Rynek wózków widłowych

Rynek wózków widłowych

rynek-wozkow_600

Według najnowszych doniesień szacowana wartość rynku wózków widłowych na 2011 r. w Polsce to ok. 164 mln euro. Wszystko wskazuje, że w najbliższym okresie poziom ten będzie stały i jedynie drastyczne zmiany koniunktury mogą zaburzyć jego równowagę. Polska stała się bardzo dobrą bazą logistyczną i łącznikiem Zachodu z Europą Wschodnią. Na ożywienie w branży wózków widłowych wpływ ma przede wszystkim wzrost zainteresowania nową powierzchnią magazynową.

Według raportu Colliers International w pierwszym kwartale 2011 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wynosiły ponad 6,45 mln m2, na co składa się blisko 33 800 m2 nowych inwestycji. Stabilizacja oddawanych do użytku powierzchni oraz wzrost wolumenu transakcji sprawia, że czołowi producenci wózków widłowych są optymistycznie nastawieni do sytuacji na rynku.

Rynek transportu i logistyki, z prawie 5 proc. udziałem w PKB, jest ważnym składnikiem polskiej gospodarki. Według raportu przygotowanego na ten temat przez ING łączny przychód w 2007 r. oscylował na poziomie 100 mld złotych, a zatrudnienie w tym sektorze to około 400 tysięcy pracowników. Światowy kryzys, który nastąpił w 2008 r. a do Polski dotarł ze stosunkowym opóźnieniem, mocno odbił się na kondycji finansowej firm produkcyjnych i usługowych. Zwłaszcza spadek rozwoju powierzchni magazynowych osłabił kondycję branży wózków logistycznych. Według statystyk European Materials Handling Federation wartość produkcji sprzętu magazynowania, włączając w to jego naprawy i utrzymanie, z powodu opóźnienia gospodarczego spadła o ponad 25 proc. w całej Europie.  

Coraz bardziej popularną tendencją na rynku jest zmiana finansowania floty przez firmy - zarówno małe, jak i duże korporacje decydują się na leasing lub wynajem długo i krótkoterminowy. Dzięki temu można optymalnie zaplanować koszty związane z wydatkami na flotę oraz utrzymać ją w relatywnie dobrej kondycji. Producenci wózków widłowych kładą coraz większy nacisk na zmniejszanie  kosztów użytkowania i ekologiczność maszyn. Widocznym trendem jest także ukłon w stronę wygody operatora i łatwości obsługi, w tym wymiany baterii i zasilania. Duża konkurencja na rynku oraz oczekiwania klientów sprawiają, że producenci wychodzą z korzystnymi ofertami finansowania i serwisowania wózków.

- Przychody w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku wzrosły w całej branży. Na dobre wyniki poza sprzedażą nowych wózków widłowych, wpływa także rynek wózków używanych, które są coraz chętniej wybierane w Polsce. mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL Polska,  oceniając kondycję firmy na początku 2011 r.

Źródło: Still

.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL