Finał Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa na Szczęśliwicach

Finał Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa na Szczęśliwicach

Zbliża się finał Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa, który odbędzie się  25-26.06  2011 r. w Parku Szczęśliwickim. Celem akcji jest zjednoczenie jak największej ilości Polaków w walce o bezpieczne drogi.


Podczas całodziennego pikniku będzie można poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, przetestować symulatory: dachowania, zderzeniowy, jazdy samochodem osobowym, a także ciężarówką i motocyklem. Przez dwa dni będzie można odwiedzać specjalnie rozstawiony namiot Lotniczego Pogotowia i dowiedzieć się o codziennej pracy ratowników medycznych podczas akcji ratowniczych. W niedzielę na miejscu wyląduje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie można z bliska przyjrzeć się maszynie, która na co dzień uczestniczy w akcjach ratujących ludzkie życie.

Specjalne atrakcje przewidziano dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym i zdać egzamin na prawo jazdy dla maluchów. Twarze najmłodszych zostaną także pomalowane w kolorowe znaki drogowe.  Będzie możliwy przejazd gokartami, prezentacja sprzętu Straży Pożarnej oraz Policji, a także wjazd kolejką pneumatyczną na Górkę Szczęśliwicką. W niedzielę przedstawiciel organizatora Narodowego Testu Bezpieczeństwa Drogowego poinformuje o przebiegu dostępnego na stronie internetowej Narodowego Testu Bezpieczeństwa Drogowego. Dowiemy się  m.in. ile osób podjęło wyzwanie i czy sprawdzeniem swoich umiejętności bardziej zainteresowani byli młodzi czy też doświadczeni kierowcy. 
Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa Weekend bez Ofiar jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.  Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

***
Karambol w Załuskach - symulacja

16 osób rannych w karambolu na drodze ekspresowej S7 w okolicach Płońska. Najprawdopodobniej sprawcą wypadku był kierowca samochodu ciężarowego, który stracił panowanie nad pojazdem i zatarasował oba pasy ruchu. W przewróconą ciężarówkę po chwili uderzały kolejne rozpędzone auta oraz bus. W sumie w tragicznym wypadku zderzyło się pięć samochodów. Najciężej ranny został przetransportowany śmigłowcem do pobliskiego szpitala.

To tylko scenariusz karambolu, który zaplanowano na sobotę 25.06.2011 r. w Załuskach. Sytuacja ta będzie okazją do sprawdzenia jak współdziałają służby ratownicze: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To akcja edukacyjno-informacyjna mająca na celu zjednoczenie wszystkich użytkowników dróg - kierowców, pieszych, rowerzystów i motocyklistów, by realnie wpływać na zmniejszenie ilości ofiar wypadków drogowych w Polsce. Nic tak bowiem nie działa na wyobraźnię kierowców jak obserwacja wypadku, który mógł zdarzyć się naprawdę.
 
Akcja służb ratowniczych rozpocznie się o godzinie 10.00. Godzinę później policja całkowicie wstrzyma ruch na drodze w obu kierunkach. W tym czasie wyląduje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, aby zabrać na pokład najciężej poszkodowanego. Koniec akcji przewidziany jest na 11.20, wówczas też policja przywróci ruch na drodze w kierunku Warszawy.
 
- Ćwiczenia praktyczne są najlepszą formą nauki. Taka symulacja karambolu  pozwala na sprawdzenie współdziałania służb ratowniczych w sytuacji kryzysowej, jaką jest wypadek masowy. Choć każdy z nas ma świadomość, że nikomu nic nie grozi, działamy jak w obliczu prawdziwej tragedii, po to by później móc przeanalizować przebieg akcji i wyciągnąć wnioski- mówi Justyna Sochacka, Rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL