegrowany schładzacz parkingowy, nowe oświetlenie, niski poziom hałasu i inne cechy zwiększające szanse kierowcy na skuteczny wypoczynek i relaksujący sen, co z kolei prowadzi do wzrostu sprawności psychofizycznej kierowcy - mówi Claes Nilsson.
 
Przyciąga najlepszych kierowców
Dobrzy kierowcy, którzy mają warunki do maksymalnie efektywnej pracy, zwiększają rentowność firmy transportowej. A samochód ciężarowy zbudowany z myślą o kierowcy przyciąga rzeczywiście najlepszych przedstawicieli tej profesji. - Już obecnie firmy w Europie rywalizują między sobą o najlepszych kierowców i rywalizacja ta jeszcze się zaostrzy. Jestem przekonany, że kierowcy chętniej będą podejmowali pracę w firmach dysponujących samochodami ciężarowymi, które cieszą się ich uznaniem. Tak więc nowe Volvo FH zwiększy rentowność firmy transportowej na wiele różnych sposobów - stwierdza Claes Nilsson.

Seryjna produkcja nowej serii Volvo FH, z przeznaczeniem na rynki europejskie, rozpocznie się wiosną 2013 r.

(MB)
4Trucks.pl / Volvo Trucks

Przeczytaj też:
Volvo Trucks z nowymi silnikami do modeli ciężarówek FH FM i FMX

Volvo Trucks zaprezentowało zmodernizowane silniki wysokoprężne D11 i D13 do samochodów ciężarowych Volvo FH, FM i FMX.

Ile za wysoka ile za szeroka? Jakie mają być wymiary zestawu ciężarowego?

Zwykle bywa jednak tak, że policja, gdy zatrzyma ciężarówkę do kontroli, potrafi coś znaleźć. W tych dwóch przypadkach nie chodziło o wiele.

25 elektrycznych ciężarówek Volvo będzie dostępnych w wynajmie

Niemiecka firma zajmująca się wynajmem pojazdów użytkowych będzie oferować swoim klientom 25 w pełni elektrycznych pojazdów Volvo FL Electric.

Pierwsze nowe Volvo FM LNG trafiły do polskiej firmy

Firma Bisek Asfalt zakupiła dwie nowe ciężarówki Volvo FM zasilane gazem ziemnym LNG. jest zapowiedź poszerzenia floty o więcej tego typu samochodów.

Złote Volvo FH zamówiła jedna z firm transportowych

Z okazji 50 lecia działalności firma zafundowała sobie wyjątkowy prezent - złote Volvo FH.

6 autonomicznych ciężarówek Volvo rozpocznie pracę w kopalni

Autonomiczne ciężarówki Volvo FH będą pracować w kopalni odkrywkowej przy transporcie wapienia.

Nowe normy emisji CO2 dla samochodów ciężarowych

Parlament Europejski przegłosował nowe normy emisji spalin dla ciężarówek.

Ciężarówka Volvo F89 z niesamowitą historią

Emerytowany kierowca Mike ma 70 lat. Jego Volvo F89 od ponad 18 lat służy mu do transportu dwóch zabytkowych łodzi. Zestaw jeździ po całej Europie.

Volvo Trucks szkoli kierowców w Afryce

Volvo Group w Afryce Południowej zainwestowało 1.9 mln. w zaawansowany rozwój i szkolenia bezrobotnych kierowców pojazdów użytkowych.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL